בדרג הביניים של חמאס גובר השיח על מצבו של יחיא סינוואר ועל כך שאולי צריך למצוא לו חלופה. שר הביטחון יואב גלנט אמר כי "בחמאס מחפשים מחליף לסינוואר". זאת, על סמך מודיעין ומסרים שישראל מקבלת מכמה מדינות ידידות כי סינוואר לא מתקשר עם פקודיו ולא עם הנהגת חמאס בחו"ל, כך חשפנו הערב (ראשון) ב"מהדורה המרכזית".

כוחות צה"ל הגיעו למקום שבו אותרו ממצאים המעידים על כך שסינוואר שהה בו ככל הנראה כמה ימים קודם לכן, אך לא מצאו סימנים לשהות חטופים באותו אזור.

במערכת הביטחון מעריכים כי סינוואר צמצם את מספר האנשים סביבו כדי שהדבר יקל עליו להימלט. מסר דומה ישראל שומעת גם מהמתווכות, שאמרו כי יש עיכוב בתשובת חמאס בגלל בעיות תקשורת עם סינוואר. 

תיעוד של סינוואר (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

בסיכום דיון שערך שר הביטחון יואב גלנט בפיקוד הדרום, הוא אמר כי "בחמאס מחפשים מחליף לסינוואר, יש מכרז מי יהיה הגורם השולט - תחנת עזה של חמאס לא עונה. כניעתם של מאות המחבלים בבתי החולים בח'אן יונס מוכיחה כי חטיבת ח'אן יונס הוכרעה, והמחבלים מפחדים להילחם".

"לחמאס אין אמון במפקדיו, זה דבר מאוד מאוד בולט", הוסיף שר הביטחון. "בנוסף, תחנת חמאס-עזה אינה עונה, אין עם מי לדבר כמנהיגות בשטח והנהגת החוץ מחפשת הנהגת פנים. זאת אומרת יש מכרז של מי ינהל את עזה, אין גורם ששולט ואין גורם שפועל".

בכיר חמאס מוחמד נזאל ענה לשר הביטחון גלנט בריאיון לאל-ג'זירה: "השיח הישראלי על פירוק יכולות ההתנגדות בעזה לא נכון. סינוואר עדיין ממלא את תפקידו כמנהיג חמאס וכל מנהיגי הארגון נבחרים באמצעות בחירות".

דנה ויס וספיר ליפקין השתתפו בהכנת הידיעה.