גורמים ישראליים אישרו כי "הצדדים מתקרבים זה לזה במשא ומתן לשחרור החטופים", כך פרסמנו הערב (ראשון) במהדורה המרכזית. במקביל, גורם ישראלי בכיר הבהיר: "יש מתווים חדשים וצירים אפקטיביים, אבל הפערים טרם צומצמו".

גורמים בכירים
גורמים בכירים

הדילמה שניצבת בפני ישראל היא אם לחכות להצעת המתווכות או ליזום עסקה ישראלית. גורמים בכירים בישראל שדוחפים להנחת יוזמה בסוגיית החטופים אמרו לחדשות 12: "לא בטוח שאפשר להשיג עסקה כזאת, אבל צריך לנסות. חמאס לא יסכים לשחרור כל החטופים, ובכל מקרה הוא יחלק את פעימות השחרור על פני תקופה ארוכה. ישראל תידרש לשחרור גם של רוצחי הנוח'בה מהשבעה באוקטובר. כך נוכל להציג לציבור את האמת - שלא אנחנו הצד הסרבן". 

גורמים בכירים
גורמים בכירים

לברי אותם בכירים, "גם אם ניגרר להפסקת המלחמה במסגרת עסקה לשחרור חטופים, אסור לנו לתת את זה בחינם כמו שהיה עם המעבר לשלב ג'. בלי הכרזה מראש שזו התוכנית, היינו יכולים לקבל עוד תמורה עבור הפסקת השלב העצים".

גורמים בכירים
גורמים בכירים
גורמים בכירים
גורמים בכירים

גורם ישראלי: "מאמצים לאפשר עסקה ללא התחייבות על הפסקת הלחימה"

המסר הישראלי הוא שהמלחמה דינמית, וייתכן שבהמשך יתאפשרו עוד שלבים לעסקה והפסקת לחימה. גורם ישראלי אחר הוסיף כי "בישראל מקיימים מאמץ לאפשר התנעה של עסקת חטופים שבסופה אין התחייבות מראש על הפסקת הלחימה".

בישראל דוחפים לקיים את העסקה בשלבים. "הפעימה הראשונה תהיה הומניטרית. בתמורה נשחרר אסירים ביטחוניים בנדיבות, נסכים גם לימי הפוגה, סיוע המוניטרי ועוד תזוזות בשטח", נמסר.

עוד הבהירו בישראל כי אחרי השלב הזה יכול מאוד להיות שבשטח כבר יווצרו תנאים שייאפשרו לישראל לעמוד בתנאי המלחמה, כך שלא תהיה בעיה לעצור אותה וללכת על עוד שלב בעסקה. המתווכות, ובראשן ארה"ב, שלוחצות על הצדדים בכל הכוח להיכנס לשיח מחודש, ממתינות בימים האחרונים לתגובת חמאס.

שעות לאחר הפרסום בוול סטריט ג'ורנל על ההצעה החדשה לעסקת חטופים, ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב סרטון שבו הצהיר על התנגדותו לתנאי חמאס: "אני דוחה על הסף את תנאי הכניעה של מפלצות חמאס". גורם ישראלי בכיר התייחס לדברי רה"מ: "למרות מה שאמר נתניהו - יש אפשרות לחידוש המו"מ בזמן הקרוב בלחץ המתווכות כדי לראות מה אפשר להשיג בכל זאת".