חמישה חודשים מאז תחילת המלחמה, בארגון הטרור חמאס מבקשים לעשות הכול על מנת להתסיס את האזור. השאיפה של סינוואר לא התממשה עד כה, ופחות משבוע לפני תחילת חודש רמדאן, חמאס מנהל קמפיין תקשורתי מסיבי - שמטרתו לקשור בין המלחמה בעזה לבין מסגד אל-אקצא וערביי ישראל.

תחת הקמפיין התקשורתי והציבורי שמוביל חמאס, מתנוססת הכותרת: "מבול רמדאן". השם הזה לא ניתן במקרה, הוא מזכיר את השם בערבית שארגון הטרור בחר למלחמה, מאז שפתח במתקפה הרצחנית ב-7 באוקטובר: "מבול אל-אקצא".

קריקטורה שקושרת בין עזה לאל-אקצא והעולם הערבי
קריקטורה שקושרת בין עזה לאל-אקצא והעולם הערבי

וכך, בימים האחרונים חמאס משתמש ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת שלו כדי לנסות להתסיס את ערביי ישראל ואת הפלסטינים בגדה, להתקומם, להסלים את השטח - תוך שימוש באלמנט הדתי של מסגד אל-אקצא ולקשור אותו למלחמה. התרחיש הזה שהוא מייחל לראות לא התממש עד כה, בניגוד לפנטזיות שכבר היו לבכיריו.

חמאס מעודד פרובוקציות - מבט לקמפיין

מי שעוקב בימים אלו אחר כלי התקשורת הפלסטינים הבולטים, לצד אחרים בעולם הערבי - לא יכול לפספס את התוכנית של חמאס להבעיר את השטח ברמדאן ולנסות לשחזר את התמונות שראינו בשומר החומות, במאי 2021, אז התפתחו מהומות קשות בין ערביי ישראל לבין יהודים בערים המעורבות.

אל-ג'זירה: "מבול רמדאן… הפלגים הפלסטיניים קוראים לתנועה העולמית הגדולה ביותר לסיום המלחמה בעזה"

אל-ג'זירה: "מבול רמדאן"
אל-ג'זירה: "מבול רמדאן"

בכתבה שפורסמה באתר של הערוץ הקטארי אל-ג'זירה שנחשב לשופר של חמאס, נכתב: "הפלגים הפלסטיניים הודיעו ביום ראשון על תמיכתם המלאה בקריאה ובהשתתפות בקמפיין 'מבול רמדאן' העולמי. הם קראו להפעיל התנגדות בכל הזירות והחזיתות, לנקוט בחרם נגד ישראל על כל צורותיו, להכריז על שביתות, עצרות ציבוריות וארגון צעדות בכל הערים והבירות".

אל-מיאדין: מבול רמדאן... למה הכיבוש חושש מטקסי אל-אקצא בחודש המבורך?

אל-מיאדין: "מבול רמדאן"
אל-מיאדין: "מבול רמדאן"

בכתבה שפורסמה בערוץ אל-מיאדין הלבנוני שמקורב לחיזבאללה, נכתב: "יש קשר הדוק בין המדיניות התוקפנית שהכיבוש הישראלי נוקט כדי לשלוט בתנועת הפלסטינים ולהגביל אותן, ובין דפוסי האיתנות וההתנגדות שיוצרים הפלסטינים. הכיבוש עושה ניסיונות מתמשכים לדמוניזציה של חודש רמדאן וליצור פחד, גם מצד תושבי מזרח ירושלים כדי להרתיע אותם לבצע כל פעולת מאבק".

"מה שמגביר את רגישות המצב כיום הוא שהמטרות החשובות ביותר של קרב מבול אל-אקצא, שהחל ב-7 באוקטובר, היו קשורות למסגד אל-אקצא. ההפרות המתמשכות סביבו והפלישות הקבועות של מתנחלים, בליווי פעולות שיטתיות לריקון מהפלסטינים - הופך כל הפרה והסלמה ישירה של הכיבוש לכזו שתחמיר את המצב".

אסמאעיל הניה: לעלות לאל-אקצא ביום בראשון של רמדאן

אז חמאס כמו חמאס, ישר זורק לאוויר את האלמנט הדתי - מבחינתו זו הדרך האולטימטיבית להישיר מבט לעיניהם של מיליוני מוסלמים בעולם הערבי ולהדהד את המסר, שלפיו מסגד אל-אקצא ורמדאן שזורים זה בזה. רק בשבוע שעבר אסמאעיל הניה נאם וקרא לפלסטינים בגדה, במזרח ירושלים ולערביי ישראל: "לעלות למסגד אל-אקצא החל מהיום הראשון של חודש רמדאן" - ולשהות בו שהיה ממושכת.

אל-חדת': חמאס קורא לעלות לאל-אקצא ברמדאן
אל-חדת': חמאס קורא לעלות לאל-אקצא ברמדאן

ראש הלשכה המדינית של חמאס אמנם השתמש במונח הדתי "אעתכאף", שמשמעו ללון בשטח אל-אקצא ולשהות בו שהיה ממושכת כדי "להתייחד עם אללה", מנהג שמקובל בקרב המוסלמים בחודש רמדאן. אבל המטרה שלו מבחינתו היא אחרת, לפגוע בסטטוס קוו - ולעורר התפרעויות אלימות במקום הקדוש בין השוטרים למתפללים.

התמונות משנה שעברה צרובות היטב בזיכרון - שוטרים תועדו נכנסים לתוך מסגד אל-אקצא עם נעליים, בלילה - כדי להוציא בכוח את המוסלמים שהחליטו להתבצר במקום אחרי השעות המוסכמות. אולם, התמונות האלו הודהדו ברחבי העולם הערבי ועשו נזק תדמיתי להסברה של ישראל.

קריקטורה שקושרת בין אל-אקצא ועזה
קריקטורה שקושרת בין אל-אקצא ועזה

בקריקטורה שלפניכם מסגד אל-אקצא נראה קשור לרצועת עזה וזה בדיוק מה שחמאס מנסה לעשות - לפתות את ישראל לשחק לידיו כדי לקשור בין הזירות ולהתסיס את השטח, בעיתוי הרגיש שנחשב למועד לפורענות יותר מתמיד.