שעות לפני מתקפת הטרור הרצחנית ב-7 באוקטובר נקלטו בישראל "סימנים מעידים" על הכוונה של מחבלי חמאס. היום (שני) אנחנו מפרסמים לראשונה כי אותם סימנים היו הפעלת מאות טלפונים ברצועת עזה, ולכולם סים ישראלי. בשב"כ ובצה"ל הגיבו: "הפרסום רחוק מהמציאות, מדובר בעשרות בודדות של כרטיסי סים, בוצעו פעולות מודיעיניות ואופרטיביות".

אותם מכשירים הופעלו גם בעבר - מבלי שקרה דבר. בגופי המודיעין הניחו שחמאס היה עושה את זה מפעם לפעם כתרגיל לכוחותיו, ולכן זה לא היה סימן מעיד מוחלט לפיגוע או התקפה, והוחלט על המשך דיונים בנושא. בנוסף, כאמור, בשב"כ ובצה"ל הדגישו שמדובר במספר קטן יותר של כרטיסי סים מהנטען.

ההרס במפקדת אוגדת עזה
ההרס במפקדת אוגדת עזה לאחר פלישת חמאס ב-7.10

"הפרסום על אודות 1,000 כרטיסי סים ישראליים שנדלקו בו זמנית - שקרי ורחוק מהמציאות", נמסר בהודעה משותפת של השב"כ וצה"ל. "בפועל התקבל צבר סימנים מעידים שכלל בין היתר השמשה של עשרות בודדות של סימים, אשר נדלקו באירועים קודמים בעבר. בהתאם לכך נדרכה המערכת ובוצעו פעולות מודיעיניות ואופרטיביות בשטח".

בשב"כ ובצה"ל הוסיפו: "כפי שפורסם בעבר, בליל ה-7.10 התקבלו סימנים מעידים בגינם התקיימו הערכות מצב ובהתאם לכך התקבלו החלטות אופרטיביות. הסימנים המעידים מבוססים על מגוון כלים ויכולות, בהם גם כלים טכנולוגיים שלא ניתן לפרט את האופן ושיטת הפעולה שלהם. כלל האירועים והמידע הקיים באותו הלילה יתוחקרו במסגרת התחקירים המבצעים בשב״כ ובצה״ל. נדרש לגלות אחריות וזהירות בפרסומים, כך שלא ייפגעו שיטות ויכולות מבצעיות בזמן מלחמה".

לשכת רה"מ: נתניהו עודכן בכך רק אמש

אחרי פרסום הידיעה, לשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה ובה נטען כי בנימין נתניהו התוודע לסוגיה רק אתמול בערב. "נתניהו גילה רק אמש שבלילה לפני הטבח הופעלו מאות כרטיסי סים ישראליים בתוככי רצועת עזה", נמסר מלשכת ראש הממשלה. בהמשך, שינה רה"מ נתניהו את גרסתו והודה שעודכן אחרי המתקפה על עשרות טלפונים עם כרטיסי סים ישראליים ששידרו אות ברצועת עזה.

ב"חדשות סוף השבוע" פרסמנו בנובמבר כי חמאס ייעד את המתקפה לליל הסדר האחרון, חודשים לפני שמחת תורה. צה"ל זיהה את אותם סימנים מוקדמים למתקפה והעלה כוננות. ארגון הטרור קלט את שינוי ההיערכות בצד הישראלי וביטל את המתקפה.

בחמאס גם החלו אז למדר מפקדים ופעילים מחשש להדלפות, כי סברו שישראל הצליחה לחדור עמוק לתוך הארגון ולהשיג מידע. בצה"ל לא הבינו שהעלאת הכוננות היא הסיבה לביטול המתקפה, והתייחסו לאירוע כאל התרעת שווא.

ראשי מערכת הביטחון קיימו דיונים עד אמצע הלילה שבין שישי לשבת שבת ה-7 באוקטובר, דיונים שבהם העריכו הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש אמ"ן ובכירים נוספים כי עתיד להתפתח יום קרב ברצועת עזה. המשתתפים בהערכת המצב סברו שהלחימה עלולה לכלול ניסיונות חטיפה או ניסיונות חדירה של עד עשרות מחבלים ליישוב אחד.

בעקבות הערכת המצב, השב"כ הקפיץ צוות "טקילה" לדרום כדי להתמודד עם אפשרות של חדירת מחבלים. כפי שפרסמנו לראשונה ב"אולפן שישי" עוד בחודש אוקטובר - למרות ההבנה הזו, אוגדת עזה לא העלתה את רמת הכוננות ולא עדכנה את הכוחות בשטח. והחיילים שהיו בחדרים המשיכו לישון.

הרמטכ״ל וראש השב״כ קיימו היום הערכת מצב (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל וראש השב"כ בהערכת מצב, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

דיווחים אלו מצטרפים לפרסום על נגדת בכירה וקצינה צעירה ב-8200 שהזהירו שחמאס מתכנן אירוע חדירה המוני לישראל, אך מפקד מפקד בכיר ענה להן ש"אלו פנטזיות".

בתחקיר "עובדה" בדצמבר פרסמנו שבמהלך הלילה שלפני מתקפת הפתע, יצא מייל מאחד הבסיסים בדרום, ובו דיווח על אותות מסוימים שעולים ברחבי הרצועה; באותן שעות נקלטו גם בשב"כ סימנים נוספים שמעידים שמשהו עומד לקרות. סמוך לשעה 1:00 לפנות בוקר רל"ש הרמטכ"ל מקבל עדכון ראשון מהשב"כ, ולאחר מכן ממפקד פיקוד הדרום; סמוך לשעה 03:30 הרל"ש מעיר את הרמטכ"ל, שמבקש לזמן שיחת ועידה טלפונית, כדי לעשות הערכת מצב מסודרת.