עדכונים שוטפים

23:03 - דיווח: הממשלה הפלסטינית תתפטר מחר ותהפוך לממשלת מעבר

דיווח בערוץ אל-מיאדין הלבנוני מפי גורם רשמי: הממשלה הפלסטינית תגיש מחר את התפטרותה לאבו מאזן ותחל לתפקד כממשלת מעבר. צוין כי זהו "צעד יזום של אבו מאזן, לנוכח הלחצים מצד מדינות האזור, הקהילה הבין-לאומית וארה"ב"

22:51 - דגלי ישראל הונפו במפגן מחאה המוני נגד נשיא ברזיל

דגלי ברזיל לצד דגלי ישראל הונפו היום במהלך הפגנת ענק בסאו פאולו נגד נשיא ברזיל לולה דה סילבה ובתמיכה בקודמו בתפקיד ז'איר בולסונארו. הנשיא לשעבר בולסונארו נופף לעבר תומכיו בעצרת תמיכה - כשמלפניו דגל ישראל. נשיא ברזיל יצר משבר דיפלומטי עם ישראל אחרי שהשווה בין הלחימה בחמאס ברצועת עזה למעשיו של אדולף היטלר.

300 אלף בני אדם יצאו להפגין ברחובות סאו פאולו (צילום: התקשורת הברזילאית)
דגלי ישראל ברחובות סאו פאולו בברזיל | צילום: התקשורת הברזילאית
300 אלף בני אדם יצאו להפגין ברחובות סאו פאולו (צילום: התקשורת הברזילאית)
מאות אלפים ברחובות סאו פאולו בברזיל | צילום: התקשורת הברזילאית

21:30 - מקור בהנהגת חמאס: "יש תיקונים חדשים בסעיפי המחלוקת בעסקה, הפער עדיין גדול"

מקור בהנהגת חמאס אמר לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, כי "יש כמה תיקונים חדשים בסעיפים שמהווים מחלוקת גדולה בין חמאס לישראל". לדבריו, "למרות שהושגה התקדמות מסוימת בנקודות מסוימות, התעלמו מהדרישות העיקריות של חמאס - קביעת הפסקת אש סופית ונסיגה מוחלטת של כוחות צה"ל מהרצועה".

על פי המקור בחמאס, ההתקדמות בפסגת פריז הייתה הגידול במספר המחבלים הפלסטינים שהם דורשים לשחרור. מיחס של 3 אסירים פלסטינים על כל חטוף ישראלי שמשוחרר - ליחס שנע בין 13-3 על כל חטוף. עוד נטען כי כחלק מתוצאות הפסגה, הוחלט לאפשר את חזרת העקורים לבתיהם בצפון הרצועה, אך באופן מוגבל והדרגתי - בעוד שבפסגה הראשונה הוחלט רק "לשקול מחדש" את שובם.

לפי המקור, "חמאס מתעקש על חזרתם המלאה בשלב הראשון - הפער עדיין גדול בין שני הצדדים, בעיקר עם דחייתה של ישראל הפסקת אש סופית ונסיגה מוחלטת".

21:07 - אדם הצית את עצמו מול שגרירות ישראל בוושינגטון

תקרית חריגה מול שגרירות ישראל בבירת ארה"ב: אדם הצית את עצמו היום מחוץ לבניין השגרירות. שירותי הכיבוי וההצלה המקומיים עדכנו כי מצבו קריטי, ופציעותיו מסכנות חיים. מהשגרירות נמסר: "היום בשעות הצוהריים הצית עצמו אדם מחוץ למבנה שגרירות ישראל בוושינגטון ופונה בידי אמבולנס לבית החולים. האיש אינו מוכר, לצוות השגרירות שלום". הכתבה המלאה

20:32 - פניית הפרסה של קבינט המלחמה: יבטל את החלטתו להכניס סחורות ישירות לצפון הרצועה

קבינט המלחמה אישר עקרונית הכנסת סיוע לצפון הרצועה, אך הערב פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" שאותו פורום שקיבל את ההחלטה הזו יעשה בשעות הקרובות סיבוב פרסה. דרגי המקצוע התלוננו שהכנסת הסיוע לצפון הרצועה משמעותה "פרס לחמאס" בימים של משא ומתן, ולכן ההחלטה החדשה היא להעביר את הסיוע רק כחלק מעסקה ולא במנותק ממנה. הכתבה המלאה

20:30 - הדרישה החדשה שהעלה נתניהו בדרך לעסקה: האסירים הכבדים ישוחררו לקטאר

פרסום ראשון: ראש הממשלה נתניהו הקשיח עמדות במשא ומתן לעסקה לשחרור חטופים והציג דרישה חדשה שלפיה האסירים ה"כבדים" ישוחררו לקטאר. גורמי המקצוע העריכו שהדרישה תעורר התנגדות בקרב חמאס וקטאר ותרחיק עסקה. גורמים אחרים מאשימים אותו בטרפוד עסקה ממניעים פוליטיים. הכתבה המלאה

20:21 - רקטה נפלה באזור מוצב צה"ל ברכס רמים

רקטה שוגרה מלבנון לעבר מוצב צה"ל ברכס רמים שבגליל העליון. לא הופעלה התרעה ואין נפגעים

19:00 - גלנט: "במקרה של הפוגה בעזה, נעצים את האש בצפון - נמשיך עד שחיזבאללה ייסוג"

שר הביטחון יואב גלנט קיים היום הערכת מצב מבצעית בבסיס פיקוד הצפון והבהיר כי בישראל מתכוונים להמשיך בתקיפות בלבנון גם במקרה של הפסקת אש בעזה במסגרת עסקה לשחרור חטופים. "אם יש כאן מישהו שחושב שכאשר נגיע לעסקה בדרום והאש תיפסק זמנית, הדבר הזה יקל ממה שקורה כאן, הוא טועה", הצהיר גלנט. "נמשיך את האש ונעצים אותה באופן בלתי תלוי בדרום עד אשר נשיג את המטרות שלנו. המטרה היא פשוטה - להסיג את חיזבאללה למקום שבו הוא צריך להיות. או בהסכם, או שאנחנו נעשה את זה בכוח".

שר הביטחון, יואב גלנט בהערכת מצב בפיקוד צפון (צילום: שירה קינן)
שר הביטחון גלנט בהערכת מצב בפיקוד הצפון | צילום: שירה קינן
שר הביטחון, יואב גלנט בהערכת מצב בפיקוד צפון (צילום: שירה קינן)
שר הביטחון גלנט בהערכת מצב בפיקוד הצפון | צילום: שירה קינן

שר הביטחון אמר עוד כי "אנחנו פוגעים בפעילים, אנחנו פוגעים במפקדים של חיזבאללה, והם מחפשים מחליפים ואני יכול לומר לכם שאני לא רואה מתנדבים, כולם מפחדים. אנחנו נמשיך ונכה אותם. באתי על מנת לבחון כיצד אנחנו מגבירים את יכולות האש שלנו ומוכנים לפעול כנגד חיזבאללה בכל מקום, בעוצמה הולכת וגוברת".

גלנט קיים הערכת מצב יחד עם מפקד הפיקוד האלוף אורי גורדין, האלוף מוטי ברוך וקציני המטה בפיקוד. הוא קיבל סקירה מקציני המודיעין והמבצעים של הפיקוד על ההתפתחויות האחרונות, תוכניות האש והמאמצים לדחיקת כוחות חיזבאללה ממרחב הגבול ולסיכול חוליות ירי, מפקדים בארגון ושלילת יכולות ונכסים.

18:56 - המשלחת הישראלית תצא מחר לקטאר להמשך המגעים לעסקת חטופים

ישראל תשלח מחר משלחת בדרג נמוך לדון רק בסיוע ההומניטרי לרצועת עזה.

18:00 - מחבלים התבצרו בתוך בית - וחוסלו מרימון: תיעוד מהיתקלות לוחמי אגוז בח'אן יונס

טיהור השטח ממחבלים במערב העיר ח'אן יונס נמשך בפעולות שונות של כוחות צה"ל, שנלחמים שם כבר כמה שבועות. בפעילות של לוחמי יחידת אגוז שנלחמים במרחבים צפופים בעיר, זוהו באמצעות רחפן שני מחבלים מתבצרים בתוך בית ששימש כמתחם לחימה מאולתר. אז, החלו הכוחות לפתוח באש לעבר המחבלים - עד שחוסלו מזריקת רימון. לאחר חיסולם, הכוחות פשטו על המתחם וביצעו סריקות. הכתבה המלאה

18:00 - גורם בחמאס: "התקדמות בהיבט ההומניטרי של המשא ומתן"

גורם בחמאס אמר לערוץ אל-ערביה הסעודי כי "יש התקדמות בהיבט ההומניטרי של המשא ומתן בתיווך מצרים ובמאמצים לשליחת סיוע לצפון הרצועה".הגורם טען כי "משלחת מהארגון תגיע למוסקבה כדי לדון בהרכבת ממשלה לאומית לתקופה מוגדרת ועם משימות ברורות, רוצים שהיא תקום בהסכמת הפלגים".

17:42 - חוליית מחבלי חיזבאללה זוהתה ביציאה ממבנה צבאי בלבנון - והותקפה מהאוויר

דובר צה"ל עדכן כי כלי טיס זיהה חוליית מחבלים יוצאת ממבנה צבאי של חיזבאללה במרחב העיירה בליידא שבדרום לבנון. מטוסי קרב תקפו את החולייה ושני מבנים צבאיים נוספים במרחב.

חיסול חוליית מחבלי חיזבאללה (צילום: דובר צה"ל)
חיסול חוליית מחבלי חיזבאללה | צילום: דובר צה"ל

עוד נמסר כי לוחמי ההגנה האווירית יירטו מוקדם יותר "מטרה אווירית חשודה" שחצתה מלבנון לשטח ישראל במרחב אצבע הגליל. כמו כן, כוחות צה"ל תקפו את מקורות השיגורים שבוצעו מלבנון ליישובים בגליל העליון.

17:02 - נתניהו לרשת CBS: "חמאס צריך לרדת לקרקע המציאות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ל-CBS כי לא ברור אם עסקת החטופים תבשיל. הוא סירב להתייחס לפרטים אבל הבהיר שוב כי חמאס צריך "לרדת לקרקע המציאות". עוד אמר כי ייפגש בהמשך היום עם אנשיו כדי לדון בתוכנית צבאית כפולה הכוללת פינוי אזרחים פלסטינים מרפיח והמשך המבצע להשמדת גדודי חמאס. "אם יש לנו עסקה, המבצע יידחה בזמן מה, אבל הוא יקרה", הצהיר. "אם אין לנו עסקה, נעשה זאת בכל מקרה".

16:52 - שתי נפילות במרחב מושב דישון שבגליל העליון, אין דיווח על נפגעים

אזעקות הופעלו בדישון ובמלכיה שבגליל העליון. שתי נפילות זוהו במרחב מושב דישון. אין דיווח על נפגעים.

16:37 - חיזבאללה הודיע על מחבל נוסף משורותיו שחוסל, ה-215 מתחילת המלחמה

16:28 - סמוטריץ': "אצביע נגד כל עסקה במתווה כפי שהתפרסם"

שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ אמר בכנס ירושלים של בשבע כי לא יתמוך בעסקה אם זו תהיה במתווה כפי שהתפרסם. "אצביע נגד אם תהיה עסקה שאומרת 'כל החטופים תמורת סיום מלחמה'", אמר. הכתבה המלאה 

16:22 - התרעות על חדירת כלי טיס עוין באצבע הגליל - בשל זיהוי שווא

אזעקה המתריעה על חדירת כלי טיס עוין הופעלה ביישובים משגב עם, קריית שמונה, בית הלל, כפר יובל, מרגליות, מנרה, מעיין ברוך, כפר גלעדי, מטולה ותל חי שבאצבע הגליל. דובר צה"ל הודיע כי מדובר באזעקת שווא.

16:02 - סמוטריץ' בביקורת על נתניהו על רקע המגעים לעסקת חטופים: "המו"מ מנוהל באופן הזוי"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מתח ביקורת חריפה על רה"מ בנימין נתניהו בכנס ירושלים על רקע המגעים לעסקה: "המשא ומתן מנוהל באופן הזוי. העסקה הבאה צריכה להיות ביחס טוב יותר עבורנו של חטוף תמורת מחבלים, ושל ימי הפוגה על כל חטוף, ובוודאי לא ביחס גרוע לאין-שיעור. אצביע נגד כל עסקה כזו במתווה כפי שמתפרסם".

15:40 הותר לפרסום: סמל עוז דניאל שנחטף לעזה הוגדר כחלל צה"ל

צה"ל הודיע על מותו של עוז דניאל, בן 19 מכפר סבא, שנפל ב-7 באוקטובר וגופתו נחטפה. במטה משפחות החטופים ספדו לו: "מרכינים ראש על הירצחו, משתתפים בצערה הכבד של המשפחה". הלווייתו תתקיים בבית העלמין הצבאי בכפר סבא ביום שני בשעה 14:00. לכתבה המלאה

עוז דניאל ז"ל (צילום: פייסבוק)
עוז דניאל ז"ל | צילום: פייסבוק

 

15:16 - מיירטים שוגרו באזור עכו לעבר מטרה חשודה שהתבררה כשווא 

14:36 - מטוסי קרב של צה"ל תקפו מטרות חיזבאללה בלבנון

בלבנון מדווחים על תקיפות באזור כפר בליידא שבדרום לבנון, נגד מטרות ארגון הטרור חיזבאללה.

13:21: לראשונה מתחילת המלחמה - ישראל מעבירה סיוע הומניטרי לצפון הרצועה - ישירות משטחה 

על מנת למנוע השתלטות של חמאס על הסיוע ההומניטרי שמגיע לצפון הרצועה, ישראל החליטה לשנות את נקודת הכניסה שלו. עד עתה הסיוע היה נכנס דרך מעבר כרם שלום, ובדרך לצפון הרצועה, בזמן שהוא משונע, היו ניסיונות השתלטות עליו, הרי שכעת הסיוע ייכנס סמוך למעבר קרני שבצפון מרכז הרצועה. 

נזכיר כי בסוף השבוע האחרון פורסם בגרדיאן הבריטי כי אונר"א הודיעה על הפסקת העברת משלוחי סיוע לצפון הרצועה.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן האשים: "ממשלת ישראל ממשיכה לחזק את חמאס. ‏ללא שום תמורה וללא שום ויתור מצד חמאס, בהחלטה מבישה פתחה הפעם ישראל מעבר ישיר משטחה ישירות לרצועת עזה להעברת 'סיוע הומניטרי', סיוע שמגיע ישר לידי מפלצות החמאס שמשתלטים עליו ומוכרים אותו לתושבי הרצועה".

12:30: חשד לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון. אזעקות הופעלו גם בשדה נחמיה 

אזעקות הופעלו בכמה יישובים בגליל העליון נוכח חשד לחדירה של כלי טיס עוין לאזור. בהמשך התברר כי כטב"ם שחדר מלבנון יורט בשמי הגליל העליון. 

11:55 - הותר לפרסום: לוחם גבעתי, סמ"ר עידו אלי זריהן, נפל בקרב בדרום רצועת עזה

לוחם סיירת גבעתי, סמ"ר עידו אלי זריהן בן 20 מירושלים, נפל בקרב בדרום רצועת עזה, כך התיר פרסום דובר צה"ל.

עידו אלי זריהן ז"ל (צילום: 27א')
עידו אלי זריהן ז"ל | צילום: 27א'

11:00 - הלוחמים חיסלו מחבלים מטווח קצר - ואיתרו משגר רקטות במעבדה רפואית: תיעוד ממזרח ח'אן יונס

לוחמי צוות הקרב של חטיבת גבעתי החלו השבוע לפעול בשכונת "העבסנים" שבמזרח ח'אן יונס. במהלך הפעילות המבצעית פשטו הכוחות על תשתיות טרור של חמאס, חיסלו עשרות מחבלים ואיתרו אמצעי לחימה ומשגרים - חלקם בתוך מעבדה רפואית. באחד המקרים צוותי הצלפים ביצעו מארב וזיהו מחסלים שניסו להטמין מטענים קרוב לכוחות. הלוחמים פגעו בהם וחיסלו אותם מטווח קצר.

10:20: אזעקות הופעלו בקריית שמונה והסביבה 

דקות אחרי הדיווח על חיסול פעילי חיזבאללה בגבול סוריה-לבנון, אזעקות הופעלו בקריית שמונה וביישובים נוספים בגליל העליון. 

09:50: דיווח על נפגעים לחיזבאללה סמוך לגבול סוריה-לבנון 

המרכז הסורי לזכויות אדם של האופוזיציה מדווח הבוקר על שני פעילי חיזבאללה שנהרגו בתקיפת משאית בגבול סוריה-לבנון. 

08:40: לוחמים עצרו מחבלים שניסו לברוח בחסות פינוי האוכלוסייה ממרחב הלחימה

לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 עצרו מחבלים שניסו לברוח בחסות האוכלוסייה כחלק מהמאמצים לפינוי תושבים ממרחב הלחימה. במקביל, הכוחות ממשיכים בלחימה העצימה במערב חאן יונס, בזייתון ובמרכז הרצועה. 

סמ"ר נריה בלטה ז"ל
סמ"ר נריה בלטה ז"ל

במהלך היממה האחרונה חיל האוויר ביצע כמה תקיפות ברצועה שפגעו במערך האווירי של חמאס. בין המטרות שהותקפו, לפי צה"ל, היו מספר עמדות שיגור שיועדו לירי רקטי לעבר שטח ישראל. 

06:00 - הותר לפרסום: לוחם גבעתי, סמ"ר נריה בלטה, נפל בקרב בדרום רצועת עזה

לוחם סיירת גבעתי, סמ"ר נריה בלטה בן 21 משבי שומרון, נפל בקרב בדרום רצועת עזה. בנוסף, קצין ושני לוחמים בסיירת גבעתי נפצעו באורח קשה בקרב בדרום הרצועה. השניים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ומשפחותיהם עודכנו.

01:45 - החות'ים: תקפנו מכלית נפט אמריקנית

החות'ים הודיעו שתקפו מכלית נפט הנושאת את דגל ארה"ב: דובר המורדים החות'ים מסר כי אנשי הארגון שיגרו "כמה טילים ימיים" לעבר המכלית סמוך למפרץ עדן. במקביל להודעת החות'ים, בפיקוד המרכז האמריקני (CENTCOM) דיווחו על יירוט טיל בליסטי שכוון "ככל הנראה נגד המכלית", לא דווח על נפגעים או נזק.

23:30 - אזעקות שווא הופעלו ביישובים בגליל התחתון באזור הכנרת

22:14 - על רקע אישור המתווה לעסקה בקבינט, בכיר חמאס לתקשורת הלבנונית: "לא קיבלנו מהמתווכות שום מידע על מה שנידון אתמול בפריז"

בכיר חמאס מחמוד אל-מרדאוי טען בערוץ אל-מיאדין הלבנוני: "עד לרגע זה לא קיבלנו מהמתווכות קטאר ומצרים שום מידע על מה שנידון אתמול בפריז ולא ידוע לנו אם פרטי ההצעה החדשה תואמים את דרישותינו ואת האינטרסים של עמנו. לא נדחוף לשום עמדה - אלא אם היא תשיג את האינטרסים שלנו". 

בנוסף, גורם בחמאס לבנון אמר לתקשורת הערבית: "הסכמנו בשלב הראשון לשחרור של כ-40 חטופים ישראלים שאינם חיילים - בתמורה לשחרור 15 אסירים פלסטינים עם עונשים כבדים ומחלות כרוניות - על כל חטוף ישראלי שישוחרר". לדבריו, יהיה יום הפוגה על כל חטוף, בנוסף לשבוע של הפוגה לפני תחילת יישום ההסכם.

אותו הגורם שצוטט גם ציין כי הם מתעקשים על הכנסה משמעותית של סיוע הומניטרי, לרבות אוהלים לכל האזורים ברצועת עזה, בנוסף להסכמה לחזרת העקורים לבתיהם בצפון הרצועה.

22:05 - חיזבאללה קיבל אחריות לירי ליישובי הצפון: "בתגובה על התקיפות של ישראל נגד כפרים ובתים בלבנון"

לאחר המטח הכבד ליישובי הגליל העליון, חיזבאללה קיבל אחריות. "ביצענו זאת בתגובה על התקיפות של ישראל נגד כפרים ובתים בלבנון, ובמיוחד בכפר ברעשית - תקפנו באמצעות קטיושות בסיס צבאי", אמר ארגון הטרור.

21:00 - אזעקות בקריית שמונה ובשורת יישובים בגליל העליון; נפילות באזור בית הלל

אזעקות הופעלו בקריית שמונה וביישובים רבים נוספים בגליל העליון: בית הלל, דפנה, הגושרים, כפר גלעדי, תל חי ומעיין ברוך. זוהו מספר נפילות באזור בית הלל, חלקן ללא התרעה מוקדמת.

יירוטים באיזור קרית שמונה
יירוטים באיזור קרית שמונה
רס"ן אייל שומינוב ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס"ן אייל שומינוב ז"ל | צילום: דובר צה"ל

מוקדם דובר צה"ל התיר לפרסום את שמו של רס"ן אייל שומינוב, בן 24 מכרמיאל, מפקד פלוגה בגדוד שקד (424) בחטיבת גבעתי, שנפל בקרב בצפון רצועת עזה. שומינוב ז"ל נהרג מפגיעת נ"ט במהלך פשיטה על שכונת זייתון בעזה.

בנוסף, הודיע דובר צה"ל כי בפעם השנייה בתוך מספר שעות - חוליית מחבלים זוהתה מהאוויר והותקפה בתוך מחסן אמצעי לחימה. בצה"ל מסרו גם על תקיפה של מפקדה מבצעית של כוח רדואן, עמדות שיגור ותשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה. צה"ל מסר כי לאחר התקיפה של מחסן אמצעי הלחימה התרחשו פיצוצי משנה גדולים שמעידים על הימצאות אמצעי לחימה במבנה.