יותר משלושה חודשים אחרי 7 באוקטובר, פרסם הבוקר (שלישי) מטה משפחות החטופים והנעדרים דוח חדש בדבר מצבם הרפואי של החטופים. בדוח מפורטים הסיכונים הבריאותיים החמורים לחטופים ולחטופות שמוחזקים בידי חמאס בעזה והוא מבוסס על עדויות של חוזרים מהשבי ועל מידע רפואי שהועבר על ידי משפחות החטופים ועל התיקים הרפואיים שלהם. לקריאת הדוח המלא

"חטופים רבים נחטפו מביתם ללא עזרי ראיה, שמיעה או ניידות, דבר המחריף את מצבם הבריאותי ורווחתם הנפשית", נכתב בדוח. "חטופים אחרים סובלים מבעיות נפשיות, ונוספים נפצעו במהלך החטיפה האכזרית ועדיין לא קיבלו טיפול הולם לפציעות שעלולות להחמיר ולהסתבך. חלק מהחטופים סובלים ממחלות הקשורות לתנאי השבי הקשים, הכוללים עינויים נפשיים ופיזיים".

שלטי החטופים ברחובות תל אביב (צילום: רויטרס)
פרופ' חגי לוין: "חלק מהחטופים לא ישרדו 100 ימים בשבי ללא טיפול" | צילום: רויטרס

זוכי פרס נובל למזכ"ל האו"ם: "להבטיח טיפול רפואי לכל החטופים"

שמונה זוכי פרס נובל פנו למזכ"ל האו"ם, נשיאת הצלב האדום הבינלאומי וראש ארגון הבריאות העולמי, בקריאה לשחרר מיידית את החטופים ולפעול להעברת תרופות וסיוע רפואי. במכתב, הזמינו את השלושה לביקור בישראל וביישובי עוטף עזה על מנת לראות במקור ראשון את ההרס והזוועות שחוללו מחבלי חמאס, ולהיפגש עם משפחות החטופים ועם שורדי השבי ששוחררו.

"כחתני פרס נובל, אנו מביעים דאגה עמוקה לחטופים המוחזקים בעזה וקוראים להבטחת טיפול רפואי לכל החטופים", כתבו במכתב. "אנו מוצאים עצמנו נאלצים להשמיע את קולנו על רקע הסכנה לחייהם של חפים מפשע המוחזקים בשבי, משפחות שנקרעות וקהילות שמתמודדות עם המציאות הקשה של המלחמה. אנו קוראים לכם, כמנהיגים, לנקוט בפעולות לקידום שחרור כל בני הערובה".

פרופ' חגי לוין, ראש מערך הרפואה של מטה משפחות החטופים, מסר: "כל החטופים נמצאים בסכנת חיים מיידית. חלק מהחטופים לא ישרדו 100 ימים בשבי ללא טיפול רפואי מתאים, בגלל תנאי השבי והזנחת בריאותם. החטופים הופקרו ב-7 באוקטובר. אסור לנו כאומה חפצת חיים להפקיר חטופים בשטח. אנו חייבים להציל אותם, עכשיו".