עדכונים שוטפים

23:00 - צה"ל תקף בדרום לבנון

צה"ל עדכן כי מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר שורת מטרות של חיזבאללה במרחבים בינת ג׳בל, א-סלטניה וצדיקין בתגובה לשיגורים לעבר מרחב מרגליות הבוקר. בין המטרות שהותקפו, מבנים צבאיים ומפקדה צבאית ששימשו את הארגון.

21:54 - מטח לגליל המערבי: כ-10 שיגורים, חלקם יורטו

אזעקות נשמעו ביישובים רבים בגליל המערבי. 10 רקטות שוגרו בסך הכול, חלקן יורטו ואין נפגעים. אחרי המטח, תושבים רבים בגליל המערבי דיווחו על הפסקות חשמל - כך למשל בבצת, שלומי, מצובה ושבי ציון הסמוך לנהריה. 

מתברר כי רקטה אחת נפלה ליד עמוד חשמל, וכתוצאה מכך נפגע שנאי. חברת החשמל פועלת כעת כדי לתקנו. בכמה מיישובי מטה אשר ישנה הפסקת חשמל והעניין נמצא בטיפול חברת החשמל.

היישובים שבהם נשמעו ההתרעות: ראש הנקרה, אדמית, יערה, ערב אל עראמשה, אבן מנחם, אילון, גורן, זרעית, גורנות הגליל, שומרה, בצת, חניתה, לימן, מצובה, שלומי, לימן, בצת ושלומי.

18:51 - פקודת "התחקירים המבצעיים" תופץ בקרוב בצה"ל 

בימים הקרובים תופץ בצה"ל פקודת התחקירים המבצעיים ויחלו התחקירים הפנימיים ביחידות הצבא - אגף המודיעין, פיקוד הדרום, חיל האוויר והיחידות שהשתתפו ב-7 באוקטובר וגם אחריו. התחקירים האלה חשובים להמשך הלחימה וגם לשם בנייה מחדש של אמון הציבור, ולכשיושלמו הם יוצגו לו. 

אחת מהנקודות המרכזיות שיבדקו: הגנת הגבולות והסד"כ. כבר עכשיו יודעים להגיד בצבא שזה ישפיע על בניין הכוח בעתיד - צה"ל בחוסר של אוגדה וחצי, והוא יצטרך עוד לוחמים.

18:47: חשש לחדירת כלי טיס עוין בצפון

התרעות הופעלו שוב בשורת יישובים בגליל העליון ובהם להבות הבשן, שמיר, שדה נחמיה, כפר סאלד, נאות מרדכי, עמיר, גונן וכפר בלום - בעקבות חשש לחדירת כלי טיס עוין. 

18:41: דרך בגין נחסמה לתנועה בעקבות מחאה להחזרת החטופים מול הקריה בת"א

דרך בגין בתל אביב נחסמה לתנועה על ידי מוחים שקוראים להחזרת החטופים משבי חמאס, שנמצאים בו כבר 150 ימים. המוחים קוראים בשמו של כל חטוף. 

מפגינים חוסמים את דרך בגין  (צילום: דנור אהרון)
מפגינים חוסמים את דרך בגין | צילום: דנור אהרון
הנקודה שבה הותקפה לפי הדיווח ספינה שקשורה לישראל
הנקודה שבה הותקפה על פי דיווחים ספינה שקשורה לישראל

16:52: אזעקות בעוטף, חשש לחדירת כלי טיס עוין בשורת ישובים בגליל העליון

התרעות צבע אדום הופעלו בשדרות, איבים וניר עם. רקטה נפלה בשטח פתוח בשדרות. זה קורה יום לאחר שתלמידי העיר חזרו ללימודים, אחרי שלא התקיימו שם עד אתמול בגלל המלחמה. במקביל, הופעלו אזעקות גם בשורת יישובים בגליל העליון ובהם דפנה, הגושרים, ר'ג'ר, שאר ישוב ושניר - מחשש לחדירת כלי טיס עוין. כעבור זמן קצר, עדכן פיקוד העורף כי האירוע הסתיים. 

16:24 - תקיפה במפרץ עדן: ספינה הקשורה לישראל נפגעה, לא ברור אם מתקיפת החות'ים

תקיפה חדשה של החות'ים במפרץ עדן: חברת האבטחה הימית הבריטית אמבריי דיווחה שספינה הקשורה לישראל הנושאת דגל ליבריה נפגעה בתקרית. עם זאת, לא ברור אם נפגעה ישירות או ניזוקה מפיצוצים סמוכים.

בהמשך, חברת האבטחה דיווחה ששרפה פרצה על סיפון ספינת המכולות שנפגעה באזור המגורים שלה מפיצוץ סמוך. אין נפגעים בנפש. 

פינוי פצועים ממרגליות
פינוי הפצועים ממרגליות

15:30: מקור בהנהגת חמאס: ישראל מתעקשת לא לתת לתשובות לגבי דרישותינו 

מקור בכיר בהנהגת חמאס לרשת "אל-מיאדין" טוען שחוסר ההתקדמות במו"מ לעסקה נובע מ"התעקשותו של הצד הישראלי שלא לתת תשובות ברורות לגבי דרישות חמאס". לדבריו: הדרישות הן הפסקת אש, נסיגה מרצועת עזה וחזרת הפליטים לצפון הרצועה. לדבריו, המתווכים המצרים והקטארים מנסים להציג פריצת דרך במשא ומתן אך הם מתמודדים עם קשיים רבים. 

14:20 - דיווח: "המפתחות" לשחרור אסירים שחמאס דורש

דיווח בערוץ אל-ערביה הסעודי: חמאס העביר למתווכים את ה"מפתחות" לשחרור האסירים בתמורה לחטופים הישראלים. ארגון הטרור דורש חזרה של 500 משפחות לצפון הרצועה בכל יום של הפוגה.

14:12 - מקור מצרי לערוץ אל-ע'ד: עדים להתקדמות ביום השני של סבב השיחות בקהיר

על רקע ההסתבכות במגעים לעסקת חטופים חדשה, מקור מצרי טוען כי חלה התקדמות בשיחות בקהיר. זאת לאחר שמוקדם יותר היום גורמים בישראל אמרו כי "חמאס קיבל החלטה לא להתקדם במגעים". אותם גורמים הוסיפו כי ישראל לא ביקשה רשימה של החטופים החיים, אלא את מספר החטופים החיים.

13:45 - תיעוד: צה"ל תקף מטרות חיזבאללה בדרום לבנון

מטוסי קרב תקפו אתר צבאי של חיזבאללה שבו היו מחבלי ארגון הטרור, זאת בנוסף לתקיפת מבנה נוסף במרחב עייתא א-שעב.

ירי ליד מרגליות
נפילה ליד מרגליות, היום

12:00 - הרוג ו-7 פצועים בפגיעת נ"ט באצבע הגליל

דוברות מד"א מסרה כי טיל נ"ט פגע בעובדים זרים שעבדו במטע באצבע הגליל, חובשים ופאמדיקים של מד"א מדווחים בסה"כ על 8 נפגעים - גברים כבני 30. בהם: אחד הרוג, 2 במצב קשה, 4 במצב בינוני, ו-1 במצב קל. הפצועים פונו במסוק מד"א ובמסוקים של חיל האוויר לבתי החולים בלינסון, רמב"ם וזיו. כל הפצועים סובלים מפצעי רסיסים.

פראמדיק במד"א אלי אסולין סיפר: "הובאו אלינו שני פצועים, עובדים זרים, לאחר שנפגעו מירי נ"ט בשטח חקלאי שבו עבדו. שני הפצועים כבני 30, סבלו מפגיעות רסיסים. אחד הפצועים הוגדר במצב קשה כשהוא בהכרה מלאה וסובל מפציעה קשה בפנים ורסיסים בכל גופו. הענקנו לו טיפול רפואי שכלל חבישות ועצירת דימומים וטיפול תרופתי בכאב. פינינו אותו למסוק מד"א במנחת מחניים, שמפנה אותו לבי"ח בלינסון. הפצוע השני היה במצב קל ופונה באמבולנס מד"א לבי"ח זיו".

11:40 - 13 מבוקשים נעצרו הלילה ביו"ש, מתחילת המלחמה: 3,400 מחבלים נעצרו

במבצע הלילה שארך כ-6 שעות, 13 מבוקשים נעצרו ברחבי יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים. מתחילת המלחמה נעצרו כ-3,400 מבוקשים ברחבי יו"ש, כ-1,500 מהם משתייכים לחמאס. 

11:15 - אזעקות בצפון; עובדים זרים נפגעו מרסיסים ליד מרגליות שבגבול לבנון

אזעקות הופעלו בשורת יישובים בגליל העליון בשל חשד לחדירת כלי טיס עוין, ובהם קריית שמונה, בית הלל, כפר בלום, כפר יובל, נאות מרדכי ויישובים נוספים. סמוך למרגליות, עובדים זרים נפגעו מירי נ"ט. צוותי מד"א שהגיעו למקום העניקו להם טיפול רפואי.

10:25 - משרד הבריאות בעזה: מתחילת המלחמה נהרגו יותר מ-30 אלף פלסטינים, כ-72 אלף נפצעו 

משרד הבריאות העזתי שמנוהל בידי חמאס טוען כי מ-7 באוקטובר נהרגו 30,534 פלסטינים ברצועה ו-71,920 נפצעו.

10:00 - דיווח: ביידן סירב לשוחח עם נתניהו - בעקבות תקרית המשאיות ברצועת עזה

בסקי ניוז בערבית דווח הבוקר כי הנשיא האמריקני ביידן סירב לשוחח בטלפון עם נתניהו לאחר התקרית של משאיות הסיוע ההומניטרי בכיכר א-נאבלוסי, שבה על פי דיווחים פלסטינים נהרגו יותר מ-100 פלסטינים מדריסה ומדוחק בעת התנפלות המונית על משאיות סיוע בצפון הרצועה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: הדיווח שלפיו הנשיא ביידן סירב לשוחח עם ראש הממשלה נתניהו הוא פייק ניוז. מלשכת ראש הממשלה כלל לא ביקשו שיחה עם הנשיא אחרי האירוע, וגם האמריקנים, שממילא לא האשימו את ישראל באירוע, לא ביקשו שיחה עם ראש הממשלה.

09:05 - פחות משבוע לרמדאן: בכירי מערכת הביטחון קיימו הערכת מצב בנושא 

הרמטכ״ל, ראש השב"כ ומפכ"ל המשטרה קיימו אמש הערכת מצב משותפת לקראת רמדאן. דובר צה"ל עדכן כי מטרת הערכת המצב היא לחזק את התיאום בין הגופים והמוכנות המבצעית לכלל התרחישים, "לצד הרצון לאפשר חופש פולחן לערביי ישראל ואיו"ש תחת מגבלות ביטחוניות ובטיחותיות".

08:35 - דיווח: "התקדמות איטית" בשיחות במצרים לעסקה; מקור בחמאס: שיחות בשבוע הראשון של רמדאן ריאלי יותר

בוול סטריט ג'ורנל דווח הבוקר כי המתווכים במצרים אומרים כי יש "התקדמות איטית", ומעריכים שניתן יהיה להשלים עסקה לפני רמדאן. מנגד, מקור בחמאס מעריך שהשבוע הראשון של רמדאן ריאלי יותר להגעה להסכמות. על פי הדיווח סינוואר, שהקשר האחרון איתו היה לפני שבוע, אמר ש"אין חיפזון להגיע להסכם".

08:26 - גורמים בישראל מבהירים: דרשנו מחמאס את מספר החטופים החיים, לא רשימה שמית | פרטים חדשים על המגעים שנתקעו

על רקע המגעים לעסקת חטופים, גורמים בישראל מבהירים הבוקר: לפי שעה, חמאס קיבל החלטה לא להתקדם. אותם גורמים הוסיפו כי ישראל לא ביקשה רשימה של החטופים החיים, אלא את מספר החטופים החיים - כדי לייצר סביבו את מפתחות השחרור ומספר האסירים שישוחררו.

ההבנה גם אחרי שיחות מול המתווכות אתמול: חמאס בעזה רוצה ללכת על האפשרות של התססה ברמדאן והתלקחות - על פני הפוגה ארוכה של 6 שבועות.

08:24 - הלחימה ברצועה נמשכת: עשרות מחבלים חוסלו ביממה האחרונה, בהם המחבלים ששיגרו רקטות לבארי וחצרים

דובר צה"ל עדכן הבוקר כי ביממה האחרונה לוחמי הנח"ל חיסלו 15 מחבלים באמצעות ירי צלפים, כלי טיס ובסיוע טנקים. הלוחמים זיהו חוליית מחבלים נכנסים למתחם צבאי של החמאס, ומיד כלי טיס תקף וחיסל אותם מהאוויר. במרכז הרצועה, חוסלו תוך פחות מחצי שעה המחבלים ששיגרו רקטות למרחב בארי וחצרים בצאת השבת.

בנוסף, ביממה האחרונה כוחות אוגדה 98 החלו במתקפה במערב ח'אן יונס, ובמהלכה כיתרו את שכונת "חמד" וביצעו פשיטות במרחב השכונה. צוותי הקרב של חטיבת גבעתי, חטיבה 7 ועוצבת הקומנדו תוקפים יעדי טרור ומחסלים מחבלים שפועלים מתוך המרחב האזרחי. 

כמו כן, צוות הקרב החטיבתי 7 הוביל ביממה האחרונה את פינוי האוכלוסייה האזרחית ועצר כ-80 חשודים במעורבות בפעילות טרור, בהם מחבלי חמאס וגא״פ שניסו להימלט בחסות האוכלוסייה. צוות הקרב של חטיבת ביסל״ח (828) ממשיך בהתקפות על מרחב הקרארה.

02:04 - מפקד פיקוד המרכז של ארה"ב ביקר בשבוע האחרון במצרים, ירדן, סוריה וישראל לשם הערכת המצב הביטחוני וההומניטרי באזור

פיקוד המרכז של ארה"ב פרסם כי במהלך ביקורו, מפקד פיקוד המרכז של ארה"ב, הגנרל מייקל קורילה, נועד בישראל עם שר הביטחון יואב גלנט ועם הרמטכ"ל הרצי הלוי. השלושה ניהלו דיונים נרחבים בנושאי ביטחון בתוך ומחוץ לישראל. השיחות התמקדו גם בהזדמנויות לשיפור המצב ההומניטרי בעזה. 

כמו כן, בביקורו זה נועד הגנרל עם משרתי הצבא ועם שותפים ביטחוניים של ארה"ב, לצד פגישות עם נציגים מכמה ארגונים בין-לאומיים ועם גורמים משגרירות ארה"ב כדי לדון בתהליך העברת הסיוע ההומניטרי ממצרים לעזה.

23:23 - סגנית ארה"ב האריס קוראת ל"הפסקת אש מיידית" של שישה שבועות

קמלה האריס, סגנית נשיא ארצות הברית, אמרה היום כי "בהתחשב בהיקף הנרחב של הסבל בעזה, חייבת להתרחש הפסקת אש מיידית של לפחות שישה שבועות - שזה מה שכרגע נמצא על השולחן. זה יאפשר את שחרור החטופים ויוביל להכנסת עוד סיוע הומניטרי. הפסקת אש תאפשר לנו להבטיח את ביטחונה של ישראל ולכבד את הזכות של הפלסטינים לכבוד, חופש והגדרה עצמית".

"חמאס טוען שהוא רוצה הפסקת אש. ובכן, יש עסקה על השולחן וכפי שאמרנו, חמאס צריך להסכים לעסקה הזו", הוסיפה האריס. "בואו נשיג הפסקת אש. בואו נאחד את החטופים עם משפחותיהם ובואו נספק הקלה מיידית לתושבי עזה".

האריס, שצפויה להיפגש מחר ב-22:00 (שעון ישראל) עם השר בני גנץ, הוסיפה: "העזתים גוועים ברעב. התנאים לא אנושיים והאנושיות המשותפת שלנו מאלצת אותנו לפעול', אמר האריס. "ממשלת ישראל חייבת לעשות יותר כדי להגדיל משמעותית את זרימת הסיוע. בלי תירוצים".

23:25 - צה"ל: תקפנו מבנה של חיזבאללה במרחבים עייתא א-שעב ובכפר כילא שבלבנון

מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר מבנה צבאי ותשתית צבאית של חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב, תשתית צבאית נוספת של הארגון נתקפה במרחב כפר כילא - כך לפי דובר צה"ל.

23:12 - צה"ל ושב"כ מודיעים: חיסלנו במרכז הרצועה את המחבל שאחראי על גיוס פעילים חדשים לחמאס

מחמוד מחמד עבד חאצ׳, שהיה אמון בתפקידו הצבאי על גיוסי פעילים חדשים לחמאס ובפרט לגדודי זייתון, חוסל הבוקר במחנות המרכז ברצועה - כך פרסמו הערב צה"ל ושב"כ. לפי הודעת הארגונים "חאצ׳ פעל בהיבטי גיוסי כספים ומימון למטרות טרור לפעילות הצבאית של ארגון הטרור חמאס". 

19:06 - הערכה בישראל: חמאס מעדיף לנסות להדליק את השטח ברמדאן על פני חתירה להפוגה בלחימה

המשא ומתן לקראת עסקה: ישראל לוחצת על קטאר להשתמש במנופים כלכליים כדי להשפיע על חמאס בימים שנותרו לפני חודש הרמדאן - כדי להגיע לעסקת חטופים. על פי ההערכות בישראל, חמאס מעדיף לנסות להדליק את השטח ברמדאן, על פני  הגעה להפוגה בלחימה. המתווכות הציעו לחמאס לנקוב במפתח אחר לשחרור חטופים מזה שגובש בפריז - בחמאס סרבו.

19:05 - גלנט: "לא נסיים את המלחמה הזו מבלי שאנחנו מחסלים את החמאס"

שר הביטחון גלנט ללוחמי אוגדה 98 בגבול עזה: "אין מי שיעזור למחבלים, זה רק עניין של החלטה שלנו במה אנחנו מטפלים ראשון ובמה שני. אנחנו לא נסיים את המלחמה הזו מבלי שאנחנו מחסלים את החמאס. אנחנו מגיעים למגע גם עם כוחות אויב שמחוסלים, גם עם מחבלים שנשבים ומספרים לנו הרבה מאוד, גם עם אינפורמציה – מחשבים, חדרי קשר וכן הלאה. המידע הזה מגיע אחורה, נבדק, מתוחקר ושולח אותנו למקומות הבאים".