צה"ל ושב"כ הודיעו הלילה (בין חמישי לשישי) כי בהתאם להערכת מצב של כלל גופי הביטחון ועקב מצוקת המקום בבתי הכלא, הוחלט על שחרורם המוקדם של עצורים מנהליים שמסיימים את מעצרם בחודש הקרוב, על מנת לפנות מקום לעצורים ברמת איום גבוהה יותר.

לפי פרסומים פלסטינים, מדובר בעשרות אסירים ועצורים ששוחררו במפתיע - וללא הודעה מראש למשפחות.

מלשכת השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, נמסר בתגובה: "העצורים המנהליים ששוחררו הערב מבתי הסוהר לא שוחררו בשל מצוקת מקום בבתי הסוהר - אלא בשל הנחייה ישירה של ראש השב"כ כ'מחווה' לקראת הרמדאן.
לשירות בתי הסוהר אין שום שיקול דעת בנושא".עוד נמסר, "מדאיג כי ביום בו נרצחו שני יהודים, בוחר ראש השב"כ להעניק מחוות למרצחים, וזאת יום לאחר שלבקשת השב״כ הוארך מעצר מנהלי למתיישב יהודי בפעם השנייה".

גורמי ביטחון הגיבו לטענת השר בן גביר, והדגישו כי בשבוע האחרון צה"ל ושב"כ נאלצו לבטל מעצרים מתוכננים לקראת תקופת הרמדאן, וחזרו על כך שהסיבה למהלך היא מצוקת מקומות כליאה על רקע המלחמה.

לדברי אותם גורמים, "האסירים ששוחררו הינם אסירים מנהליים אשר לא היתה כוונה להאריך את מעצרם ומיועדים להשתחרר במהלך החודש הקרוב. שחרורם יפנה מקום לטובת מעצר של דרושים לחקירה. יודגש כי בניגוד לפרסומים מפי השר לביטחון לאומי, אין מדובר במחוות והעניין אף הובהר במסגרת הדיון בקבינט הלילה.".

"יש לציין כי שב"כ וצה"ל מתריעים מזה זמן על מצוקת מקומות הכליאה וההשפעה מכך על מעצרים וסיכולים. עוד יצויין כי המל"ל אף נדרש לנושא והנחה זה מכבר את המשרד לביטחון לאומי לפעול למציאת פתרונות לנושא", נמסר עוד.

 

מוקדם יותר החודש הסנגוריה הציבורית פירסמה דוח על התנאים בתאי הכליאה בעקבות המלחמהבדוח נכתב כי הסנגוריה עדה למשבר כליאה חסר תקדים, שבמסגרתו מצופפים עצורים ואסירים, הן פליליים והן ביטחוניים, למרחב מחייה בלתי אנושי. הדוח מבוסס על ביקורים במתקני הכליאה במהלך חודש דצמבר 2023.

בסנגוריה הציבורית הצביעו על תנאים תברואתיים ירודים, מצב היגייני גרוע, בעיית מזיקים ומחסור בציוד בסיסי. "אנו סבורים כי לא ניתן להשלים עם מציאות שבה מוחזקים אלפי עצורים ואסירים בשטח מחיה בלתי אנושי לאורך תקופה הולכת ומתמשכת", ציינו בסנגוריה הציבורית. "במיוחד כאשר אסירים ועצורים רבים נמנים על האוכלוסייה שנפגעה במלחמה".