צה"ל התיר הערב (שבת) לפרסום את שמותיהם של שלושה חללי צה"ל שנפלו אתמול בלחימה ברצועת עזה: סמל דולב חיים מלכה, בן 19 משלומי; סמל אפיק טרי, בן 19 מרחובות; סמל ינון יצחק, בן 20 ממצפה רמון. בנוסף מפקד מחלקה וארבעה לוחמים נפצעו קשה בקרב בדרום רצועת עזה, תשעה לוחמים נוספים נפצעו באורחים שונים. הפצועים פונו לבתי חולים ומשפחותיהם עודכנו.

תחקיר ראשוני: המחבלים שזוהו וחוסלו במרחב, והחילוץ של יחידת 669

התקרית הייתה באזור  בשכונת "עבסאנים" במזרח ח'אן יונס, זמן קצר לאחר שחטיבת ביסל״ח הגיעה לגזרה והחלה בהתקפה בה. מדובר על צוות הקרב הגדודי 75, שמשימתו הייתה לאבטח את הציר הלוגיסטי שדרכו נכנסות השיירות לח'אן יונס, ולהוציא משם התקפות למרחב השכונה.

הכוח פשט על מבנים ששולטים על הציר הלוגיסטי שנסלל ברצועה - כדי לשלול את האפשרות לקיום איום. פלוגת הלוחמים נכנסה למבנה דו-קומתי, שהיה ממולכד. הכוח נכנס רגלית לסריקות בתוך המבנה, וכוח נוסף אבטח את הסריקות מבחוץ. הלוחמים עלו על שני מטענים שונים - בתוך המבנה וסמוך אליו.

לפי התחקיר הראשוני, כוח הלוחמים זיהה במרחב מחבלים והכווינו מטוס קרב שתקף אותם – ייתכן ומדובר במחבלים שהניחו את המטענים. שניים מהלוחמים נלכדו בתוך המבנה, וחולצו בידי כוח של 669 שהוקפץ למקום. 3 לוחמים נהרגו במקום, 14 נוספים נפצעו בדרגות פציעה שונות, חמישה מהם במצב קשה, תשעה בינוני וקל. 

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי: "האירוע התרחש במהלך סריקת תשתיות טרור, כששני מטענים התפוצצו במבנה שנמצא קילומטרים בודדים מהגבול. מהאזור הזה יצאו מחבלים לקיבוצים ב-7 באוקטובר, וביצעו את הטבח בכיסופים, עין השלושה, נירים וניר עוז. אנחנו חייבים לטהר את המרחב הזה. מחירי המלחמה כבדים וכואבים".

לוחמי הקומנדו בחאן יונס (צילום: דובר צה"ל)
הלחימה בח'אן יונס נמשכת | צילום: דובר צה"ל

"דולב היה לב גדול, אוהב אדם"

במועצה המקומית שלומי, התקשו לעכל את הבשורה הקשה על נפילתו של בן היישוב דולב חיים מלכה. ראש מועצת שלומי גבי נעמן ספד: "נותר לנו רק לחבק את ההורים והמשפחה היקרה שאיבדה את בנם היקר הגיבור במלחמה על קיומנו. זו המלחמה המוצדקת ביותר, יותר מאי פעם. החיילים הצעירים הללו כולם גיבורים וכאיש אחד יצאו למלחמה עד לניצחון מוחלט, כי אין לנו ארץ אחרת".

דולב למד בבית חינוך תיכון גליל מערבי במגמה המדעית-טכנולוגי. התנדב במד"א, אהב לשחק כדורגל, והיה אוהד מושבע של מכבי ת"א. במועצה מקומית שלומי סיפרו שדולב היה "לב גדול, אוהב אדם". דולב התגייס לחטיבת כפיר שם שירת כלוחם בגדוד נחשון, ובגדוד 450 של חטיבת ביסל"ח (קורס מפקדי חי"ר) בעת נפילתו.

"אפיק היה מנהיג החבורה, תלמיד מצטיין"

אפיק טרי ז"ל שנפל גם הוא באסון הקשה יובא למנוחות מחר בשעה 15:00 בבית העלמין הצבאי ברחובות. אפיק היה בוגר קרית החינוך אורט. הוא למד במסלול מופת בחטיבת הביניים וסיים בהצטיינות את התיכון. בבית הספר סיפרו כי אפיק היה בחור בוגר ואחראי, אהוב על חבריו, שקט, צנוע, נער ערכי ומלא שמחת חיים.

ד"ר נוגה קינן לביא, שהייתה המחנכת של אפיק ז"ל בקריית החינוך אורט, ספדה לו: "אנחנו עוד לא מעכלים.  אפיק היה מנהיג החבורה, תלמיד מצטיין. נער מדהים מיוחד ובלתי נשכח. היו לו שאיפות גבוהות והוא כיוון תמיד גבוה . צפינו לו עתיד מזהיר. כולנו בעצב עצום על לכתו".