הסרטון נחשף: דובר צה"ל דניאל הגרי הציג אמש (שלישי) בתדרוך מיוחד את התיעוד של יחיא סינוואר בתוך מנהרה בח'אן יונס - סרטון שאתמול הותר לפרסום כי ישראל השיגה. בסרטון הוא נראה נמלט במנהרה יחד עם אחיו, אשתו ושלושה מילדיו הקטנים: ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר בעצמו את פרסום התיעוד. 

לדברי הגרי, "המודיעין שאנחנו חושפים יאפשר לנו להגיע לבכירים ולחטופים ואנחנו נחושים להמשיך בכך". עוד אמר הגרי: "הגענו למרבית המתחמים התת-קרקעיים האסטרטגיים של חמאס ונגיע גם לנוספים". בישראל פענחו את הסרטון, וזיהו את סינוואר בעיקר בזכות אוזניו. עוד ידוע כי לא נראו חטופים לצד סינוואר.

"בימים האחרונים, בפעילות יחידות מיוחדות, נחשפו עשרות מטרים מתחת לאדמה - שבהם מצאנו וידאו ממצלמת אבטחה של חמאס שהותקנה במנהרה", סיפר דובר צה"ל. "במצלמה נראה סינוואר בורח עם ילדיו, בורח עם אחת מנשותיו, מובל על ידי אחיו. בתיעוד שצולם ב-10 באוקטובר כך הוא נמלט עם משפחתו לאחד ממתחמי השהייה שאותם בנה מראש".

תיעוד של סינוואר (צילום: דובר צה"ל)
כך צולם סינוואר בתוך המנהרה | צילום: דובר צה"ל
תיעוד של סינוואר במנהרות (צילום: דובר צה"ל)
כך צולמה משפחת סינוואר בתוך המנהרה | צילום: דובר צה"ל

"הסרטון הוא תוצאה של המצוד שאנחנו מנהלים אחריו ולא ייפסק עד שנלכוד אותו. אנחנו נלכוד אותו חי או מת", הוסיף הגרי. "בהמשך הסריקות הגענו למתחם שבו שהה והתחבא מתחת לקרקע בזמן שהמלחמה מתרחשת מעליו - בכירי חמאס חיים בתנאים טובים עם מזון ושירותי וכספות עם מיליוני דולרים במזומן". 

תיעוד של סינוואר במנהרות (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד של סינוואר במנהרות | צילום: דובר צה"ל
תיעוד של סינוואר במנהרות (צילום: דובר צה"ל)
המעבר של בני משפחת סינוואר בתוך המנהרה | צילום: דובר צה"ל

את הסרטון מצאו הלוחמים שהגיעו למנהרה לפני כמה ימים. הם איתרו את מצלמת האבטחה שסינוואר השאיר מאחור, פירקו אותה ולקחו את החומרים שהיו בתוכו: סינוואר זוהה בין היתר בזכות בינה מלאכותית.

"בתחילת החודש עצרנו קרובי משפחה ממעגל ראשון של בכירי חמאס בעזה ומסביבתו הקרובה של סינוואר, בגין חשש למעורבות בטרור", עדכן אמש תא"ל הגרי. "הם הועברו לחקירת שב"כ, בהם אביו של מח"ט ח'אן יונס ובנו של חוסני חמדאן, אחד מראשי המערכים: הם מספקים לנו מודיעין רב. לא חשבנו לפני ארבעה חודשים שנפעל מתחת לאדמה".

התיעוד של סיונואר שבידי ישראל
התיעוד של סיונואר שבידי ישראל

הסרטון צולם ב-10 באוקטובר, שלושה ימים לאחר תחילת המלחמה: בסרטון, שנמשך כדקה, נראה סינוואר לבוש בשרוואל, מוזנח למדי, סוחב תיק על כתפו ונועל נעלי בית של אדידס. סינוואר מצולם בגבו ליד אשתו ושלושה ילדים, אחת מהן מחזיקה בובה, וגבר נוסף - אחיו, שהוביל את השיירה של משפחת סינוואר בעוד שמנהיג חמאס עצמו הולך מאחורי כולם. 

התיעוד של סיונואר שבידי ישראל
התיעוד של סיונואר שבידי ישראל

אתמול פרסמנו במהדורה המרכזית כי ההערכה במערכת הביטחון היא שישראל נמצאת במרחק "ימים ארוכים" מסינוואר. מעל ל-200 אנשי חמאס כבר נתפסו בח'אן יונס, בהם עוזרים של בכירי חמאס: המידע שמפיק צה"ל מהשבויים מקרב את ישראל אל בכירי חמאס.

ההבנה בישראל היא שיחיא סינוואר עדיין מנותק קשר כבר יותר משבועיים, ולא יצר קשר עם המתווכות. בישראל מעריכים כי האיום בפלישה לרפיח משפר את הסיכויים לעסקה.