שר הביטחון יואב גלנט קיים היום (שלישי) הערכת מצב מיוחדת לקראת חודש הרמדאן בפיקוד המרכז, שם הזהיר כי "אנחנו מזהים עיסוק גובר של איראן, חיזבאללה וחמאס להפוך את חודש רמדאן לשלב השני של שבעה באוקטובר ולהצית את השטח - אסור לנו לתת לחמאס את מה שלא הצליח להשיג מתחילת המלחמה ולחבר את גזרות הלחימה".

עוד פירט גלנט: "היעד המרכזי של חמאס הוא לקחת את רמדאן, בדגש על הר הבית וירושלים, ולהפוך אותו לשלב השני של התוכנית שלהם שהחלה ב-7 באוקטובר. היעד הזה מפומפם בידי איראן וחיזבאללה. לנו אסור לתת להם את הדבר הזה, והמשמעות היא שעלינו להרגיע את השטח בכל דבר שניתן".

"בהיבט הזה, הפעולה צריכה להיות מחולקת לשני חלקים פשוטים - עלינו לחתור למגע עם מחבלים ולעצור אותם או לחסל אותם, אין פה חוכמות. החלק השני הוא שאיפה שניתן לתת ולשחרר. מדוע? כי אנחנו לא רוצים שהלחץ הזה יהפוך להיות מאירועי בודדים, עד כמה שהם מסוכנים - לאירוע אחר", הסביר השר. 

שר הביטחון גלנט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון מתח ביקורת על ההתבטאויות של השר איתמר בן גביר: "זו מדינה דמוקרטית, עולם דיגיטלי. בתקופת מלחמה כל אחד אומר מה שהוא רוצה - כולל אנשים שאמורים להיות אחראים, אבל הם לא אחראים. התוצאה של העניין היא פוטנציאל היסחפות שיכול להגיע בזמן קצר. עלינו לעצור את זה בש"ג. כל הרעשים האלה - עושים מה שצריך, מול מי שצריך ופועלים".

"המערערים בשטח גדולים והתוצאה עלולה להיות בעייתית. תוסיפו על זה את הפעולה המוצלחת שלכם לאורך חודשים לחיסול מחבלים והמשמעות היא הגברת הלחצים", הוסיף גלנט. "לכן, אנחנו צריכים לדעת לנהל את העניין הזה כמו שצריך. לתת כבוד לאנשים איפה שצריך, לא ליצור לחצים במקומות מיותרים. מצד שני, אם הדבר הזה הופך למשהו אחר אז לדעת לפעול".

_OBJ

 

לדברי השר, "בתקופה הזאת צריך להיות מצד אחד נחושים מאוד מול הטרור, אבל זהירים בדברים אחרים. בעניין הזה צריך לדעת איך לסדר את הדברים ואיך לנהוג וכל דבר שאפשר לעשות מבעוד מועד - יפה שעה אחת קודם. מה שאפשר לפתור בהיערכות צריך לפתור בהיערכות, מה שנקרא כשאתה צריך סיוע תזמין אותו אחרת תצטרך חילוץ".

שר הביטחון קיים הערכת מצב שבה נכחו בין היתר, הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי, ראש השב"כ רונן בר, סגן ראש המוסד וראש אמ"ן האלוף אהרון חליוה. בהמשך, גלנט הגיע לגזרת פיקוד המרכז, וקיים הערכת מצב נוספת יחד עם מפקד הפיקוד האלוף יהודה פוקס, מפקד אוגדת יו"ש תת-אלוף יקי דולף, מפקדי החטיבות באוגדה ונציגים מהשב"כ ומהמשטרה.