חודש אחרי הפיגוע הקטלני ברעננה, בחדשות 12 נחשף אמש (ראשון) תיעוד של שני המחבלים במכון לשטיפת רכבים שבו הם עבדו לכאורה - כמה דקות לפני שיצאו לפיגוע.

בראשית התיעוד נראים שני המחבלים גונבים שתי מכוניות, שחורה ולבנה, ויוצאים לבצע פיגוע דריסה ממכון השטיפה. כעבור מספר דקות, מתקבלת שיחה במוקד של מד"א, ובה דיווח על רכב שעלה על אחת המדרכות בעיר. מצלמת אבטחה אחרת תיעדה את המחבל עם המכונית השחורה נוטש אותה אחרי שדרס מספר אנשים, ומשתלט על מכוניתה של נהגת תוך כדי איום בסכין. הנהגת נמלטת על נפשה, והמחבל המשיך לדרוס אנשים עם רכבה עד שנעצר.

תיעוד מהפיגוע ברעננה
תיעוד מהפיגוע ברעננה

תוצאת פיגוע הדריסה המשולב הזה קטלנית - עדנה בלושטיין, תושבת העיר בת 79, נרצחה. עוד 18 בני אדם נפצעו - ביניהם תלמידי בית ספר. לפי חומרי החקירה, שני המחבלים הם אחמד ומחמוד זידאת, בני דודים מאזור חברון. אחד מהם התקבל לעבוד במכון לשטיפת מכוניות חודש לפני הפיגוע באמצעות תעודת זהות מזויפת, ולגבי המחבל השני, חוקרי ימ"ר מרכז טוענים שבעל המכון העסיק אותו 3 ימים לפני הפיגוע, למרות שמדובר בשוהה בלתי חוקי. בהתבסס על חומרי החקירה שאספו, הוגש כתב אישום נגד בעל המכון לפני כשלושה שבועות.

תיעוד מהפיגוע ברעננה
תיעוד של הפיגוע ברעננה ממצלמת אבטחה

עו"ד אפרת נחמני בר, פרקליטתו של בעל המכון, הגיבה להאשמות נגדו: "קשה לתאר את ההלם שאחז במרשנו כשהוא גילה את האמת המרה. מדובר במישהו שעבד לפני זה באמצעות אותה תעודה מזויפת בתחנת דלק אחרת, והגיע לתחנת הדלק הזו כשהוא מצויד בהמלצות מקולגה". עו"ד ליאור שטלצר, גם הוא פרקליטו של בעל המכון, התייחס להאשמות בדבר המחבל הנוסף: "לגבי המחבל השני, מרשנו מסר מתחילת הדרך, וכך גם הוא טוען היום - הוא לא העסיק אותו מעולם בתחנה, הוא לא קיבל אותו לעבוד, הוא לא שילם לו".

תיעוד מהפיגוע ברעננה
תיעוד של הפיגוע ברעננה ממצלמת אבטחה

חקירת שני המחבלים, שמנוהלת על ידי אנשי השב"כ וחוקרי ימ"ר מרכז עומדת להסתיים ובקרוב צפויים להגיש נגד שני המחבלים כתב אישום חמור בגין רצח ופציעה של עשרות ישראלים על רקע לאומני, ולבקש את הארכת מעצרם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.