כותרות מרכזיות מהיום:

עדכונים שוטפים

22:50 - בכיר אמריקני לאחר שיחת ביידן-נתניהו: "התקדמות ממשית בניסוח מסגרת לעסקת החטופים"

21:40 - דיווח: מחבל ניסה לדקור בגוש עציון - ונוטרל

21:13 - פיגוע בעיר העתיקה: אזרח נפצע קל, המחבל נוטרל

אירוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים (צילום: לפי סעיף 27 א')
אירוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים | צילום: לפי סעיף 27 א'

20:45 - סקר חדשות 12: סמוטריץ' מתחת לאחוז החסימה, רוב להקדמת הבחירות. הפרטים המלאים

20:15 - אבו מאזן בהצעה לחמאס: נקים גוף בתוך הרשות הפלסטינית שיהיה נבדל ממנה

אבו מאזן נחת הערב בדוחה כדי לבקש מהקטארים שיתווכו בינו ובין בכירי חמאס, זאת כדי להציע לארגון הטרור הרצחני להקים ממשלה טכנוקרטית ברשות הפלסטינית, שתחתיה יוקם גוף שיהיה אחראי לשיקום רצועת עזה, וימונה בידי הממשלה.

על פי ההצעה של הרשות הפלסטינית, אותו גוף שישלוט ברצועה יהיה נתון לפיקוח בין-לאומי כדי שיהיה ניתן להזרים לה כספי סיוע. אבו מאזן דורש לכך הסכמה מראש מבכירי חמאס. 

20:10 - בכירים במערכת הביטחון קיימו שיחות עם עמיתיהם המצרים

לאורך כל היממה האחרונה שוחחו בכירים בצה"ל, בשב"כ ובמוסד עם עמיתיהם המצרים. בשיחות הסבירו הישראלים כי פעולה של צה"ל ברפיח תצא לפועל רק בתיאום ולא באופן חד-צדדי. הבכירים במצרים הזהירו בתגובה כי פעולה כזו עלולה לסכן את הסכם השלום. 

20:00 - ביידן לנתניהו: צריך לנצל את ההתקדמות במו"מ כדי לשחרר את כל החטופים בהקדם

הנשיא האמריקני אמר לרה"מ נתניהו כי צריך לנצל את ההתקדמות במו"מ כדי לשחרר את כל החטופים בהקדם. ביידן גם הבהיר כי ישראל תוכל לפעול ברפיח רק אחרי שתפנה מהעיר את כל האוכלוסייה: "עליכם לעשות כל מה שאפשר כדי למנוע אבדות בנפש". 

עוד ביקש נשיא ארה"ב מנתניהו שישראל תשתתף בפגישה שתתקיים בקהיר בנוכחות ראש ה-CIA, מתוך ניסיון לקרב בין הצדדים. זאת, אחרי שישראל התעקשה לא לשלוח לפגישה נציגים מטעמה.

19:45 - הרמטכ"ל לשרים: "אחת המכות הקשות ביותר שאפשר להכות בסינוואר היא הרמת אלטרנטיבה שלטונית אזרחית ברצועה שמפנה גב לחמאס"

19:28 - משרד החוץ של מצרים גינה את הצהרות ישראל לגבי הכוונה לפתוח במבצע צבאי ברפיח: "ההשלכות יהיו קשות"

19:25 - השיחה בין נתניהו לביידן הסתיימה כעבור 45 דקות 

19:19 -  משרד החוץ של מצרים: מתנגדים נחרצות למבצע צבאי של ישראל ברפיח

19:10 - גורמים במערכת הביטחון הבהירו: חודש רמדאן הוא לא מגבלה מבחינת פעולה ברפיח. נפעל בכל תאריך נקוב - ממתינים לאור ירוק מהקבינט

19:09 - איראן הנחתה את חיזבאללה שלא להסלים את העימות נגד ישראל בגבול הצפון – כך דווח בתקשורת הלבנונית

19:00 - מתחמשים וממלכדים בתים: תיעוד ממצלמות המחבלים חשף את שיטת חמאס

לוחמי צוות הקרב של חטיבת הצנחנים נלחמים במערב ח'אן יונס ובשבוע האחרון חיסלו עשרות רבות של מחבלים באמצעות ירי צלפים, בקרבות פנים אל פנים ובאמצעות סגירת "מעגלי אש" עם כוחות שריון וסיוע אווירי.

בהיתקלויות נוספות הלוחמים זיהו שבעה מחבלים חמושים בצומת קרובה לכוחות וחיסלו אותם. כוח נוסף נתקל בחוליי של שישה מחבלים, שלושה מהם חוסלו באמצעות ירי טנק ושלושה מחבלים נוספים שניסו לברוח חוסלו בידי הלוחמים. הכתבה המלאה

18:08 - שני קצינים ולוחם נפצעו קשה במהלך סוף השבוע 

קצין בגדוד ההנדסה 603 נפצע אתמול קשה בקרב בדרום רצועת עזה. שלשום נפצעו קשה קצין ולוחם מסיירת צנחנים בקרב במרחב. שלושתם פונו לטיפול בבית החולים, משפחותיהם עודכנו. בדובר צה"ל הבהירו כי הם נוהגים לעדכן על חיילים שנפצעו קשה וכי אין מדובר בהודעה חריגה.

18:07 - אחרי גרמניה ובריטניה: משרד החוץ של צרפת הזהיר מפני מתקפה צבאית נרחבת ברפיח, "שעלולה להוביל לאסון הומניטרי"

18:02 - שתי רקטות שנורו בידי מחבלי חיזבאללה לעבר מרחב מנרה נפלו בשטח פתוח. אין נפגעים

17:57 - קבינט המלחמה יתכנס הערב

קבינט המלחמה צפוי לדון במו"מ לשחרור החטופים ובמתווה כניסת פועלים פלסטינים שיוצג בידי השב"כ.

17:54 - נתניהו בריאיון ל-ABC: "אף אחד לא יכול לשים את עצמו במקום של משפחות החטופים, אבל המשפחות גם לא צריכות לשים את עצמן במקומם של מקבלי ההחלטות"

בריאיון לערוץ האמריקני הוסיף ראש הממשלה: "זה קורע את הלב לשמוע את המשפחות ולחשוב על מה שהן עוברות אבל אני גם אחראי לביטחון אזרחי ישראל ועליי לוודא שחטיפות ורציחות לא יקרו שוב, וזה מה שאנחנו עושים".

17:35 - נתניהו בסיכום הסקירה הביטחונית לשרי הממשלה: "רוצים להביא לפירוז של הרצועה"

בסיכום הסקירה הביטחונית לשרי הממשלה אמר רה"מ נתניהו: "אנחנו רוצים בעצם להביא לפירוז של הרצועה. הדבר הזה מחייב את השליטה הביטחונית ואת האחריות הביטחונית העליונה שלנו - על כל השטח ממערב לירדן, כולל רצועת עזה. אין תחליף לזה בעתיד הנראה לעין".

שרי הממשלה במחנה עמנואל
שרי הממשלה במחנה עמנואל
הרצי הלוי במחנה עמנואל
הרצי הלוי במחנה עמנואל

17:00 - גורם ישראלי מסר כי נתניהו וביידן צפויים לשוחח היום ב-18:00. לפי גורם רשמי בבית הלבן, השיחה תתמקד בנושא החטופים

16:55 - מקור בכיר בארגוני הטרור הפלסטיניים: "יהיו השלכות גדולות אם תהיה פעולה ברפיח"

מקור בכיר בארגוני הטרור הפלסטיניים לערוץ אל-מיאדין הלבנוני: "לנוכח האיומים של ישראל במבצע צבאי ברפיח, התפקיד המצרי הוא החשוב ביותר לעצירת ה'תוקפנות', בעיקר כי הפעולה משפיעה על הביטחון הלאומי-הערבי. יהיו לכך השלכות גדולות על האזור כולו".

עוד הוסיף המקור: "אנחנו קוראים להנהגה המצרית לפעול מיד כדי לסכל את המבצע הצבאי ואת התוכניות של ישראל. המערכה תהיה בשערי מצרים וזה יאיים על הריבונות המצרית ועל הביטחון הלאומי. אנחנו מזהירים מפני יישום התוכניות של ישראל לעקירת עמנו".

16:35 - שלושה שוהים בלתי חוקיים נעצרו בחשד שגנבו אמל"ח מבסיס צבאי בדרום הארץ

16:17 - נתניהו בריאיון לפוקס ניוז: "לא שוחחתי עם ביידן מאז אמר שהתגובה הצבאית של ישראל בעזה מוגזמת"

ראש הממשלה התראיין לרשת האמריקנית וסיפר כי לא שוחח עם הנשיא ביידן מאז אמר כי התגובה הצבאית של ישראל בעזה, מול חמאס, מוגזמת. אני לא יודע כמה חטופים חיים, אבל יש מספיק מהם בחיים כדי שנפעיל את הלחץ שאנחנו מפעילים".

15:50 - צה"ל תקף מטרות חיזבאללה בלבנון

מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון, במרחב הכפר מרווחין הותקפו תשתיות טרור ועמדת שיגור של הארגון. בנוסף, תקף צה"ל עמדה צבאית, מבנה צבאי ותשתית טרור נוספת ששימשו את הארגון במרחב הכפרים רמיה, יארון ושיחין שבדרום לבנון. כמו כן, בוצע ירי לעבר זיהוי חשוד במרחב הכפר כילא.

15:30 - הרמטכ"ל לשרים: אישרתי כבר 3 פעמים תוכניות לפעולה ברפיח

בישיבת הממשלה מוקדם יותר, רמז הרמטכ"ל כי דגש הלחימה הבא יהיה ברפיח. "אנחנו נפרק את גדודי החמאס שנותרו במחנות המרכז, כך גם ברפיח", אמר, וביקר את השרים. "כשאנחנו מנהלים את השיח הזה בתקשורת, אנחנו מקלים על סינוואר. אישרתי שלוש פעמים תוכניות לפעולה ברפיח, נציג את התוכנית בפני הדרג המדיני ברגע שנידרש, ואנחנו מוכנים למה שינחו אותנו". לכתבה המלאה

14:55 - ארה"ב הודיעה כי תקפה שוב בתימן

צבא ארה"ב הודיע שתקף אתמול מצפון לחודידה שבתימן שני כלי שיט בלתי מאוישים, ושלושה טילים נגד ספינות של החות'ים שהיו מוכנים לשיגור.

12:00 - כ-100 מחבלים מגדוד מערב ח'אן יונס חוסלו בשבועות האחרונים

בשבועות האחרונים צוות הקרב של חטיבת גבעתי העמיק את הפגיעה בגדוד מערב ח'אן יונס וחיזק את האחיזה המבצעית במרחב. הכוחות תוקפים מהאוויר ומהיבשה במרחבים צפופים ומלאי אויב וחיסלו כ-100 מחבלים בהיתקלויות, ירי פגזי טנקים, מארבי צלפים ותקיפות אוויריות.

במהלך הלחימה זיהו הלוחמים 3 מחבלים שיצאו מבית פעיל והעמיסו מטען חשוד על אופנוע. הכוחות הכווינו כלי טיס והם חוסלו. בנוסף, חוליית מחבלים ביצעה ירי טיל נ"ט לעבר כלי הנדסי של כוח גבעתי, בהכוונה מודיעינית אותרו 4 מחבלים שחוסלו בירי צלפים.

פעילות חיילי צה"ל בעזה (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מפעילות הכוחות ברצועה | צילום: דובר צה"ל

12:55 - בכיר בחמאס: "התקפה על רפיח תביא לפיצוץ המו"מ"

מקור בהנהגת חמאס אמר לערוץ אל-אקצא של ארגון הטרור: "כל התקפה ישראלית ברפיח - משמע פיצוץ שיחות המשא ומתן".

11:05 - גלנט: "חדרנו בעזרת מודיעין ללב חמאס. העמקת הפעולה - מקרבת לעסקה ריאלית"

שר הביטחון יואב גלנט הגיע לתצוגת יחידת האמט"ש (איסוף מודיעין ושלל טכני), שתוצג לשרי הממשלה בבסיס ג'וליס. "חדרנו למקומות הרגישים ביותר של חמאס - המודיעין שלהם משמש כעת נגדם". עוד אמר גלנט כי הצבא משתמש באמצעי הלחימה שלהם ומפוצץ אותם בשטח: "כל הדברים האלה עם תולדה של העמקה וחדירה אל לב היכולות של חמאס. ככל שאנחנו מעמיקים את הפעולה - אנחנו גם מקרבים עסקה ריאלית על מנת להחזיר את החטופים".

10:30 - רקטה נורתה לעבר הר דב

ירי רקטי לעבר הר דוב בוצע לפני כשעה קלה, לא היו נפגעים באירוע. צה"ל תוקף בירי ארטילרי את מקור הירי בלבנון.

09:50 - במשטרה החלו לפנות בכוח את המוחים מחוץ לכנסת, עצורים גם בכרם שלום

שוטרי משטרת ירושלים הגיעו מחוץ למשכן הכנסת והודיעו למשפחות החטופים, שהקימו במקום מיצג להשבת יקירהן, כי מחאתם "אינה חוקית" ועליהם להתפנות. לאחר זמן קצר, החלו להרים אותם מהכביש ולפנותם בכוח. איילה מצגר, כלתו של החטוף יורם מצגר פונתה בכוח והמגפון שלה נלקח ממנה - שני מפגינים נעצרו.

גם במעבר כרם שלום החל פינוי של מוחים לאחר שבוצעה איתם "הידברות ממושכת", לטענת המשטרה. כ-18 מפגינים סירבו לעזוב את המעבר, פונו על ידי השוטרים ועוכבו לחקירה.

09:20 - משפחות החטופים בקריאה לעסקה מחוץ למשכן הכנסת: "סיימנו לשבת בשקט"

חלק ממשפחות החטופים הגיעו למחות מחוץ למשכן הכנסת ולקרוא לעסקה. במיצג שהקימו בני משפחתו של החטוף יורם מצגר, יחד עם משפחות חטופים נוספות, הם נשכבו על הכביש בתוך חומר אדום שמדמה דם. בשלטים שנשאו נכתב: "דם החטופים אינו הפקר".

משפחות חטופים במיצג בכניסה לכנסת
משפחות החטופים במיצג קשה מחוץ למשכן הכנסת

אילה מצגר, כלתו של יורם מצגר אמרה: "128 ימים שהחטופים נמצאים בשבי החמאס - ילדים, נשים וגברים מבוגרים, הם המשפחות של כולנו. ממשלת ההפקרות שדם השבת השחורה על ידיה, הורגת את החטופים בשבי החמאס עם כל דחייה של עסקה ובמקום לדאוג לחטופים, הממשלה עסוקה בלנהל קמפיין נגדנו, המשפחות. סיימנו לשבת בשקט, אנחנו דורשים עסקה מיידית וקוראים לכלל הציבור הישראלי להצטרף למאבק".

09:10 - מחבלים ירו טילי נ"ט לעבר כוחות צה"ל - וחוסלו

לוחמי צה"ל ממשיכים לפעול בכל שטח הרצועה: במרכז הרצועה - חוסלו מחבלים שירו טילי נ"ט לעבר כוח של חטיבת הנח"ל, בח'אן יונס נמשכות הפשיטות על יעדי טרור.

לוחמי צוות הקרב של חטיבת הנח"ל שפעלו במרכז הרצועה, זיהו מחבל שתצפת עליהם, ירה נ"ט והתקרב לעברם וחיסלו אותו. לאחר מכן, נורו טילי נ"ט נוספים לעבר הכוח מתוך מבנה, הלוחמים זיהו שני מחבלים והכווינו כלי טיס שתקף וחיסל אותו. בנוסף, הותקפו מטרות רבות נוספות בהן מחסן אמל"ח מה שהוביל לפיצוצי משנה רבים שמעידים על התחמושת הרבה שהייתה בו.

פעולות חיילי צה"ל בעזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות לוחמי צה"ל ברצעות עזה | צילום: דובר צה"ל

במערב ח'אן יונס, לוחמי חטיבת צנחנים ולוחמי יחידת אגוז חיסלו מחבלים, ופשטו על יעדי טרור שבהם אותרו אמצעי לחימה. עוד בח'אן יונס - מרכז האש של אוגדה 98 הכווין כלי טיס שתקפו 3 מחסני אמל"ח וחוליית מחבלים שביצעה ירי לעבר הכוחות. לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 פשטו על מתחמי לחימה וחיסלו מחבלים.

08:05 - נתניהו לתקשורת בארה"ב: לא לפעול ברפיח - זה בעצם להפסיד במלחמה

ראש הממשלה נתניהו התראיין לרשת ABC האמריקנית, שם הוא דחה את הקריאות לישראל שלא להיכנס לרפיח. "מי שאומר לנו לא לפעול ברפיח בעצם קורא לנו להפסיד במלחמה, ולהשאיר שם את חמאס", אמר. נתניהו לא מסר פרטים או תאריך אפשרי לפעולה כזו, והדגיש כי ישראל "מגבשת תוכנית מפורטת" לפינוי תושבים פלסטינים מהאזור. לכתבה המלאה

07:51 - המשטרה: "כארבעים מוחים חוסמים את מעבר כרם שלום, הכוחות מבצעים עימם הידברות כדי שיפנו את המקום"

כארבעים מפגינים חוסמים הבוקר את מעבר כרם שלום במטרה למנוע ממשאיות הסיוע ההומניטרי לחצות לרצועה. לדברי משטרת ישראל המוחים מסרבים להתפנות ו"בוצעה עימם הידברות בכדי שילכו בהסכמה". במשטרה הוסיפו כי המוחים "קיבלו זמן תפילה וארוחת בוקר - ועדיין מסרבים להתפנות".

בהודעה הרשמית שפרסמה המשטרה נכתב כי בהתאם לצו השטח הצבאי הסגור במרחב מעבר כרם שלום ולצורך מימוש החלטת הממשלה על הכנסת משאיות סיוע לרצועת עזה, כוחות צה"ל ומשטרת ישראל ערוכים במרחב מעבר כרם שלום על מנת לאכוף את הצו ולמנוע כניסת אזרחים אליו, בהתאם לחוק. "נזכיר כי כניסת אזרחים למרחב המוגדר כשטח צבאי סגור הינה אסורה ומסכנת את חיי האזרחים וכוחות הביטחון", הוסיפו.

03:36 - שר החוץ של בריטניה דייוויד קמרון: "מודאג מאוד מהסיכוי למתקפה צבאית ברפיח"

02:00 - שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן קורא לנציב הכללי של אונר"א להתפטר מתפקידו

בתגובה לנציב הכללי של אונר"א פיליפ לזאריני, שלדבריו לא ידע על מנהרת הטרור של חמאס מתחת למטה אונר"א בעזה, אמר ארדן: "לזריני, זה לא שלא ידעת. לא רצית לדעת! חשפנו מנהרות טרור מתחת לבתי ספר של אונר"א וסיפקנו לכך ראיות שחמאס מנצל לרעה את מתקני אונר"א. הפצרנו בכם לבצע חקירה ובדיקה מקיפה של כל מתקני אונר"א בעזה. אך לא רק שסירבתם, אתה בחרת לטמון את ראשך באדמה ולא לראות. קח אחריות ותתפטר היום".

 

01:05 - אזעקות הופעלו בקדרים שבגליל העליון

יירוט בוצע על מטרה אווירית חשודה שחצתה מלבנון על ידי לוחמי הגנה אווירית.

20:40 - מנכ"ל אונר"א על חשיפת המנהרה מתחת למטה הארגון: "לא ידענו מה נמצא מתחתינו"

מזכ"ל אונר"א פיליפ לזריני התייחס לחשיפת המנהרה מתחת למטה המרכזי הסוכנות: "לא ידענו מה נמצא מתחתינו. אין לנו כלים צבאיים כדי לבחון ולגלות דברים כאלה".

20:15 - הרמטכ"ל וראש השב"כ בח'אן יונס: "רחוקים מלסיים את הלחימה בעיר"

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי וראש השב"כ רונן בר נכנסו היום יחד עם מפקד פיקוד הדרום וכוחות אוגדה 98 לעומק ח'אן יונס וקיימו הערכת מצב בשטח. הרמטכ"ל אמר: "אנו מסכמים עד כה הצלחה בלחימה בעיר אך רחוקים מלסיים אותה. פירוק חטיבת ח'אן יונס, השמדת התשתיות שלה, הרג פעיליה ולחץ חזק מאוד על שחרור החטופים - שני דברים חשובים מאוד. זה הולך ביחד".

הרמטכ"ל הרצי הלוי בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל