נסיגה מוחלטת של כוחות צה"ל, הפסקת המצור ושיקום הרצועה: העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" מפרסם הבוקר (רביעי) את התשובה המלאה שהעבירו בחמאס למתווכות. על פי הדיווח, העסקה שדורשים בחמאס תחולק ל-3 שלבים כשכל שלב יהיה באורך 45 ימים. בין היתר העסקה תכלול שחרור של כ-1,500 אסירים ביטחוניים ונסיגה מוחלטת של כוחות צה"ל מהרצועה. בשעות הקרובות: ישיבה אצל ראש הממשלה שבה תגובש עמדת ישראל לאור התשובה שהגישו בחמאס.

עיקרי תשובת חמאס למתווכות:

  • השלב הראשון - 45 ימים: בתמורה לשחרור חטופים ללא רקע צבאי במהלך תקופת הזמן, יסוגו כוחות צה"ל מהאזורים המיושבים ברצועה. יופסקו כל פעולות הלחימה משני הצדדים לרבות הפעילות האווירית ואיסוף מודיעין. בנוסף, דורשים בחמאס מגעים לא ישירים עם ישראל לסיום הלחימה.
  • השלב השני - 45 ימים: שחרור כל החטופים והגברים בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים ונסיגה מוחלטת של כוחות צה"ל מהרצועה.
  • השלב השלישי - 45 ימים: ישוחררו גופות של חטופים, בתמורה להמשך הצעדים והחזרה של גופות מחבלים מצד ישראל.
הפגנה למען שחרור החטופים בתל אביב (צילום: רויטרס)
136 חטופים עדיין שם. עצרת למען שחרור החטופים בחודש שעבר | צילום: רויטרס

פרטי השלב הראשון:

  • השחרור, שיתפרס לאורך 45 ימים, יכלול את כל הנשים והילדים מתחת לגיל 19 ועדיין נמצאים בשבי חמאס.
  • ישראל תשחרר את כל הנשים, ילדים, מבוגרים מעל גיל 50 והחולים שכלואים בישראל, ושנעצרו עד לחתימת ההסכם.

לפי דיווח ברויטרס, סה"כ דורשים בחמאס את שחרורם של כ-1,500 אסירים שמתוכם 500 ייבחרו על ידי ארגון הטרור, ושנשפטו לתקופות מאסר ממושכות לרבות מאסר עולם. בנוסף, בחמאס דורשים שהסיוע ההומניטרי יוגדל לצד שיקום בתי החולים השונים ברצועה וחזרה של תושבים שנעקרו מבתיהם. לפי המסמך ריכוז הכוחות ברצועה יתבצע מחוץ לאזורים מיושבים, יופסק המצור על עזה ויינתן מחסה וסעד לכל התושבים בכל אזורי הרצועה. בנוסף הפסקת כל פעולות הלחימה משני הצדדים וכל הפעילות האווירית, כולל איסוף מודיעין, לכל אורך השלב הזה בהסכם.

אסירי חמאס שהשתתפו בטבח בכלא הישראלי  (צילום: שירות בתי הסוהר)
בחמאס דורשים שחרור של כ-1,500 אסירים ביטחוניים לצד נסיגה מוחלטת של כוחות צה"ל מהרצועה | צילום: שירות בתי הסוהר

הנספח שפורסם מפרט גם דרישות נוספות של חמאס בנוגע לערבויות בעניין מנגנון ביצוע העסקה, הימנעות ממעצר חוזר של האסירים המשוחררים בגין האשמה שלפיה נעצרו בעבר, שיפור תנאי האסירים בבתי הכלא הישראליים, הפסקת ההתפרצויות למסגד אל-אקצא, הגברת כמות הסחורות והדלק שייכנסו לעזה, פתיחת המעברים לרצועה לתנועת נוסעים ויציאת פצועים לטיפול בחו"ל.