המשלחת הישראלית נחתה הבוקר (שבת) מהשיחות בפריז. גורם מדיני ששוחח עם N12 הביע אופטימיות ואמר: "היו שיחות טובות, יש התקדמות משמעותית. יש בסיס שממנו אפשר לצאת לבניית התכנית והמו"מ". קבינט המלחמה יתכנס אולי עוד הערב כדי לקבל עדכונים. 

בשורה התחתונה - הבשורה מפסגת פריז היא שיש צמצום פערים וגישה חיובית שמאפשרים פתיחה של מו"מ וירידה לפרטי פרטים בסוגיות הרלוונטיות שדיווחנו עליהן אתמול, והן: מפתחות השחרור (מספר האסירים שישוחררו על כל חטוף), רשימת השמות, ימי הפוגה ופריסת כוחות בעזה. אפשר להעריך, בזהירות הנדרשת, שעסקה לפני חודש רמדאן שיחל בעשרה במרץ - היא דבר אפשרי. 

במקביל, מקור מצרי אישר היום לעיתון אל ערבי אל ג'דיד הקטארי כי "נמשכות התייעצויות ביותר מדרג מדיני אחד כדי להביא להסכם לפני חודש רמדאן". עם זאת, המקור אמר כי בשיחות בין גורמים מצרים ישראליים ואמריקניים עולה שוב אזהרה מצרית מפני פעולה אפשרית ברפיח.

ניצן אלון, בנימין נתניהו, דדי ברנע (צילום: פלאש 90)
גורם מדיני על פסגת פריז: "יש התקדמות משמעותית, שיחות טובות" | צילום: פלאש 90

לפי הדיווח, "בכירים מצריים הדגישו כי המשך הפעולות הצבאיות בכלל, ופתיחת מבצע נרחב ברפיח במהלך רמדאן - יעמיד את האזור כולו על סף 'הר געש'. הסכנה לכך תהיה לא רק לישראל, אלא לכל מדינות האזור".

מקורות בחמאס אמרו אתמול בערב לערוץ א-שרק הסעודי כי הם לא שוללים פריצת דרך במשא ומתן להפסקת אש ולשחרור חטופים ואסירים בשבוע בקרוב, והתייחסו לשלושה פרמטרים שבהם חמאס מגלה גמישות בעמדותיו - משך הזמן של הפסקת האש, מספר האסירים הפלסטינים שישוחררו בשלב הראשון וגבולות הנסיגה של צה"ל מהרצועה.

  • על פי הדיווח, הנהגת חמאס לא שוללת הפוגה של 6 שבועות בכל שלב - אם זה יסייע למתווכים להביא להסכם שבו תושג לבסוף הפסקת הלחימה.
  • לפי המקורות, חמאס גילה גמישות לגבי מספר האסירים הפלסטינים שהוא דורש לשחרר בשלב הראשון, כך שוויתר על דרישתו לשחרר 1,500 אסירים תמורת כ-40 חטופים ישראלים מבין הנשים, הילדים והזקנים האזרחים, כך ש"מספר האסירים נתון למשא ומתן".
  • חמאס ויתר על הדרישה לנסיגה מוחלטת של צה"ל מהרצועה, אבל דבק בדרישה לנסיגה ממרכז הערים המאפשרת את חזרתם העקורים מדרום הרצועה לעיר עזה ולצפון הרצועה.
  • המקור ציין כי בכירים מצריים העבירו לחמאס את נכונותה של ישראל להסכים לשיבת העקורים לצפון רצועת עזה, וכן להסיר את המחסומים הצבאיים שבין צפון הרצועה לדרומה
  • חמאס פתוח לדון בכל יוזמה שתשיג את הפסקת המלחמה ועסקת חליפין שתכלול שחרור של מחבלים כבדים ושל אסירים עם דם על הידיים.