המשא ומתן לעסקת חטופים התחדש אתמול (שישי) בפריז, והחל משעות אחר הצוהריים יושבת המשלחת הישראלית בחדר סגור, כדי לשאת ולתת עם המתווכות על מסגרת לעסקת החטופים. גורם ישראלי בכיר הבהיר: "יש אופטימיות אבל אנחנו בשלב ההתחלתי בלבד. הניסיון הוא לייצר מתווה בסיסי עם קריטריונים ברורים על מה מדברים ועל מה לא. אין עדיין עסקה קרובה, אבל המטרה היא להביא כזו לפני שיחל חודש רמדאן".

המנדט שקיבלה המשלחת הישראלית הוא רחב יותר מזה שקיבלה משלחת ישראלית בעבר. יש גמישות ישראלית בנוגע לימי הפוגה ולסיוע הומניטרי. נושא עליו ישראל לא תסכים הוא הפסקת הלחימה. בנוסף, החמאס דורש הסכמות באשר לשיקום הרצועה ולהחזרת התושבים צפונה.

"המנדט" של המשלחת לפריז (צילום: חדשות 12)
"המנדט" של המשלחת לפריז | צילום: חדשות 12
"המנדט" של המשלחת לפריז (צילום: חדשות 12)
"המנדט" של המשלחת לפריז | צילום: חדשות 12

במקביל, מקורות בחמאס מסרו לתקשורת הערבית כי הם לא שוללים פריצת דרך במהלך השבוע הבא במשא ומתן. לפי הדיווח, חמאס דבק בכך שהשלב הראשון של ההסכם יכלול נסיגה ישראלית מלב הערים ברצועה - מה שיאפשר את חזרת התושבים לאזור. נטען כי בכירים מצריים העבירו לחמאס את נכונותה של ישראל להסכים להסרת המחסומים שפיצלו את הרצועה. המקורות הבהירו: לא חזרנו בנו מהדרישה לשחרר אסירים כבדים עם עונשי מאסר ממושכים.

כינוס הקבינט וההודעה המוקדמת של נתניהו לאמריקנים

עוד לפני כינוס הקבינט אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הודיע לאמריקנים כי ישראל תוציא משלחת לפריז. איזנקוט, גנץ ואחרים היו אולי שותפים להחלטה באופן רשמי, אבל ההחלטה נמסרה על ידי נתניהו אישית שעות לפני הקבינט. ההתייעצות בקבינט לגבי השאלה אם נוסעים - הייתה כמעט מלאכותית.

נתניהו במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הודיע לאמריקנים עוד לפני החלטת הקבינט: נשלח נציגים לפריז. ראש הממשלה נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישראל נושאת ונותנת פה רשמית מול המתווכות, אבל בפועל מול חמאס. זה יהיה מתיש, מורכב, עם הרבה עליות וירידות, וצריך לגלות פה עצבי ברזל, גורם ביטחוני אמר ל-N12: "עד הרגע האחרון להגביר את הלחץ, כי רק מו"מ תחת אש - יוכל לעבוד".

בפסגה משתתפים בצד הישראלי: ראש המוסד דדי ברנע, ראש השב"כ רונן בר, האלוף במיל' ניצן אלון ויועצו המדיני של רה"מ אופיר פלק. בצד הקטארי: ראש ממשלת קטאר אלת'אני ובצד האמריקני: ראש ה-CIA ויליאם ברנס.

ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דדי ברנע (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ראש המוסד דדי ברנע וראש השב"כ רונן בר. משתתפים בפסגה בפריז | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בזמן השיחות עדכן דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון קירבי: "אנחנו מאמינים שהשיחות היום מועילות גם אם הן לא מוחלטות, בצל העובדה שעדיין אין הסכם. זה דבר טוב שיושבים ומדברים ומקווים שנגיע לסיכומים".