עדכונים שוטפים

23:29 - צה"ל: תקפנו מטרות חיזבאללה בלבנון

מטוסי קרב תקפו הערב תשתיות טרור ועמדות תצפית של חיזבאללה במרחב הכפרים בליידא ועיתרון שבדרום לבנון, כך לפי הודעת דובר צה"ל. בנוסף, צה"ל תקף מוקדם יותר מבנה צבאי של הארגון במרחב מג'דל סלם.

23:24 - דיווחים בתימן: ארה"ב תקפה באזור הבירה צנעא

ארה"ב תקפה באזור צנעא שבתימן, כך לפי דיווחים במדינה. לפי הדיווחים, מדובר בתקיפה נרחבת שבה מעורבות גם בריטניה ומדינות נוספות. מקורות בטחוניים מאשרים לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב ובריטניה פתחו בגל תקיפות נוסף נגד מטרות חות'יות בתימן.

22:29 - דיווח: ישראל הציעה לחמאס הסכם שחרור חטופים רב-שלבי שיכלול הפסקה של חודשיים בלחימה

ישראל הציעה לחמאס, באמצעות מתווכים קטארים ומצריים, עד חודשיים של הפסקה בלחימה כחלק מהסכם רב-שלבי שיכלול את שחרור כל החטופים המוחזקים בעזה - כך לפי דיווח המצטט שני גורמים ישראלים באתר החדשות האמריקני אקסיוס.

21:00 - משפחות חטופים צבעו באדום את רחוב עזה, סמוך למעון רה"מ בירושלים: "דם החטופים על הידיים שלך"

במחאה למען שחרור יקיריהן שנמצאים בידי חמאס בעזה כבר 108 ימים, משפחות חטופים וחטופות צבעו את רחוב עזה באדום. ממשפחות החטופים שמוחות מול מעון רה"מ נמסר: "ראש ממשלת ישראל הוא האחראי הישיר לחיי החטופים אשר מופקרים כבר 108 ימים. המשפחות דורשות לקדם עסקה באופן מיידי - גם במחיר הפסקת הלחימה, נסיגה ושחרור אסירים. דם החטופים והחיילים שנפגעים בלחימה ללא יעד ברור הם על ידיה של הממשלה והעומד בראשה. עליו לפעול מיד לשחרורם או לפנות את מקומו למי שמסוגל".

ממטה המשפחות להחזרת החטופים נמסר כי מיצג הדם הזורם בירושלים אינו חלק מפעולות המטה ואינו מייצג את פעילותם: "מטה המשפחות מבהיר כי מיצג זה בוצע באופן עצמאי ולא תואם מול משפחות החטופים ומול המטה. למטה אין נגיעה או קשר לפעילות עצמאית של משפחות בענייני מחאה שונים".

20:39 - בלבנון מדווחים: צה"ל תקף בעיתרון שבדרום המדינה

תקיפות צה"ל יעדים של חיזבאללה בדרום לבנון
תקיפות צה"ל יעדים של חיזבאללה בדרום לבנון

20:16 - שיר סיגל, שאימה שוחררה מהשבי ואביה מוחזק בעזה כבר 108 ימים: "צריך להחזיר אותם בחיים"

אביבה סיגל, ששוחררה משבי חמאס בעזה מפגינה הערב מול מעון רה"מ בקריאה לשחרור מיידי של בעלה קית', שעדיין מוחזק בידי ארגון הטרור ברצועה. שיר סיגל, בתם של קית' ואביבה: "אני כאן עם אימא שלי שבאה לישון ביחד אתנו באוהל מחוץ למעון ראש הממשלה - כי החטופים בגיהינום אחר. תזעקו יחד אתנו, אלה יכולים להיות ההורים שלכם. אימא שלי הייתה 51 ימים בגיהינום, אבא שלי בשבי כבר 108 ימים. מי היה מאמין? המצב הזה ייגמר אם ראש הממשלה יחליט שזה נגמר. אני מתחננת: יש עסקה על השולחן. אם אתה לא תיקח אותה אנחנו לא יודעים מה יקרה לחטופים. אסור לרצוח את האנשים האלה - צריך להחזיר אותם בחיים. מגיע לאבא שלי להיות בחיים ולחזור הביתה".

אביבה סיגל ששוחררה משבי מפגינה מול מעון רה"מ (צילום: n12)
אביבה סיגל ששוחררה משבי חמאס מפגינה מול מעון ראש הממשלה | צילום: n12

20:03 - צה"ל השמיד את "בית הספר" למחבלים של חמאס בצפון הרצועה

לוחמי חטיבה 401 פשטו על מוצב אימונים של חמאס בצפון רצועת עזה, שמהווה את אחד המרכזים הגדולים של ארגון הטרור להכשרת מחבלים. לקריאת הכתבה המלאה

19:50 - הדובר הצבאי של החות'ים יחיא סריע: תקפנו ספינת משא צבאית אמריקנית במפרץ עדן. "אנחנו ממשיכים להגיב לכל תוקפנות אמריקנית או בריטית נגדנו בים האדום והערבי".

19:18 - על רקע המגעים להתנעת עסקה לשחרור חטופים: קבינט המלחמה יתכנס הערב ב-20:30.

18:35 - הותרו לפרסום שמותיהם של שלושה חיילי צה"ל שנפלו בקרב בח'אן יונס, שלושה נפצעו קשה

רס"ן דוד נתי אלפסי, בן 27 מבאר שבע, סמג"ד ב' בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים, רס"ן איליי לוי, בן 24 מתל אביב, מפקד פלוגה בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים וסרן אייל מבורך טויטו, בן 22 מבית גמליאל, מפקד מחלקה בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים, נפלו בקרב בדרום רצועת עזה שבמהלכו נפגעו כתוצאה מירי RPG על מבנה שבו שהה הכוח. באותו הקרב נפצע לוחם צנחנים נוסף מגדוד 202 באורח קשה.

רס״ן דוד נתי אלפסי, רס״ן איליי לוי, סרן אייל טויטו (צילום: דובר צה"ל)
רס״ן דוד נתי אלפסי, רס״ן איליי לוי, סרן אייל טויטו | צילום: דובר צה"ל

בנוסף, שני לוחמים בגדוד ההנדסה 603, עוצבת "סער מגולן" (7), נפצעו באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה, לאחר שנפגעו מירי נ"ט על D9.

18:20 - חברות התקשורת הפלסטיניות פאלטל וג'ואל: שירותי התקשורת ברצועת עזה נותקו בפעם ה-10 מאז תחילת המלחמה. 

18:00 - צה"ל: פתחנו במתקפה משולבת של 4 חטיבות על מערב ח'אן יונס, הכוחות החלו לתמרן בתוך מחנה הפליטים

בהמשך לדיווחים הפלסטיניים מן היממה האחרונה, צה"ל מודיע רשמית כי פתח במתקפה משולבת של 4 חטיבות - הקומנדו, הצנחנים, חטיבה 7 וגבעתי על מערב ח'אן יונס. הכוחות מכתרים כעת את מחנה הפליטים ח'אן יונס ממערב והחלו לתמרן גם אל תוך המחנה. לפי צה"ל, המתקפה האוגדתית תימשך עוד מספר ימים ותכלול פשיטות ומבצעים צבאיים נוספים, במטרה לפרק את המסגרת הצבאית של חמאס באזור.

לפני ההתקפה הקרקעית, יצאו לפועל מספר מטסי תקיפה של חיל האוויר על המרחב. משעות הבוקר - חוסלו יותר מ-50 מחבלים באזור, בהם מפקד פלוגה שתכנן להוציא לפועל מספר מתווי פיגועים נגד כוחותינו. חטיבת ח'אן יונס היא חטיבת הבית של יחיא סינוואר ומוחמד דף. מערב ח'אן יונס הוא אזור רגיש, שיש בו מחסות הומניטריים רבים, בתי חולים ואתרים רגישים נוספים. בצה"ל נערכים ל"מלכודות לגיטימציה" שחמאס ינסה לבצע בהקשר הזה ואומרים כי יפעלו להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים.

 17:02 - צה"ל: תקפנו מטרות חיזבאללה בחמישה מרחבים שונים בדרום לבנון

מטוסי קרב תקפו במרחב מארון א-ראס מוקדם יותר היום מבנה צבאי בו שהו מחבלי חיזבאללה, כך לפי הודעת דובר צה"ל. "לאחר תקיפת המבנה ניתן לראות פיצוצי משנה רבים המעידים על המצאות אמצעי לחימה במקום", נמסר.

נוסף על כך הותקפו שלוש עמדות תצפית ומבנה צבאי של חיזבאללה במרחבים מרווחין, שיחין, טייבה וטיר-חרפא שבדרום לבנון. כמו כן, כוחות צה"ל תקפו במספר מרחבים נוספים בדרום לבנון.

תקיפת עמדת תצפית במרחב מרווחין (צילום: דובר צה"ל)
תקיפת עמדת תצפית במרחב מרווחין | צילום: דובר צה"ל

16:18 - הפלסטינים מדווחים: יותר מ-60 נהרגו מתחילת היום בתקיפות הישראליות הממושכות במערב ח'אן יונס

בח'אן יונס דיווחו כי יותר מ-60 בני אדם נהרגו בתקיפות הישראליות הממושכות במערב העיר, מאז שהחל היום. בנוסף, בחיזבאללה הודיעו על מחבל נוסף מהארגון שחוסל, ההרוג ה-166 מתחילת המלחמה.

16:05 - הקואליציה מחרימה את ההצעה לאי-אמון בממשלה: "לא ניקח חלק במופעים פוליטיים בזמן מלחמה"; סמוטריץ' עונה ללפיד: יש תאריך מוסכם לבחירות בעוד שנתיים וחצי"

מליאת הכנסת התכנסה והיא דנה בהצעה לאי-אמון נגד הממשלה שהגישה מפלגת העבודה. בקואליציה החרימו את הדיון. בנוסף, לאחר שראש האופוזיציה לפיד קרא לנתניהו לקבוע יחד תאריך לבחירות, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' השיב: "יש תאריך מוסכם לבחירות, בעוד שנתיים וחצי, שלוש".  

15:00 - שר הפנים של גרמניה: אזרחים ישראלים יכולים לשהות בגרמניה ללא ויזה עד 26 באפריל

14:30 - לפיד: "פונה לרה"מ - נשב ונקבע מועד בחירות. בסוף זה יקרה ממילא" 

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד פנה לנתניהו בפתח ישיבת סיעת 'יש עתיד' והציע לו להחליט יחד על תאריך לבחירות. "הרי בסוף זה יקרה במילא, או באי-אמון קונסטרוקטיבי, או שיהיה רוב לפיזור הכנסת", אמר. "ייקח עוד חודש, עוד חודשיים. בסוף זה יגיע. יש מספיק אנשים בקואליציה שלך שלא יכולים לשאת את זה יותר. הגיע הזמן שההנהגה תתן דוגמא שאפשר לעשות את זה אחרת, בהחלטה משותפת של שני חלקי הבית".

יאיר לפיד בישיבת סיעת "יש עתיד" (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
יאיר לפיד בישיבת סיעת "יש עתיד" | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

14:20 - נתניהו נפגש עם נציגי משפחות החטופים: "יש יוזמה שלנו, לא אפרט"

לאחר שקיבלו הזמנה מהממונה על החטופים והנעדרים גל הירש, הגיעו המשפחות למשרד ראש הממשלה בירושלים. לאחר הפגישה הודיע ראש הממשלה כי בניגוד למה שאומרים, אין הצעה אמיתית של החמאס: "זה לא נכון. אני אומר את זה בצורה הכי ברורה שאני יכול משום שיש כל כך הרבה דברים לא נכונים שוודאי מייסרים אתכם. לעומת זה יש יוזמה שלנו, ולא אפרט", אמר.

13:48 - שר הביטחון גלנט לשר ההגנה הצרפתי: "ישראל לא תנצור את האש עד שתבטיח את החזרת תושבי הצפון לביתם"

בפגישה בלשכת שר הביטחון שהתקיימה הבוקר סקר גלנט בפני שר ההגנה הצרפתי, סבסטיאן לקרנו, את התקדמות המערכה ברצועת עזה והדגיש כי הלחימה תימשך עד להשגת המטרות. באשר לגבול הצפון, אמר גלנט בפגישה כי ישראל מעדיפה לסיים את העימות עם חיזבאללה בהשגת פתרון מדיני, אך כי יחד עם זאת יש להחזיר את התושבים באופן בטוח - גם בדרך צבאית.

"מלחמה בצפון תהיה קשה לישראל, אך הרסנית לחיזבאללה ולבנון", אמר, והדגיש כי גם אם חיזבאללה יחדול את האש באופן חד צדדי, ישראל לא תנצור את האש עד שתבטיח את החזרת תושבי הצפון לביתם בביטחון לאחר שינוי המצב הביטחוני בגבול.

12:57 - סוכל פיגוע של דאעש בפעם השנייה בתוך חודש, שני מחבלים נעצרו בירושלים

שב"כ והמשטרה סיכלו פיגוע טרור ועצרו שני מחבלים תומכי דאעש במזרח ירושלים. המחבלים החזיקו בבתיהם דגלי דאעש וחמאס ומחברת עם פירוט אופן הכנת חומרי נפץ, ורכשו חומרים כימיים להכנת המטענים איתם תכננו לבצע פיגועים באזור ירושלים. היום יוגש נגדם כתב אישום בבית משפט השלום בירושלים.

ממצאים אשר נתפסו בבתיהם של המחבלים בעת מעצרם (צילום: דוברות המשטרה)
ממצאים אשר נתפסו בבתיהם של המחבלים בעת מעצרם | צילום: דוברות המשטרה
ממצאים אשר נתפסו בבתיהם של המחבלים בעת מעצרם (צילום: דוברות המשטרה)
ממצאים אשר נתפסו בבתיהם של המחבלים בעת מעצרם | צילום: דוברות המשטרה

12:10 - משפחות החטופים התפרצו לוועדת הכספים

עשרות מוחים שחסמו את ציר הכניסה לכנסת פוזרו על ידי המשטרה, והועברו למתחם המחאה בו מותר להפגין באזור. יחד עם זאת, מספר מוחים ממשפחות החטופים הצליחו להכנס לכנסת, צעקו על הח"כים ובידם שלטים: "אתם לא תשבו פה פה כשהם מתים שם".

מחאת משפחות החטופים בוועדת הכספים (צילום: ערוץ הכנסת)
מחאת משפחות החטופים בוועדת הכספים | צילום: ערוץ הכנסת

12:00 - כוחות חטיבת כפיר פשטו על הקסבה בח'אן יונס, חיסלו עשרות מחבלים ותקפו מאות מטרות טרור

דובר צה"ל פרסם כי במהלך הלחימה של חטיבת כפיר בשבועות האחרונים בקסבה בח'אן יונס, איתרו הכוחות אמצעי לחימה רבים בהם נשקים, מטענים, רימונים מחסניות ורקטות. באחת הפשיטות אף נמצאה והושמדה מחרטה ביתית ששימשה ליצירת כלי נשק.

לחימת צוות הקרב של חטיבת כפיר בחאן יונס (צילום: דובר צה"ל)
לחימת צוות הקרב של חטיבת כפיר בחאן יונס | צילום: דובר צה"ל

במהלך הלחימה חיסלו הכוחות עשרות של מחבלים, פשטו על עשרות תשתיות טרור והשתלטו על מפקדות של ארגון הטרור חמאס בשיתוף עם כוחות שריון, אוויר והנדסה, מעל ומתחת לקרקע.

לחימת צוות הקרב של חטיבת כפיר בחאן יונס (צילום: דובר צה"ל)
לחימת צוות הקרב של חטיבת כפיר בחאן יונס | צילום: דובר צה"ל

 

11:26 - כוחות הביטחון עצרו 15 מבוקשים ביו"ש והחרימו כספי טרור

לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו במהלך הלילה 15 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים, כך דיווח דובר צה"ל. בנוסף, הושמדו מטעני נפץ שאותרו במרחב ואף הוחרמו כספי טרור רבים שהועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון. אין נפגעים לכוחותינו.

11:15 - רגע האיחוד בין לוחם עוקץ שנפצע לכלבו

בזמן פעילות עם לוחמי גולני ברצועת עזה נפצע ר', לוחם עוקץ, כאשר נפגע מרסיס של מטען. הוא הובהל לחדר הטראומה בבית החולים סורוקה, התאושש, והיום התאחד עם כלבו הוגו.

האיחוד בבית החולים בין לוחם עוקץ ר' וכלבו הוגו (צילום: דוברות סורוקה)
האיחוד בבית החולים בין לוחם עוקץ ר' וכלבו הוגו | צילום: דוברות סורוקה

10:39 - דיווח: רכב הותקף סמוך למעבר רפיח בדרום הרצועה

באזור מעבר רפיח מדווחים כי רכב הותקף. בדיווחים טרם נכתב לגבי נפגעים או זהות היעד לכאורה של התקיפה. במקביל, בעזה תועדו טנקים של כוחות צה"ל פועלים במערב ח'אן יונס, לעיני העזתים.

טנק ישראלי בח'אן יונס
טנק ישראלי בח'אן יונס

09:35 - דובר צה"ל: חוסלה חוליית מחבלים שהתקרבה לעבר כוחותינו במרכז הרצועה

במסגרת פעילות של חטיבת יפתח הלילה במרכז רצועת עזה חוסלה חוליית מחבלים שנראתה מתקרבת לעבר הכוחות. בהמשך זוהו גם מספר מחבלים שניסו לארוב ללוחמים במרחב, ובשיתוף פעולה עם חיל האוויר חוסלו המחבלים, כך מסר דובר צה"ל.

בנוסף, בצפון הרצועה כוחות מחטיבה 5 זיהו חוליית מחבלים חמושים, הגיבו בירי וחיסלו מחבל אחד. בהכוונת כלי טיס של חיל האוויר חוסלו יתר המחבלים, ומטוס קרב אף השמיד את המבנה הצבאי בו פעלה החוליה.

תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל
תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

08:46 - פיצוץ עז התרחש באיראן

אירוע ביטחוני התרחש בעיירת התעשייה גרמסאר במחוז סמנאן במדינה, בו נמצא גם מרכז החלל שממנו משוגרים טילים. ראש תחום התעשייה בעיר מסר כי עד כה לא נקבע מקור הפיצוץ.

08:29 - גורם מצרי על המו"מ לעסקה: "יש לקבוע חזון ברור למלחמה ולהתמודד עם ההשלכות, גם עם המצב בעזה ביום שאחרי"

הגורם המצרי לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד הפרו-קטארי: "יש תפנית באפשרות לגבש הסכם מדורג שמבוסס על הפסקת אש בשלבים עם ערבויות". לדבריו, מתנהלות כעת התייעצויות לקביעת הסעיפים בכל שלב בהסכם - כך שתהיה לכך הסכמה משני הצדדים. 

עוד הוסיף כי "אי אפשר להגביל את התיווך לשחרור חטופים ואסירים בלבד". הוא הדגיש כי יש לקבוע "חזון ברור למלחמה ולהתמודד עם ההשלכות של המצב על כלל ההיבטים, ובראשם המצב בעזה ב'יום שאחרי' המלחמה", וציין שבמהלך הימים האחרונים הצוות המצרי שמנהל את התיווך חש גמישות מצד הנהגת חמאס.

יחד עם זאת, הבהיר: "גמישות זו באה יחד עם הקפדה על העיקרון של הפסקת אש כוללת שלא ניתן לבטלו. כולם יודעים שכשיש מו"מ, הצדדים מעלים את תקרת הדרישות, כדי להגיע לפשרה ולפתרונות מעשיים".

08:03 - זוהו 3 שיגורים מלבנון לעבר ישראל, פגיעה ישירה במבנה חקלאי

בצה"ל מעדכנים כי אמש בחצות זוהו 3 שיגורים שנפלו בשטחים פתוחים, בירי מלבנון לעבר שומרה. תחילה הודיעו בצבא כי מדובר היה בהתרעת שווא, אולם לאחר דיווחים של תושבים, מסרו כי אכן בוצע ירי וכי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

יחד עם זאת, הבוקר זוהתה פגיעה ישירה במבנה חקלאי בזרעית. ללא נפגעים, נזק נגרם למקום.

פגיעה ישירה במבנה בזרעית לאחר שיגור רקטות
פגיעה ישירה במבנה בזרעית
פגיעה ישירה במבנה בזרעית לאחר שיגור רקטות
פגיעה ישירה במבנה בזרעית לאחר שיגור רקטות

00:15 - האזעקה בשומרה - שווא

בצה"ל עדכנו כי האזעקה שהופעלה בגליל המערבי הינה שווא.

00:06 - אחרי יממה ללא התרעות בצפון: אזעקה בגליל המערבי

התרעה מפני ירי טילים ורקטות הופעלה בשומרה שבגליל המערבי.

23:30 - מחאת משפחות החטופים מול מעון רה"מ: "יש מחיר לחיים שלי"?

משפחות החטופים הקימו אוהלים מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב עזה בירושלים. "בשעה שהצהרה גורלית מונחת על השולחן הזדעזענו לשמוע שראש הממשלה החליטה להקריב את חטופינו לגורלם הנורא במלתעות מפלצות החמאס", הצהירו במטה המשפחות. "המשפחות ביקשו לקיים הצהרה לתקשורת על מנת להבהיר מסר ברור לראש הממשלה: אם החלטת להקריב את החטופים אמור זאת ביושר. מי שהפקיר אותם-שעכשיו יחזיר אותם".

אורין גנץ, אמה של עדן זכריה שנחטפה מהמסיבה ברעים ונרצחה בשבי חמאס, פנתה לקבינט בהצהרה מחוץ לבית ראש הממשלה: "קיבלתי גופה. אני ממש לא רוצה שזה יקרה לשאר המשפחות. באתי לתמוך במי שכבר אין לו כוח. הבת שלי לא מתה סתם - היא מתה במשמרת שלנו של כל אחד מאיתנו. כל אחד צריך לשאול את עצמו: מה אנחנו עושים כדי להחזיר את כל החטופים? ביבי נתניהו אנחנו סומכים עליך - אין מישהו אחר שיכול להחזיר אותם. אני יודעת שאין להם זמן כי אני קיבלתי גופה והייתה אינדיקציה שהבת שלי נלקחה חיה".

מחאת משפחות החטופים מול בית רה"מ ברחוב עזה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מחאת משפחות החטופים מול בית רה"מ ברחוב עזה בירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גבריאלה ליימברג, ששוחררה מהשבי אחרי 53 ימים עם בתה מיאה, ושניים מבני משפחתה נותרו מאחור, אמרה: "פרננדו מרמן, אח שלי, וגיסי לואיס הר מוחזקים בשבי החמאס. אדוני ראש הממשלה, זו לא קלישאה כשאנחנו אומרים שהזמן שלהם אוזל. אני עומדת כאן ויכולה להעיד כל יום בשבי הוא גיהינום. אני לא מאחלת לאף אחד לחוות אפילו שעה אחת בתופת הזה".

23:26 - מטוסים ישראלים טסים מעל דרום ביירות

סוכנות הידיעות הלאומית של לבנון מדווחת כי מטוסי חיל האוויר טסים מעל מעוזי חיזבאללה ברובע הדאחייה, בפרברים הדרומיים של ביירות. בתחילת ינואר חוסל בכיר חמאס סאלח אל-ערורי בתקיפה שיוחסה לישראל בדאחייה.

20:40 - גלנט למשפחות החטופים: "סימנים ראשוניים להתקדמות בהשגת מטרות העל"

שר הביטחון יואב גלנט, נפגש עם משפחות חטופים בלשכת שר הביטחון בקריה, ואמר כי "הפעולה הצבאית ברחבי רצועת עזה ובמרחב ח'אן יונס בפרט מתקדמת, וישנם סימנים ראשוניים לכך שההגעה למקומות הרגישים ביותר לחמאס מקדמת אותנו בהשגת שתי מטרות העל במלחמה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדרישות חמאס לעסקת חטופים ודחה אותן: "אנחנו מחויבים להחזיר את כולם. זהו אחד מיעדי המלחמה והלחץ הצבאי הוא תנאי הכרחי להשלמתו. אני עובד בעניין הזה סביב השעון. אבל שיהיה ברור: אני דוחה על הסף את תנאי הכניעה של מפלצות החמאס".

מוקדם יותר היום, דובר צה"ל התיר לפרסם כי סמל-ראשון שי לוינסון (19) מגבעת אבני, לוחם בגדוד 77 בעוצבת "סער מגולן" (7), הוגדר כחלל צה"ל שגופתו מוחזקת בידי ארגון טרור. לוינסון נפל בקרב ב-7 באוקטובר, והרב הצבאי הראשי קבע את מותו לאחר בחינה של כלל הממצאים ועל בסיס מידע מהימן. על פי ההלכה, על אף שלא תיערך הלוויה, המשפחה תוכל לשבת שבע.

שי לוינסון
סמ"ר שי לוינסון ז"ל. נפל בקרב ב-7 באוקטובר, גופתו מוחזקת ברצועה

לוינסון, בעל אזרחות גרמנית וישראלית, הוצב בגבול עזה במסגרת שירותו בצה"ל, ובבוקר השבת השחורה הופצץ הטנק שבו שהה עם שותפיו לצוות. שניים מהם נהרגו במקום ואילו גופתו של לוינסון נחטפה לרצועת עזה.

בשעות הערב המוקדמות דיווחו בעזה על תקיפות אינטסיביות בח'אן יונס שבדרום הרצועה.