ראש המוסד דדי ברנע נפגש אתמול עם ראש ה-CIA וויליאם ברנס כחלק מהניסיונות להגיע לעסקה נוספת להחזרת חטופים - כך נמסר ממשרד ראש ממשלה בשם המוסד. בהודעה הוסבר כי "בשלב זה, חמאס מתבצר בעמדתו כמי שאיננו מעוניין בעסקה וחותר להבערת האזור במהלך הרמדאן על חשבון התושבים הפלסטינים ברצועת עזה. יודגש כי כל העת נמשכים המגעים ושיתוף הפעולה עם המתווכות בניסיון להביא לצמצום הפערים וקידום הסכמות".

המגעים לעסקת חטופים - סיקור N12

מאחורי הקלעים, זו התמונה המתבהרת שמבינים בישראל, גם מהשיח עם המתווכות. המסקנה הזו עולה גם בדברים של נשיא ארה"ב וסגניתו. גורם הבקיא בפרטים אומר לנו כך: "סינוואר סבור שככל שהציבור שלו יסבול יותר - יגבר הלחץ על ישראל והוא יקבל תנאים טובים יותר במו"מ. בעסקה יש שני צדדים - וכרגע הצד השני לא רוצה".

בהקשר הזה, כן צריך לומר, כפי שדיווחנו אמש שבימים האחרונים היה ניסיון חלק מגורמי המו"מ להרחיב את המנדט שהוא מקבל מהדרג המדיני. בשלב הזה, לאור מה שבישראל מבינים על חמאס, הבקשה הזו נדחית. "אין מה להרחיב מנדט כשהצד השני - חמאס - רואה בימים הקרובים רואה ברמדאן אפשרות להדליק את המזרח התיכון", אומר לנו גורם ביטחוני.

יחיא סינוואר (צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90)
"חותר להבערת האזור במהלך הרמדאן". סינוואר | צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בשורה התחתונה: ישראל נכנסת לתוך רמדאן בלי עסקת חטופים נוספת - והיא תצטרך לראות איך היא מגיבה למשיכת הזמן של סינוואר גם ברמה הצבאית, וגם ברמת האסטרטגיה להמשך.

ההודעה החריגה מטעם המוסד מגיעה לאחר שאמש חשפנו ב"אולפן שישי" כי בדרג המדיני לא מאשרים לפי שעה את הרחבת המנדט למשלחת צוותי המשא ומתן, כפי שרוצים חלק מגורמי המקצוע האמונים על הנושא. העמדה הרווחת היא שסינוואר לא רוצה כרגע עסקה, אלא לנצל את רמדאן כדי להבעיר את האזור ולחבר גזרות נוספות למלחמה בישראל.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם השרים יואב גלנט ובני גנץ נמצאים בעמדה הזו בתוך הקבינט. התפיסה הזו כן אותגרה בימים האחרונים כולל בדיון האחרון, וההערכה שהיא לא תשתנה. עם זאת, בישראל כן תולים תקוות ומזהים מאמץ עילאי של האמריקנים להביא עסקה. ההנחה היא שלאמריקנים יש מנופים על קטאר, כדי שזו תלחץ על לחמאס.

גורם בכיר התייחס לניסיונות ללחוץ על חמאס, ולהבנה שיש השלכות לאי הגעה לעסקה. על כך אמר: "הדיבורים בנושא הזה הגיעו לשלב המיצוי. ישראל צריכה להראות שבעל הבית השתגע, המלל בנושא הזה חייב להתחלף במעשה, וזה בלי קשר לשאלת הרחבת המנדט של צוותי המשא ומתן".

במהלך השבוע האחרון הגיעו לעשרות בודדות של משפחות חטופים אותות חיים מעשרות בודדות של יקיריהם שבשבי חמאס. במסגרת מגבלות צנזורה לא ניתן לפרסם מידע נוסף, מעבר לכך שהמשפחות שמעו מידע חדש על יקיריהן שבשבי.

חלק ממשפחות החטופים, לא בהכרח אלו שקיבלו את האותות המיוחלים השבוע, מתכוונות להגביר את הלחץ ולעבור לפעילויות קיצוניות אפילו יותר ממה שהיה עם חסימת כביש 1 הערב, ומבינות שכל יום הוא קריטי. ואולם במטה החטופים חושבים שכדאי לחכות ולראות מה יעלה בגורל המגעים לעסקה.