הסרטון של סינוואר מהמנהרות נחשף - מה צפוי בהמשך? גורמים בישראל מבהירים כי צה"ל השיג תיעודים נוספים של מנהיג חמאס, מאוחרים יותר מזה שנחשף אמש (שלישי). התיעוד שפרסם דובר צה"ל צולם ב-10 באוקטובר ובו מצב בריאותו נראה טוב.

בישראל ממשיכים לפענח את הסרטונים הנוספים - שייתכן כי יפורסמו בעתיד. הערב פרסמנו כי סינוואר זוהה בין היתר בזכות בינה מלאכותית. ברשתות החברתיות פלסטינים רבים הגיבו על התיעוד של סינוואר - ועל חומרים שפרסם צה"ל מתוך המנהרות של ראשי חמאס: "אותנו זרקו לכלבים, תראו באילו תנאים הם חיים".

עוד זעמו גולשים פלסטינים על התיעוד שבו נראים סכומי כסף, וגם כספת, בתוך המנהרות. ההבנה בישראל היא שיחיא סינוואר עדיין מנותק קשר, ולא יצר קשר עם המתווכות שדנות בעסקת החטופים. לפי ההערכות של גורמי ביטחון, האיום בפלישה לרפיח משפר את הסיכויים לעסקה.  

תיעוד של סינוואר (צילום: דובר צה"ל)
כך צולם סינוואר בתוך המנהרה | צילום: דובר צה"ל
תיעוד של סינוואר במנהרות (צילום: דובר צה"ל)
כך צולמה משפחת סינוואר בתוך המנהרה | צילום: דובר צה"ל

דובר צה"ל: "סינוואר נראה בורח"

בסרטון שנחשף הערב סינוואר נראה נמלט במנהרה יחד עם אחיו, אשתו ושלושה מילדיו הקטנים: ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר בעצמו את פרסום התיעוד. בסרטון, שנמשך כדקה, נראה סינוואר לבוש בשרוואל, מוזנח למדי, סוחב תיק על כתפו ונועל נעלי בית של אדידס. סינוואר מצולם בגבו ליד אשתו ושלושה ילדים, אחת מהן מחזיקה בובה, וגבר נוסף - אחיו, שהוביל את השיירה של משפחת סינוואר בעוד שמנהיג חמאס עצמו הולך מאחורי כולם. 

לדברי דובר צה"ל דניאל הגרי, "המודיעין שאנחנו חושפים יאפשר לנו להגיע לבכירים ולחטופים ואנחנו נחושים להמשיך בכך". עוד אמר הגרי: "הגענו למרבית המתחמים התת-קרקעיים האסטרטגיים של חמאס ונגיע גם לנוספים".

תיעוד של סינוואר במנהרות (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד של סינוואר במנהרות | צילום: דובר צה"ל

בימים האחרונים, בפעילות יחידות מיוחדות, נחשפו עשרות מטרים מתחת לאדמה - שבהם מצאנו וידאו ממצלמת אבטחה של חמאס שהותקנה במנהרה", סיפר דובר צה"ל. "במצלמה נראה סינוואר בורח עם ילדיו, בורח עם אחת מנשותיו, מובל על ידי אחיו. בתיעוד שצולם ב-10 באוקטובר כך הוא נמלט עם משפחתו לאחד ממתחמי השהייה שאותם בנה מראש".

תיעוד של סינוואר במנהרות (צילום: דובר צה"ל)
המעבר של בני משפחת סינוואר בתוך המנהרה | צילום: דובר צה"ל

"הסרטון הוא תוצאה של המצוד שאנחנו מנהלים אחריו ולא ייפסק עד שנלכוד אותו. אנחנו נלכוד אותו חי או מת", הוסיף הגרי. "בהמשך הסריקות הגענו למתחם שבו שהה והתחבא מתחת לקרקע בזמן שהמלחמה מתרחשת מעליו - בכירי חמאס חיים בתנאים טובים עם מזון ושירותי וכספות עם מיליוני דולרים במזומן". 

התיעוד של סיונואר שבידי ישראל
התיעוד של סיונואר שבידי ישראל

הפגישה בקהיר הסתיימה: לאן פני המו"מ?

עם שובה של המשלחת הישראלית מהשיחות בקהיר, מתקיימת הערכת מצב לגבי ההמשך. לפי מקורות מצריים, יש כוונה להמשיך בדיונים ברמה של דרגי עבודה בימים הקרובים: בישראל ממתינים לאישור מראש הממשלה להתקדם.

גורמים אמריקנים אמרו לרשת CBS בסיום יום השיחות בקהיר: "השיחות היו טובות, אך אין עדיין פריצת דרך". לפי הגורמים, נקודת המחלוקת הקריטית היא "המפתחות - היחס של מספר האסירים הפלסטינים שישוחררו עבור כל חטוף". לדבריהם, הנקודה הזו מונעת התקדמות.

התיעוד של סיונואר שבידי ישראל
התיעוד של סיונואר שבידי ישראל