הרמטכ"ל וקצינים בכירים בצה"ל הניחו בימים האחרונים בכמה הזדמנויות שונות בפני הדרג המדיני, ראש הממשלה ושרי קבינט המלחמה, אזהרה מפורשת מפני מדרון חלקלק בשטחי יהודה ושומרון, בערי הגדה, שעלול להסתיים בחזית נוספת שישראל תצטרך להתמודד איתה בעצימות גבוהה.

בין היתר, אמרו אותם הבכירים במערכת הביטחונית לראש הממשלה ולשרים בחדרים סגורים: "יהודה ושומרון על סף פיצוץ. אנחנו עלולים לסיים שם עם אינתיפאדה שלישית בגלל התסיסה שנגרמת כתוצאה מהקושי הכלכלי והעדר כניסת הפועלים לישראל".

לאזהרה הזו שותפים גם בגופי מערכת הביטחון האחרים - כולל בשירות הביטחון הכללי. הרקע לאזהרה היא ההחלטה של נתניהו שלא להעלות להצבעת הקבינט את ההחלטה להכניס כמות גדולה של פועלים פלסטינים לארץ, וסירובו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להעביר את הכסף לרשות הפלסטינית.

התסיסה הכלכלית הזו, כך מעריכים במערכת הביטחון ובצה"ל באופן ספציפי, צפויה להסתיים בהתפרצות אלימה, והם דוחקים בנתניהו לקיים דיון ייעודי על הנושא הזה ולקבל החלטות למניעת התלקחות באזור הרגיש גם ככה. לכך שותפים גם בכירי הממשל האמריקני שמבקשים מישראל להפחית את המתיחות ביהודה ושומרון, אבל עדיין ראש הממשלה מסרב לפי שעה לקבל החלטה בנושא - בעיקר משיקולי הלחץ הפוליטי שמופעל עליו משותפיו הקואליציוניים.