00:15 - האזעקה בשומרה - שווא

בצה"ל עדכנו כי האזעקה שהופעלה בגליל המערבי הייתה אזעקת שווא.

00:06 - אחרי יממה ללא התרעות בצפון: אזעקה בגליל המערבי

התרעה על ירי טילים ורקטות הופעלה בשומרה שבגליל המערבי.

23:30 - מחאת משפחות החטופים מול מעון רה"מ: "יש מחיר לחיים שלי"?

משפחות החטופים הקימו אוהלים מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב עזה בירושלים. "בשעה שהצהרה גורלית מונחת על השולחן הזדעזענו לשמוע שראש הממשלה החליטה להקריב את חטופינו לגורלם הנורא במלתעות מפלצות החמאס", הצהירו במטה המשפחות. "המשפחות ביקשו לקיים הצהרה לתקשורת על מנת להבהיר מסר ברור לראש הממשלה: אם החלטת להקריב את החטופים אמור זאת ביושר. מי שהפקיר אותם - שעכשיו יחזיר אותם".

מחאת משפחות החטופים מול בית רה"מ ברחוב עזה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מחאת משפחות החטופים מול בית רה"מ ברחוב עזה בירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אורין גנץ, אמה של עדן זכריה שנחטפה מהמסיבה ברעים ונרצחה בשבי חמאס, פנתה לקבינט בהצהרה מחוץ לבית ראש הממשלה: "קיבלתי גופה. אני ממש לא רוצה שזה יקרה לשאר המשפחות. באתי לתמוך במי שכבר אין לו כוח. הבת שלי לא מתה סתם - היא מתה במשמרת שלנו של כל אחד מאיתנו. כל אחד צריך לשאול את עצמו: מה אנחנו עושים כדי להחזיר את כל החטופים? ביבי נתניהו אנחנו סומכים עליך - אין מישהו אחר שיכול להחזיר אותם. אני יודעת שאין להם זמן כי אני קיבלתי גופה והייתה אינדיקציה שהבת שלי נלקחה חיה".

גבריאלה ליימברג, ששוחררה מהשבי אחרי 53 ימים עם בתה מיאה, ושניים מבני משפחתה נותרו מאחור, אמרה: "פרננדו מרמן, אח שלי, וגיסי לואיס הר מוחזקים בשבי החמאס. אדוני ראש הממשלה, זו לא קלישאה כשאנחנו אומרים שהזמן שלהם אוזל. אני עומדת כאן ויכולה להעיד כל יום בשבי הוא גיהינום. אני לא מאחלת לאף אחד לחוות אפילו שעה אחת בתופת הזה".

"כשאתה אומר שקבלת עסקה תגרום לכך שמותם של החיילים שנהרגו יהיה לשווא אתה מוותר במילים אחרות על כל אזרחי המדינה שלך", המשיכה ליימברג. "החיילים והחטופים הופקרו במשמרת שלך, וזה הזמן להציל אותנו כחברה. זו חובתך הראשונה. תסתכל עליי, אחת מבין אזרחי המדינה שאתה עומד בראשה, שנחטפה בפתאומיות בלא עוול בכפי ב7 באוקטובר, האם יש מחיר לחיים שלי? לחיי החטופים?".

23:26 - מטוסים ישראלים טסים מעל דרום ביירות

סוכנות הידיעות הלאומית של לבנון מדווחת כי מטוסי חיל האוויר טסים מעל מעוזי חיזבאללה ברובע הדאחיה, בפרברים הדרומיים של ביירות. בתחילת ינואר חוסל בכיר חמאס סאלח אל-ערורי בתקיפה שיוחסה לישראל בדאחיה.

22:06 - לאחר פחות מ-3 חודשים: הפרויקטור האזרחי טל בסכס מתפטר מכיוון שלא קיבל סמכויות

לשכת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מסרה כי השר קיבל את בקשתו של ראש מרכז השליטה (המשל"ט) האזרחי טל בסכס לסיים את תפקידו "לאור העובדה שבשל קשיים בירוקרטיים ומשפטיים המשל"ט לא קיבל את הכלים והסמכויות הנדרשים". בסכס מונה כבר לפני חודשיים וחצי לממונה (הפרויקטור) האזרחי במלחמה תחת סמוטריץ', לאחר שאיוש התפקיד התעכב בעקבות הסרת המועמדות של מנכ"ל חברת חשמל מאיר שפיגלר.

20:40 - גלנט למשפחות החטופים: "סימנים ראשוניים להתקדמות בהשגת מטרות העל"

שר הביטחון יואב גלנט, נפגש עם משפחות חטופים בלשכת שר הביטחון בקריה, ואמר כי "הפעולה הצבאית ברחבי רצועת עזה ובמרחב ח'אן יונס בפרט מתקדמת, וישנם סימנים ראשוניים לכך שההגעה למקומות הרגישים ביותר לחמאס מקדמת אותנו בהשגת שתי מטרות העל במלחמה".

20:18 - בכירים בחיזבאללה: ביומיים האחרונים ישראל הסלימה את התקיפות בלבנון, מוכנים לקראת מלחמה

20:17 - דיווח: האיחוד האירופי ידון ב"השלכות" לסירובה של ישראל למדינה פלסטינית

בעיתון הבריטי פייננשל טיימס מדווחים כי שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי יתכנסו מחר בבריסל לדון בגרימת "השלכות" לסירובה של ישראל לרעיון של מדינה פלסטינית. בבריסל אומרים כי ידונו בהטלת תמריצים חיוביים ושליליים לישראל להתקדם לעבר פתרון שתי המדינות, לרבות בתחום הסחר מול מדינות האיחוד.

20:15 - גורם ישראלי בכיר: מאמצים להתנעת מגעים לעסקה - ללא הפסקת הלחימה

בישראל מבהירים שאין מתווה קונקרטי לעסקה לשחרור חטופים, אבל יש סימנים שמשהו בכל זאת קורה. עד כה כל המאמצים נעצרו בגלל שחמאס התעקש מראש שישראל תסכים על הפסקת הלחימה ועל ערבויות לשרידות הנהגת חמאס. כעת, גורם ישראלי בכיר אומר כי "בישראל מקיימים מאמץ כרגע לאפשר התנעה של מתווה לעסקת חטופים שבסופו אין התחייבות על הפסקת לחימה".

20:00 - תאי הכליאה והמעבר הצר: תיעוד מהמנהרה שבה הוחזקו חטופים

דובר צה"ל חשף תיעוד חדש מתוך המנהרה בח'אן יונס שבה הוחזקו בעבר 20 חטופים ישראלים בזמנים שונים ובתנאים קשים. בפעם הראשונה אחרי 107 ימים, אפשר להתחיל לנסות להבין באילו תנאים בלתי נסבלים הם מוחזקים בשבי חמאס - בתאי כליאה עם סורגים, ללא אור יום או מים זורמים, ועם מעט מאוד חמצן. הכתבה המלאה

מנהרות החטופים בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
מנהרות החטופים בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל
מנהרות החטופים בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
מנהרות החטופים בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל
מנהרות החטופים בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
מנהרות החטופים בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

בתיעוד ניתן לראות את המדרגות המובילות לתוך המנהרה בעומק האדמה ואת הירידה התלולה שבסיומה הסתעפות שמובילה לחלל צר עם סורגים בכניסה שבתוכו מזרנים, שקי שינה, כיסאות ומאווררים. בקצהו "מטבחון" משיש עם כיור קטן, סיר, מחבת, כמה צלחות, תבלינים ובקבוק שמן. משמאל, ירידה תלולה נוספת עם הסתעפויות נוספות המובילות לתאי כליאה צרים עם דלתות סורגים.

19:28 - משפחות חטופים חוסמות כביש בכניסה לקריה

מפגינים חוסמים את איילון
חסימת הכביש בכניסה לקריה

19:23 - בעזה מדווחים על תקיפות אינטנסיביות בח'אן יונס

תקיפות צה"ל ברצועה
תקיפות צה"ל בח'אן יונס, הערב

19:10 - בכיר ישראלי: למרות דברי נתניהו - יש אפשרות לחידוש המו"מ בזמן הקרוב

גורם ישראלי בכיר אמר כי למרות הדברים של נתניהו הערב, יש אפשרות לחידוש המשא ומתן לעסקה בזמן הקרוב בלחץ המתווכות כדי לראות מה אפשר להשיג בכל זאת.

18:33 - גלנט: הפעולה בח'אן יונס תתרחב - פטריות העשן יכסו את עזה עד שנשיג את המטרות

שר הביטחון יואב גלנט הגיע לטייסת 100 של חיל האוויר בבסיס "חצור", וקיים טיסה בשמי עזה יחד עם מפקד הטייסת סגן אלוף ש'. לאחר הטיסה אמר גלנט כי "הפעולה בח'אן יונס תתרחב בקרוב למקומות נוספים, פטריות העשן יכסו את שמי עזה עד שנשיג את מטרותינו - מיטוט חמאס והחזרת החטופים לבתיהם".

שר הביטחון יואב גלנט (צילום: אלעד מלכה)
שר הביטחון גלנט בבסיס חצור | צילום: אלעד מלכה

18:27 - נתניהו: "דוחה על הסף את תנאי הכניעה של חמאס, אם נסכים - לוחמינו נפלו לשווא"

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את דרישת חמאס לסיום המלחמה במסגרת עסקת חטופים, והבהיר: "אנחנו מחויבים להחזיר את כולם. זהו אחד מיעדי המלחמה והלחץ הצבאי הוא תנאי הכרחי להשלמתו. אני עובד בעניין הזה סביב השעון. אבל שיהיה ברור: אני דוחה על הסף את תנאי הכניעה של מפלצות החמאס".

"חמאס דורש תמורת שחרור חטופינו את סיום המלחמה, הוצאת כוחותינו מעזה, שחרור כל הרוצחים והאנסים של הנוח'בה והשארת חמאס על כנו", אמר נתניהו. "אם נסכים לכך - לוחמינו נפלו לשווא. אם נסכים לכך - לא נוכל להבטיח את ביטחון אזרחינו. לא נוכל להחזיר את המפונים בבטחה לבתיהם, וה-7 באוקטובר הבא יהיה רק עניין של זמן. אני לא מוכן להשלים עם פגיעה אנושה כזאת בביטחון ישראל, ולכן לא נסכים לכך".

נתניהו אמר עוד כי "התנאים שמעמיד החמאס מחדדים אמת פשוטה - אין תחליף לניצחון. רק ניצחון מוחלט יבטיח את חיסול החמאס והחזרת כל חטופינו. את הדברים האלה אמרתי לנשיא ביידן בשיחתנו בסוף השבוע. אני מאוד מעריך את התמיכה של ארה"ב בישראל, וגם הבעתי זאת בפני הנשיא. ועם זאת, אני עומד בתוקף על האינטרסים החיוניים שלנו".

"הדגשתי בפני הנשיא ביידן את הנחישות שלנו להשלים את כל יעדי המלחמה, ולהבטיח שעזה לא תהווה עוד איום על ישראל", המשיך ראש הממשלה. "לכן אני עומד על כך שאחרי שנשיג את הניצחון המוחלט, אחרי שנחסל את החמאס - לא יהיה בעזה שום גורם שמממן טרור, מחנך לטרור או משלח טרור".

נתניהו הבהיר כי ביום שאחרי המלחמה עזה "חייבת להיות מפורזת, בשליטה ביטחונית מלאה של מדינת ישראל", והוסיף: "לא אתפשר על שליטה ביטחונית ישראלית מלאה על כל השטח ממערב לירדן".

"כראש ממשלת ישראל אני עמדתי בתוקף על העמדה הזאת מול לחצים בינלאומיים ופנימיים כבירים. ההתעקשות שלי היא שמנעה במשך שנים הקמת מדינה פלסטינית שהייתה מהווה סכנה קיומית לישראל. כל עוד אני ראש הממשלה אמשיך לעמוד עליה בתקיפות. אם למישהו יש עמדה אחרת, שיגלה מנהיגות ויגיד את עמדתו ביושר לאזרחי ישראל".

17:59 - צה"ל הודיע: סמ"ר שי לוינסון, שנחטף לעזה, נפל בקרב ב-7 באוקטובר

דובר צה"ל התיר לפרסם כי סמל-ראשון שי לוינסון (19) מגבעת אבני, לוחם בגדוד 77 בעוצבת "סער מגולן" (7), הוגדר כחלל צה"ל שגופתו מוחזקת בידי ארגון טרור. לוינסון נפל בקרב ב-7 באוקטובר, והרב הצבאי הראשי קבע את מותו לאחר בחינה של כלל הממצאים ועל בסיס מידע מהימן. על פי ההלכה, על אף שלא תיערך הלוויה, המשפחה תוכל לשבת שבעה. הכתבה המלאה

שי לוינסון
סמ"ר שי לוינסון ז"ל

לוינסון, בעל אזרחות גרמנית וישראלית, הוצב בגבול עזה במסגרת שירותו בצה"ל, ובבוקר השבת השחורה הופצץ הטנק שבו שהה עם שותפיו לצוות. שניים מהם נהרגו במקום ואילו גופתו של לוינסון נחטפה לרצועת עזה.

חבריו של לוינסון מספרים עליו כי היה "לב ענק שרק רצה לעשות טוב בעולם ולהצטיין בכל דבר שהוא נגע בו". במשך שנים שיחק בקבוצת הכדורעף מ.ס עילבון והיה אהוד מאוד על מאמניו וחבריו לספסל.

רק לפני כמה שבועות הנהלת הקבוצה יצאה בקריאה להחזירו מהשבי. לדברי הנהלת הקבוצה, "שי הוא איש של שלום שניסה בכל דרך להוביל לדו קיום עם החברה הערבית, משפחתו כולה הייתה חלק בלתי נפרד מהמועדון".

17:50 - משפחות החטופים "יתבצרו" מחוץ למעון רה"מ בירושלים

על רקע הדיווחים על חידוש המגעים לעסקה, מטה משפחות החטופים הודיע כי המשפחות יעברו להתבצר מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים ויקיימו הערב הצהרה לתקשורת. בסיום ההצהרה, משפחות החטופים יקימו במקום מאהל מחאה.

17:20 - פגיעה ישירה של טיל נ"ט במושב אביבים

מחבלי חיזבאללה ירו טיל נ"ט לעבר מושב אביבים בגליל. יש פגיעה ישירה בבית. אין נפגעים. ארגון הטרור קיבל אחריות לירי.

פגיעת טיל נ"ט בבית במושב אביבים
זירת פגיעת טיל הנ"ט באביבים

17:03 - צה"ל השלים "שני גלי תקיפה" בדרום לבנון

דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב של חיל האוויר השלימו במהלך היום "שני גלי תקיפה" בכפר מרכבא שבדרום לבנון, בהם הותקפו תשתיות טרור, מבנה צבאי, עמדות תצפית ועמדות שיגור של חיזבאללה. בנוסף, צה"ל תקף במספר מרחבים בדרום לבנון באמצעות טנקים וכלי טיס של חיל האוויר. בין המטרות שהותקפו, מפקדה מבצעית ומבנה צבאי של ארגון הטרור.

17:01 - חיזבאללה הודיע רשמית על זהות ההרוג בחיסול

בחיזבאללה הודיעו רשמית על מותו של פדל סלימאן שעאר, איש האבטחה שנהרג בתקיפה שמיוחסת לישראל בכפר כפרא, אזור בינת ג'ביל שבדרום לבנון. לפי הפרסומים בתקשורת הערבית, פאדי סלימאן, מפקד הגזרה המרכזית של חיזבאללה, שרד את ניסיון החיסול. פדל סלימאן שעאר הוא ההרוג ה-164 שעליו חיזבאללה מצהיר מתחילת המלחמה.

פדל סלמאן שעאר חוסל בתקיפות צה"ל
פדל סלמאן שעאר, שחוסל בלבנון

16:47 - דיווח: התוכנית האמריקנית לשחרור חטופים תמורת נסיגת צה"ל מעזה

ארה"ב, מצרים וקטאר מקדמות תוכנית כוללת לשחרור החטופים וסיום המלחמה - בדגש על הוצאת כוחות צה"ל מרצועת עזה, כך דווח בוול סטריט ג'ורנ". עוד הובהר בדיווח כי ישראל לפי שעה מתנגדת למהלך, וכך גם חמאס.

לפי הדיווח, תוכנית "90 הימים" שמוצעת כוללת הפסקת הלחימה למספר לא מוגדר של ימים ושחרור כל האזרחים החטופים בתמורה לשחרור מאות מחבלים פלסטינים מבתי הכלא. כמו כן, במסגרת המתווה, צה"ל ייסוג מהערים ברצועת עזה, יאפשר תנועה חופשית לתושביה ויחדל את תנועת הכטב"מים למטרות איסוף מודיעין.

בנימין נתניהו, ג'ו ביידן, יחיא סינוואר (צילום: AP)
ישראל מסרבת לנסיגה מעזה בשלב הראשון. נתניהו, ביידן וסינוואר | צילום: AP

בשלב השני של התוכנית המוצעת ישחרר חמאס חיילות חטופות ויחזיר גופות של חטופים, בתמורה לאסירים פלסטינים נוספים שישוחררו מבתי הכלא בישראל. השלב השלישי יכלול את שחרור יתר החיילים וחברי כיתות הכוננות החטופים, וצה"ל יסיג חלק מכוחותיו מחוץ לתחומי הרצועה. למרות התנגדותה הנחרצת של ישראל וגם של ארגון הטרור הרצחני, בדיווח האמריקני נכתב כי העובדה שמתקיימים מגעים לאחר תקופה ממושכת של נתק "מהווה סימן חיובי".

פרטי ההצעה המשולשת - אמריקנית-קטארית-מצרית - היו תחת צנזורה והותרו לפרסום לאחר הדיווח בוול סטריט ג'ורנל. חלק מנדבכי העסקה נידונו בקבינט, אך בישראל מסרבים לדרישה של חמאס שלפיה צה"ל ייסוג מהרצועה כבר בשלב הראשון. עיקר המחלוקת נוגע לאופן הסגת הכוחות: ישראל לא מסכימה לסגת עד שתראה כי המתווה מתחיל, בעוד חמאס לא נסוג מדרישתו - ולא מוכן לשחרר חטוף אחד נוסף עד שאין נסיגה. הכתבה המלאה

16:30 - מפעל נשק בחצר בית ומשגר רקטות במטע זיתים: צה"ל פשט על מחנה אל-מועאזי

לוחמי צוות הקרב של חטיבת יפתח פעלו במרחב מחנה אל-מועאזי שבמרכז רצועת עזה, ממזרח לדיר אל-בלח. הלוחמים פשטו על עשרות תשתיות טרור שהקים החמאס בקרבת ובתוך מבנים אזרחיים במחנה. במסגרת הפעילות, נורה RPG לעבר טנק של הכוח. הלוחמים זיהו את חוליית המחבלים שביצעה את הירי והשיבו אש. במקביל, מכלול האש הכווין כלי טיס שירה וחיסל חלק מהם. פלוגת התצפית זיהתה מחבל נוסף חמוש ב-RPG שנמלט מהאזור. הלוחמים ניהלו קרב מול המחבל וחיסלו אותו.

פאזל לילדים המכיל תכני הסתה קשים (צילום: דובר צה"ל)
פאזל לילדים המכיל תכני הסתה קשים | צילום: דובר צה"ל

16:18 - שתי רקטות שוגרו מלבנון להר דב

חוליית חיזבאללה שיגרה שתי רקטות לעבר מוצב צה"ל בהר דב - הן נפלו בשטח פתוח. צה"ל השיב באש ארטילרית למקורות הירי.

15:56 - דיווח: מפקד שטח של חיזבאללה שרד את ניסיון החיסול בלבנון, מאבטח שלו נהרג

רשת "סקיי ניוז" בערבית מדווחת כי פאדי סלימאן, מפקד הגזרה המרכזית של חיזבאללה, שרד את ניסיון החיסול שיוחס לישראל בכפר כפרא שבדרום לבנון. סלימאן נחשב לאחד ממפקדי השטח הבולטים של ארגון הטרור ואחראי "לאזור שבו עדים להסלמה בין חיזבאללה לישראל". לפי הדיווח, בתקיפה נהרג פדל סלימאן, שומר הראש של פאדי סלימאן.

15:10 - ברקת נגד נתניהו: "מי שחושב לתת פרס של מדינה לפלסטינים אחרי 7 באוקטובר - יגלה שאין לו ממשלה"

14:28 - מטה משפחות החטופים: נציגים צרפתים עדכנו אותנו שרוב החטופים קיבלו את התרופות 

פרופ' חגי לוין, ראש הצוות הרפואי מטעם מטה משפחות החטופים, אמר ל-N12: "אנחנו בקשר רציף ויומיומי עם הנציגים הצרפתיים והם קיבלו הודעה שהתרופות הועברו לרוב החטופים, אבל עד שלא נראה הוכחה חותכת במו עינינו אי אפשר לקבל את הטענה הזו. האמירה של הצוות הצרפתי הייתה שהרוב המכריע של החטופים קיבלו את התרופות שהועברו אליהם. מלבד החטופים שזקוקים לתרופות ספציפיות, כל החטופים אמורים לקבל סיוע".

פרופ' לוין אמר עוד כי "יש בידינו רשימה של 45 חטופים ישראלים, חולים במחלות כרוניות, ששלחנו להם תרופות ייעודיות". לדבריו, "זה רק חלק קטן מהצרכים האמיתיים הנוכחיים שלהם. כדי להבין מה מצבם הנוכחי, החטופים צריכים לראות רופא. הצוות הצרפתי שמקשר בינינו אומר שהקטארים הבטיחו לספק הוכחות. אנחנו מחכים לראות האם הם יממשו את ההבטחה הזו".

14:14 - דיווח: 2 פעילי חיזבאללה נהרגו בתקיפת רכב מהאוויר בדרום לבנון

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי מקורות ביטחוניים בלבנון כי לפחות שני פעילי חיזבאללה נהרגו וכמה נפצעו בתקיפת רכב בכפר כפרא שבדרום המדינה. עוד טענו הגורמים כי מדובר בתקיפה ישראלית שבוצעה באמצעות כטב"ם.

רכב הותקף בכפר כפרא, אזור בינת ג'ביל שבדרום המדינה
רכב הותקף בכפר כפרא, אזור בינת ג'ביל

13:22 - כ-15 מיליון שקלים שתפס צה"ל בתוך הרצועה יופקדו בקופת המדינה

כ-15 מיליון שקלים נוספים שתפס צה"ל בשבועות אחרונים בתוך רצועת עזה הועברו לאגף הכספים במשרד הביטחון ויופקדו בקופת המדינה. היחידה לפינוי שלל (יחפ"ש) של אגף הטכנולוגיה ולוגיסטיקה בצה"ל החרימה את הכספים שנתפסו בין היתר במעוזי חמאס ובבתים של מבוקשים, בהם הייתה פעילות של חמאס. בנוסף, אותרו כמיליון דולר, וכן כסף עיראקי, דינר ירדני ולירה מצרית.

מתחילת המלחמה נתפסו ברצועת עזה כספים בשווי של יותר מ-20 מיליון שקלים. הכסף הועבר לאגף הכספים במשרד הביטחון, נספר ויופקד בקופת המדינה.

13:13 - דיווח: צה"ל תקף בכפר מרכבא שבדרום לבנון

כ-15 מיליון שקלים שתפס צה״ל בשבועות אחרונים בעזה (צילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון)
כ-15 מיליון שקלים שתפס צה״ל בשבועות אחרונים בתוך רצועת עזה | צילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון

12:25 - הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את מתווה הקפאת הכספים לעזה

לפי המתווה, שגובש על ידי נתניהו וסמוטריץ', כספי עזה לא יועברו לרשות הפלסטינית אלא יישארו בידי מדינה שלישית - נורווגיה. הכסף לא יעבור ללא אישורו של שר האוצר, ולו גם הסמכות להקפיא את כלל כספי הסילוקין במידה ויופר ההסכם. ארה"ב ערבה לקיום המתווה.

11:32 - צבע אדום בכיסופים

10:16 - הפלסטינים מדווחים: שלושה הרוגים בתקיפת רכב בעיר עזה

09:50 - דיווח בסקיי ניוז: יותר מ-75 הרוגים ועשרות פצועים מאז תחילת ההתקפות של ארה"ב ובריטניה בתימן

רשת "סקיי ניוז" בערבית דיווחה מפי מקורות בתימן כי מאז המתקפה ב-12 בינואר נהרגו יותר מ-75 בני אדם, בהם מומחים של משמרות המהפכה ופעילי חיזבאללה. על פי המקורות, הרוב נהרגו בתקיפות של עמדות צבאיות של החות'ים בחודידה, חוג'ה, ד'מאר, תעז ואל-ביצ'אא'. בין ההרוגים 3 אנשי משמרות המהפכה האיראנים, 6 פעילי חיזבאללה ו-2 פעילי הפלגים החמושים העיראקיים.

09:12 - דובר צה"ל: כוחות זרוע הים תקפו מבנה שבו ארבו מחבלים ללוחמים

יחד עם לוחמי חטיבה 179 תקפו חיל הים את המבנה והסירו את היום. בנוסף, צלפי קומנדו בשיתוף פעולה עם חיל האוויר חיסלו מחבלים רבים, ולוחמי חטיבה 55 איתרו אמצעי לחימה רבים במבנה צבאי של החמאס באזור ח'אן יונס. במרחב דרג'-תופאח בצפון הרצועה לוחמי 401 ניהלו קרבות ירי, חיסלו כ-15 מחבלים ופשטו על מבנה צבאי שבו נמצאו אמצעי לחימה רבים.

מורדים חות'ים, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מורדים חות'ים | צילום: רויטרס, חדשות
מתחם כליאה לחטופים במנהרות בעזה (צילום: דובר צה"ל)
מתחם כליאה לחטופים במנהרות בעזה | צילום: דובר צה"ל

09:00 - משלחת תובעים בכירים ממדינות שאזרחיהן נרצחו או נחטפו תבקר מחר בישראל

בין חברי המשלחת ראשי מערכות התביעה בגרמניה, ארה"ב, בולגריה, צ'כיה, פורטוגל, אסטוניה, ואף נציגי שגרירויות יפן, אוסטרליה ודנמרק. חברי המשלחת ייפגשו עם בכירי משרד המשפטים ויקבלו סקירות על הפשעים שבוצעו ב-7 באוקטובר על ידי ארגון חמאס. בנוסף ייפגשו גם עם משפחות שכולות ומשפחות חטופים, ויסיירו ביישובי העוטף ובזירות המתקפה.

07:40 - דיווח אמריקני: רק 20%-30% ממחבלי חמאס חוסלו מתחילת המלחמה

על פי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, הערכה של המודיעין האמריקני גורסת שישראל רחוקה ממיטוט חמאס, שיכול להמשיך להילחם גם חודשים קדימה - על אף הפעילות העצימה של צה"ל ברצועה.

בנוסף, סוכנויות המודיעין האמריקניות מעריכות כי חמאס כבר החל בניסיון לחדש את שליטת אנשיו בצפון הרצועה. כך לפי הדיווח, ארגון הטרור פועל להחזיר את הכוח המשטרתי שלו לחלקים בעיר עזה. לחצו לכתבה המלאה

06:45 - כוחות צה"ל הרסו את בתי המחבלים שביצעו את פיגוע הירי במחסום כביש המנהרות

כוחות הביטחון פעלו הלילה בעיר חברון שבחטיבת יהודה והרסו את בתיהם של שני המחבלים שביצעו את הפיגוע במחסום כביש המנהרות בחודש נובמבר האחרון. נזכיר כי בפיגוע נפל לוחם צה"ל רב"ט אברהם פטנה ז"ל.

06:05 - הותר לפרסום: רס"ל במיל' אוריאל אביעד סילברמן נפל בקרב בדרום הרצועה

רס"ל במיל' אוריאל אביעד סילברמן ז"ל, בן 23, ממושב נחלים, שירת כלוחם בגדוד 7421 של חטיבת קרייתי. היום הותר לפרסום כי הוא נפל בקרב בדרום רצועת עזה. בקרב שבו נפל נפצעו קשה לוחם במילואים מאותו הגדוד וקצין שריון במילואים. כמו כן, לוחם במילואים בגדוד 466 של עוצבה 646 (שועלי המרום) נפצע קשה בקרב במרכז רצועת עזה.

רס״ל (במיל׳) אוריאל אביעד סילברמן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס״ל (במיל׳) אוריאל אביעד סילברמן ז"ל | צילום: דובר צה"ל

06:00 - בעומק 20 מטרים עם כניסה מבית מחבל: צה"ל חשף מנהרה שבה הוחזקו כ-20 חטופים

יממה לאחר פרסום "מתקן הכליאה" בלב ח'אן יונס - צה"ל חשף תשתית תת-קרקעית נוספת שבה הוחזקו חטופים בפרקי זמן שונים. הלוחמים סיפרו כי הכניסה למנהרה הייתה ממולכדת, ובתוכה נמצאו מטענים, דלתות הזזה ודלתות הדף. בתום חילופי אש הכוחות חיסלו מחבלים, נטרלו את המוקשים והשמידו את המנהרה. לחצו לכתבה המלאה

תיעוד מתוך המנהרה בה הוחזקו החטופים (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מתוך המנהרה בה הוחזקו החטופים | צילום: דובר צה"ל

05:34 - בני משפחות החטופים ישנו מחוץ לבית נתניהו בקיסריה - וחסמו את היציאות מביתו

במקביל לעצרת הענק בכיכר החטופים, עשרות פעילי מטה משפחות החטופים העבירו את הלילה מחוץ לביתו של ראש הממשלה נתניהו בקיסריה. המשפחות סברו שראש הממשלה נוכח במקום וסירבו להתפנות. בנו, אבנר נתניהו, יצא והזמין אותם פנימה, אך הם התעקשו שראש הממשלה יצא לשוחח איתם ויספק תשובות לכל שאלותיהם.

04:20 - שר החוץ של צרפת עונה לנתניהו: "לפלסטינים יש זכות לריבונות"

לפי דיווח ב-AFP שר החוץ הצרפתי סטפן בז'ורנה אמר כי "לפלסטינים יש זכות לריבונות" בתגובה לציוץ של ראש הממשלה נתניהו, שבו כתב: "לא אתפשר על שליטה ביטחונית ישראלית מלאה על כל השטח ממערב לירדן - וזה מנוגד למדינה פלסטינית". 

תקיפות מחבלים שארבו לכוחות (צילום: דובר צה"ל)
תקיפות מחבלים שארבו לכוח | צילום: דובר צה"ל

02:55 - בצל האיום החות'י: בריטניה תוציא יותר מ-500 מיליון דולר על שדרוג מערך הטילים להפלת מל"טים עוינים מעל הים האדום

בממלכה הדגישו כי כי ישקיעו 405 מיליון פאונד בשדרוג מערכת הטילים במטרה לאתר ולהפיל מל"טים חות'יים עוינים מעל הים האדום. המערכת תשודרג בטילים הכוללים ראשי נפץ חדשים ותוכנות שיאפשרו לבריטניה להתמודד עם איומי הטילים הבליסטיים. "ככל שהמצב במזרח התיכון מחמיר, זה חיוני שנסתגל כדי לשמור על ביטחון בריטניה, בעלות בריתנו ושותפינו", אמר שר ההגנה גרנט שאפס בהצהרתו.

02:30 - במשרד הבריאות הפלסטיני המזוהה עם חמאס טוענים: 25 אלף עזתים נהרגו מאז תחילת המלחמה

באל-ג'זירה מדווחים כי לפי משרד הבריאות הפלסטיני 25 אלף עזתים נהרגו מתחילת המלחמה. כמו כן, במשרד הבריאות הפלסטיני מדווחים על 165 הרוגים ו-280 פצועים ביממה האחרונה.

00:30 - ארה"ב מאשרת: בוצעה תקיפה נרחבת על אחד מבסיסיה בעיראק, לפחות איש שירות אחד נפצע

לפי הודעת פיקוד המרכז האמריקני בסביבות השעה 18:30 (שעון בגדאד) שוגר מטח רקטות וטילים בליסטיים על ידי מיליציות פרו-איראניות במערב עיראק. מטרתם הייתה לפגוע בבסיס חיל האוויר אל-אסד. לפי ההודעה, רוב הטילים יורטו בידי מערכות ההגנה האווירית, בעוד שאחרים פגעו ביעדים בבסיס. היקף הנזק נבדק, לפחות איש שירות עיראקי אחד נפצע.

23:16 - דובר צה"ל: הותקפה תשתית טרור ועמדת שיגור ששימשו את חיזבאללה; צה"ל השלים תקיפה בלבנון

דובר צה"ל מאשר כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו היום תשתית טרור ועמדת שיגור במרחבים אל-עדייסא וחולא שבדרום לבנון. בנוסף זוהה שיגור אחד משטח לבנון לעבר מרחב הר דב, שנפל בשטח פתוח.

תקיפת צה"ל בכפר מרקבא בדרום לבנון
תקיפת צה"ל בכפר מרקבא בדרום לבנון

22:38 - בלבנון מדווחים: חיל האוויר תקף בחולא ובאל-עדיסה שבדרום המדינה

22:34 - מתחילת המלחמה נכנסו לרצועת עזה 9,514 משאיות של סיוע הומניטרי

בהן כ-175 אלף טונות של מזון, מים, ציוד רפואי, תרופות וציוד מחסה.