על רקע הדיווחים הסותרים על עסקה לשחרור חטופים, קבינט המלחמה יקבל מחר עדכון מראשי המשא ומתן בישראל על היכן המשא ומתן עומד. הערב (רביעי) דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" כי אמורה להתקבל התשובה המלאה והמוחלטת של המתווכים, אבל התחושה של גורמים בישראל היא שחמאס מקשיח עמדות. 

ראשית, חמאס חזר לעמדה שהוא לא מוכן לנהל מו"מ תחת אש, ולא מוכן לנהל מו"מ שלא יביא לסיום הלחימה. בנוסף אותת ארגון הטרור שהוא מקשיח עמדות ביחס שבין מספר החטופים שישוחררו בעסקה עתידית ובין מספר האסירים תמורתם, אבל זה לשלב מאוחר יותר. 

גם שר הביטחון יואב גלנט סימן הערב את "חמאס חוץ" ורמז שיש בקיעים בתוך ארגון הטרור בין מי שנמצא בתוך המנהרות, ובין מי שנמצא בחוץ, בחו"ל, ונוסע במטוסים, וזה לאחר שדווח על גמישות של חמאס ולכך שארגון הטרור מוכן לעמימות בכניסתו למשא ומתן.

במקביל לתחושה שחמאס מקשיח עמדות, האמריקנים לא מוותרים. מי שמעורב אישית במו"מ מטעם ארה"ב הוא ראש ה-CIA שמאוד קרוב לנשיא ביידן. בנוסף, השליח המיוחד של ביידן היה אתמול בקהיר והיום ביקר בדוחא. לארה"ב יש אינטרס גדול שעסקה תתקדם. ארה"ב מעוניינת בהפסקת הלחימה, ויכול להיות שתנסה לארגן עוד פסגות, אולי באירופה, אבל בשורה התחתונה מבחינת האמריקנים, לא מדובר רק בהפסקת אש אלא בהזדמנות לעסקה גדולה יותר. בשורה התחתונה, יש גורמים ישראליים שעוסקים במו"מ בתוך שאומרים שהנקודה שבה ישראל תצטרך לבחור בין חטופים ובין לחימה, הולכת ומתקרבת.

הערב גם דיווחנו על הצעה חדשה של חמאס. אנשי חמאס ומיופיי כוח של סינוואר, ישבו אתמול במשך יותר מ-6 שעות בקהיר. חלק מהאנשים נסעו לאיסטנבול כדי לפגוש את איסמעיל הנייה שבא להיות שחקן משנה בפגישה בין נשיא איראן ראיסי לנשיא טורקיה ארדואן. במגעים האחרונים הכניסו אנשי חמאס "אלמנט חדש" שלא היה עד עכשיו. בתמורה להפסקת הלחימה ושחרור כל החטופים בעסקה, הם הציעו הודנה, הפסקת אש ל-15-10 שנים במחשבה שזה קלף שיכול להיות לפיתיון. 

הנקודה השנייה היא שיש משא ומתן חשאי בין פת"ח לבין חמאס, בדוחא שבקטר. ג'יבריל רג'וב, איש פת"ח שמקורב ביותר לחמאס ולא תמיד מתואם לגמרי עם אבו מאזן, נסע לקטר ושם הובהר שחמאס מסרב להתגמש. בארגון הטרור עמדו על כך שגם אם הם יסכימו שתוקם "ממשלת טכנאים" ברצועת עזה, לא יפטרו אף אחד מהפקידים שחמאס מינה. בנוסף יש בעיות כמו אוסלו ושאלת שתי המדינות.

הנקודה האחרונה היא דיווח של מקורות ערביים ולפיהם חיל האוויר תקף באל-בוכמאל שבגבול סוריה-עיראק שיירה עם ציוד צבאי מתקדם של האיראנים. השיירה כוונה להגיע לחיזבאללה, וזה אחרי שאסד דרש מהאיראנים שלא להעביר יותר ציוד צבאי בטיסות לנמלי התעופה בדמשק ובחלב, שהוחרבו לא פעם ולא פעמיים.