בעוד צה"ל שולט צבאית באחוז שטח גדול מרצועת עזה, האזור המרכזי שבו הוא נמנע מלפעול בו קרקעית לפי שעה הוא רפיח בדרום. בצבא מחכים כרגע להחלטת קבינט באשר ללחימה שם. אם וכאשר תתקבל כזו, אחת האפשרויות תהיה לפנות חלק מהאוכלוסייה המקומית למקומות נוספים בדרום מערב עזה, ולא בצפונה. בנוסף, בישראל מכינים גם תוכנית פעולה לאורכו של ציר פילדלפי, המהווה את אזור החיץ בין עזה למצרים.

ישראל אישרה למצרים להכניס כוחות צבא גדולים שחורגים מהמותר בהסכמי השלום עם מצרים, לטובת פעילות ומבצעים שצבא מצרים עושה ברפיח המצרית ולאורך ציר פילדלפי כדי לטפל באזור הזה מהצד המצרי, ולמגר את הטרור שיוצא ממנו ואת המנהרות.

ציר פילדלפי, ארכיון (צילום: רויטרס)
נגמ"ש של צה"ל בציר פילדלפי בעזה, ארכיון | צילום: רויטרס

צה"ל שולט נכון לעכשיו בכ-60% משטחה של עזה. נתונים שהפיץ אתמול דובר צה"ל לציון היום ה-100 למלחמה מפרטים את החיסולים שצה"ל ביצע והמטרות שתקף עד כה:

בחטיבת צפון הרצועה ציינו בדובר צה"ל כי חוסל מפקד חטיבת צפון רצועת עזה, אחמד ע'נדור שהיה אחראי להכווין את כלל פעולות הטרור של ארגון הטרור חמאס במרחב צפון רצועת עזה ולנהל אותן. עוד היה אחראי ליזום, לקדם ולאשר פעולות טרור ובהם פיגועי ירי, מטענים, ירי רקטי נגד תושבי ישראל, ואחראי להכוונת פיגועים ברחבי יהודה ושומרון.

בחטיבת מחנות המרכז חוסל מפקד החטיבה אימן נופל שמתוקף תפקידיו, הכווין מתווי טרור התקפיים רבים נגד ישראל וכוחות הביטחון, והכווין את יעדי הירי הרקטי של חמאס, "בתוך הכוונה ייעודית אזורים מאוכלסים באזרחים בלתי מעורבים". בעברו, נמסר כי עסק בייצור ובפיתוח אמצעי לחימה, קידם והיה שותף לפיגועים רבים, ואף היה שותף בתכנון חטיפתו של גלעד שליט. "נופל היה מהבכירים הדומיננטיים ביותר בארגון, והיה מקורב למוחמד דף". עוד חוסלו מג"ד בחטיבת מחנות המרכז איסמאעיל סראג, מג"ד נוסיראת.

יואב גלנט בעזה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט בעזה. בצה"ל מחכים להחלטת הקבינט באשר לפעולה ברפיח | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בחטיבת העיר עזה חיסלו צה"ל והשב"כ את מג"די חטיבת העיר עזה היתם חואג'רי (מג"ד שאטי), מוסטפא דלול (מג"ד סברה תל אל-הוא), וואסם פרחאת (מג"ד ס'געייה).  בחטיבת ח'אן יונס חוסל מג"ד גזרת צפון ח'אן יונס תייסיר מבאשר. בצה"ל ציינו כי עד כה חוסלו ברצועת עזה 19 בכירי חמאס בדרג המג"ד, מתוכם 8 פעילים שהם בתפקיד מפקדי גדוד טקטיים, ו-11 נוספים בדרג מג"ד בתפקידי מטה שונים בארגון הטרור חמאס.

בצה"ל ציינו כי כ-30,000 מטרות מטכ"ליות הותקפו בזירה הדרומית שברצועת עזה, וכי כ-3,400 מהמטרות "הופללו". בזירה הצפונית, כ-750 מטרות מטכ"ליות הותקפו.