בידי צה"ל יש תוכנית לתקיפה ברפיח. התוכנית שמתואמת עם המצרים כוללת גם פינוי של אזרחים מהעיר. צה"ל ממתין מזה כשבועיים לאור ירוק מהדרג המדיני כדי לתקוף. במקביל, יש דיווחים על חשש מצרי מהרחבת הפעולה לרפיח, וכחלק מההיערכות מצרים התקינה אמצעים שונים על הגדר.

לפי דיווח אמריקני מצרים מאיימת להשעות את הסכם השלום עם ישראל אם המוני פליטים ינהרו לכיוון מצרים בעקבות התקיפה הישראלית. במקביל, המצרים מאיימים גם על חמאס שאם תוך שבועיים לא יקיים משא ומתן עם ישראל - מצרים תפעל נגדו.

תרחיש האימים של מצרים

לפי הדיווחים ממצרים יש דאגה במדינה מתרחיש אימים של כניסה מאסיבית של עשרות אלפי פליטים בעקבות תקיפת צה"ל ברפיח. בשל התסריט הזה מצרים מקדמת 40 טנקים לכיוון צפון מזרח סיני. במקביל מדווחים על כך שהמצרים מתקינים חיישנים ומצלמות לאורך הגדר - גם בגדר התחתית וגם בעילית. לפי דיווח שהתפרסם היום מצרים מאיימת להשהות את הסכם השלום עם ישראל אם תהיה כניסה של המוני פליטים למדינה.

פלסטינים נמלטים מח'אן יונס בדרכם לרפיח ברצועת עזה (צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90)
פלסטינים נמלטים מח'אן יונס בדרכם לרפיח | צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

לפי גורמים בישראל הרצון לתמרון ברפיח הוא כדי ללחוץ על סינוואר להתפשר. היום הודיע צה"ל כי אחמד אליעקובי, פעיל חמאס שהיה אחראי על סידורי האבטחה של בכירי חמאס ושימש כמנהל בכיר בבולשת של מחוז רפיח חוסל. אליעקובי היה אחראי על השתלטות חמאס על הסיוע ההומניטארי שנכנס ממצרים וזאת אחת הסיבות לחיסולו.

בישראל טוענים שהמצרים לא מתנגדים לכניסת צה"ל לרפיח, אלא רוצים שהמהלך ייעשה בתיאום עם המצרים. צה"ל מחזיק כבר שבועיים בתוכניות מבצעיות לכניסה לרפיח, והכוחות מחכים רק לפקודה. ברגע שיתקבל אור ירוק מהדרג המדיני צה"ל יתקוף ברפיח. תוכנית התקיפה כוללת גם מהלך של פינוי פליטים למקומות מדרום לנחל עזה וגם לאזור קו החוף של דרום עזה, אבל לא לצפון הרצועה.

המצרים לא מתנגדים לעצם הפעולה, הם פוחדים שאם לא יפונו הפליטים הם יעברו את הגבול למצרים ורוצים שהמהלך יתואם איתם. הבעיה היא שהמשא ומתן על החטופים לא היה מסונכרן עם המהלך הצבאי ויש צורך לסנכרן בין שני המהלכים.

המגעים לעסקת החטופים

בנוגע למגעים לעסקת חטופים נוספת: ישראל הרשמית מחרימה לפי שעה את המגעים בקהיר, ועומדת על החלטתה שלא לשלוח נציג לפסגה בקהיר ביום שלישי. ראש ה-CIA יגיע השבוע למצרים לשיחות בקהיר על עסקת החטופים, כדי לקדם את המגעים לגיבוש מתווה. אלוף במיל' ניצן אלון ור' המוסד יכתבו השבוע את התשובה הישראלית הרשמית ואם יצומצמו הפערים, ישראל תשלח נציגים בכירים לשיחות.