גורמים בצמרת המשטרה אמרו כי רק לקראת סוף השבוע הבא תתקבל ההחלטה אם להטיל הגבלות על ערביי ישראל בהגעה להר הבית בזמן רמדאן, ואם כן - אילו. לפי קצינים בסגל הפיקוד של המשטרה, אם ההחלטה הרגישה תהיה היענות לדרישות השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, זו עלולה להביא להתלקחות בירושלים ובערים המעורבות.

הקצינים הבכירים הדגישו כי דווקא הרגיעה בחברה הערבית מתחילת המלחמה בעזה היא שמחייבת את מקבלי ההחלטות להימנע מהטלת הגבלות על אזרחי ישראל המוסלמים שיבקשו להתפלל ברמדאן בהר הבית. במקביל, ארגון "יוזמות אברהם" שלח מכתב למפכ"ל המשטרה ובו הזהיר מהתלקחות ש"עלולה לפרוץ".

מפכ"ל המשטרה שבתאי והשר לביטחון לאומי בן גביר (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ומפכ"ל המשטרה קובי שבתאי | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

 

לפי "יוזמות אברהם", התלקחות עלולה להיווצר בעקבות "התנהלות חסרת אחריות של שוטרים שיוצבו בעיר העתיקה בירושלים ובכניסות להר הבית". במכתב למפכ"ל, כתבו מנהלי הארגון כי מתחילת המלחמה המשטרה צמצמה מאוד את האפשרות של אזרחי ישראל המוסלמים להיכנס להר הבית ולהתפלל במסגד אל-אקצא.

ב"יוזמות אברהם" גם ביקשו מפיקוד המשטרה שיינתנו הנחיות ברורות לכל השוטרים שיפעלו בירושלים בזמן רמדאן ובהן הנחיות שנוגעות לשמירה על חופש הפולחן, דרישה להימנע מהתנהגות משפילה כלפי מתפללים מוסלמים, ופעולה להרגעת הרוחות כך שיאפשרו את קיום מצוות רמדאן. 

אתמול הזהיר שר הביטחון יואב גלנט כי איראן מנסה להפוך את רמדאן "לחלק השני של 7 באוקטובר". לדבריו של שר הביטחון, מדובר ביעד המרכזי של חמאס, ו"יש להרגיע את השטח". שר הביטחון גם מתח ביקורת על ההתבטאויות של בן גביר: "בתקופת מלחמה כל אחד אומר מה שהוא רוצה - כולל אנשים שאמורים להיות אחראים, אבל הם לא אחראים. התוצאה של העניין היא פוטנציאל היסחפות שיכול להגיע בזמן קצר. עלינו לעצור את זה בש"ג. מול כל הרעשים האלה - עושים מה שצריך, מול מי שצריך ופועלים".

"המערערים בשטח גדולים והתוצאה עלולה להיות בעייתית", הוסיף גלנט. "אנחנו צריכים לדעת לנהל את העניין הזה כמו שצריך. לתת כבוד לאנשים איפה שצריך, לא ליצור לחצים במקומות מיותרים. מצד שני, אם הדבר הזה הופך למשהו אחר, אז לדעת לפעול".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "צר לנו שבנושא רגיש ומורכב שנדון בדיונים מסווגים בדרג המדיני וטרם התקבלו כל החלטות בעניינו, יש גורמים שמשמיעים עמדות שלא ברור על מה הן מסתמכות ויש בהן כדי לפגוע בתהליך ולהלהיט את הרוחות. נדגיש, משטרת ישראל תציג את עמדותיה הרשמיות בפני הדרג המדיני ולא באמצעות כלי התקשורת ותמשיך לעשות כל שלאל ידה כדי לשמור על האיזון בין חופש הפולחן לבין שלום הציבור וביטחונו".