מבצע "יד זהב": "שניים בידינו בריאים ושלמים" - כך דיווחו הלוחמים בקשר ברגע ששני החטופים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר בן היו בידיהם. אולם מרגע שהגיע הכוח לחטופים ובעצם נחשף - החל השלב המורכב של היציאה מהבניין שהוחזקו בו. אלו הפרטים שניתן לפרסם על המבצע הנועז הלילה (בין ראשון לשני) ברפיח בשילוב כוחות של צה"ל שב"כ וימ"מ, שהביא לחילוצם בחיים של שני חטופים שהוחזקו בשבי חמאס 129 ימים.

פרננדו סימון מרמן ולואיס הר לאחר שחרורם
התמונה הראשונה של החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר, שחולצו במבצע "יד זהב"

מבצע "יד זהב" – שלב אחר שלב:

  • המבצע תוכנן תקופה ממושכת, אושר לפני שבוע - ונדחה ברגע האחרון. הוא יצא לפועל סביב השעה 1:00 לפנות בוקר.
  • ברגע שניתן "אור ירוק" ליציאה למבצע, הגיעו רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט וצמרת מערכת הביטחון למטה השב"כ כדי לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות.
  • המבצע יצא לדרך בשילוב לוחמים מיוחדים שנעו ברגל לכיוון הבניין שבו הוחזקו החטופים.
  • הבניין צמוד לשלושה בניינים נוספים, הוא בן שתי קומות ולפי המודיעין החטופים שהו באותה העת בקומה השנייה.
  • הכוח עלה לקומה השנייה ונתקל בדלת נעולה: הוא פוצץ את הדלת ומחסל את החוטפים, ששמרו על החטופים כל העת ממבואה סמוכה.
הבניין שבו הוחזקו פרננדו סימון מרמן ולואיס הר
הבניין שבו הוחזקו החטופים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר
  • בתוך פחות מדקה מרגע פיצוץ הדלת - היו שני החטופים בידי הלוחמים בחיים.
  • הכוח התחיל לסגת החוצה תוך שהוא מגונן על החטופים בגופם. אש נפתחת לכיוון הלוחמים מהבניינים הסמוכים.
  • הכוח חוזר פנימה, כוחות נוספים מגיעים לחיפוי מהאוויר והקרקע - והלוחמים חוברים לכוח רכוב שהגיע לפנותם לנקודת החבירה עם המסוק - נסיעה של כ-10 דקות.
  • המבצע נמשך בסך הכול כשעה והוא נוהל מחפ"ק השב"כ, שם שהה גם מפקד חיל האוויר (מח"א) בגלל הרגישות בהפעלת הכוחות לחיפוי ולחילוץ.
מסוק המחולתים נוחת (צילום: דו"צ)
המסוק נוחת בבית החולים שיבא עם שני החטופים שחולצו בחיים | צילום: דו"צ

מצבם של שני החטופים מוגדר טוב והם הועברו למרכז הרפואי שיבא תל השומר. לוחם אחד נפצע קל במהלך מבצע החילוץ. ישראל עדכנה את ארה"ב על המבצע ועל ההתפתחויות בזמן ההתרחשות.

פרננדו מרמן, בן 60 מכפר סבא, הגיע לבית אחותו קלרה שבקיבוץ ביום שישי כדי לחגוג יום הולדת לנכדתה ונשאר לישון שם. הוא נחטף עם אחיותיו קלרה וגבריאלה, בן זוגה של קלרה לואיס (שחולץ איתו) ועם אחייניתו מיאה בת ה-17. הוא הספיק לעדכן את משפחתו שהמחבלים בבית שוברים הכול לפני שנותק איתו הקשר. לואיס הר, בן 70 מאורים, הגיע גם הוא לביתה של קלרה באותו שישי לחגיגות יום ההולדת, ונחטף למחרת בבוקר עם שאר בני המשפחה. האחיות קלרה וגבריאלה שוחררו יחד עם מיאה ב-28 בנובמבר.

החטופים שחולצו פרננדו סימון מרמן ולואיס הר
החטופים שחולצו פרננדו סימון מרמן ולואיס הר

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס הבוקר למבצע: "הלילה ביצענו חילוץ מוצלח שבו חילצנו את פרננדו סימון מרמן ולואיס נורבטו הר שנחטפו מניר יצחק. שניהם הוחזקו יחד ברפיח על ידי החמאס. מדובר במבצע מורכב מאוד שביצעו שב"כ וימ"מ עם צה"ל, חיל האוויר ומעטפות יבשתיות של פיקוד הדרום. אנחנו עובדים עליו תקופת זמן ממושכת - היו מספר היערכויות שלנו ולא היו תנאים לבצע אותו".

הגרי הוסיף: "החפ"ק היה מותח מאוד. ישבו בו ראש השב"כ, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ר' אמ"ן, ר' אמ"ץ ומפקד חיל האוויר. כולם היו דרוכים ועבדו במרץ הלילה הזה. הגיעו לשם גם שר הביטחון וראש הממשלה. התנהלות צמודה מאוד של כל אנשי הארגונים ומפקדי היחידות המבצעיות שעשו עבודה איכותית מאוד. מפקד פיקוד הדרום ניהל את המבצע הזה יחד עם מאו"ג 98. זהו מבצע חשוב מאוד - יש לנו עוד 134 חטופים שאנחנו יודעים שאנחנו צריכים לעשות כל מה שאנחנו יכולים כדי להחזירם הביתה".