ראש הממשלה בנימין נתניהו מקפיד לומר שהוא לא מוכן בשום פנים ואופן שהרשות הפלסטינית תשתתף בעיצוב החיים ברצועת עזה ביום שאחרי חמאס, אבל הערב (ראשון) פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" שנתניהו נשמע אחרת בדיון מצומצם שנערך בימים האחרונים.

בדיון בקבינט המלחמה שהתקיים לפני ימים אחדים, מערכת הביטחון הציעה שהאחריות על חלוקת הסיוע ההומניטרי בצפון הרצועה תופקד בידיו של בכיר הרשות הפלסטינית וראש המנגנונים מאג'ד פרג', שיביא את אנשיו שחיים ברצועה והם אלה שיחלקו את הסיוע. נתניהו שמע את הדברים ומיד אמר: "בשום פנים ואופן לא, זו לא יכולה להיות הרשות הפלסטינית שתחלק את הסיוע".

ההתקפלות של נתניהו
ההתקפלות של נתניהו
ההתקפלות של נתניהו
ההתקפלות של נתניהו

למשמע הדברים האלה, אנשי מערכת הביטחון מציעים חלופה וכך זה התנהל בחדר: "נאתר סוחרים בעלי השפעה ברצועה, הצבא יאבטח אותם והם אלו שיחלקו את הסיוע. אותם בכירים אומרים בקבינט: אותם סוחרים יהיו אנשי פת"ח מבחינת זיהוי אבל לא קשורים לרשות הפלסטינית באופן ישיר, שזה להבנת כל הנוכחים בחדר מכבסת מילים ברורה, כיוון שמדובר בפקידי הרשות מבלי לקרוא להם כך".

נתניהו שמע את הדברים ואמר: "נקיים על זה דיון נוסף בשבוע הבא". אלא שמי שהתעקש מולו הוא השר בני גנץ, שאמר: "מה יש לקיים דיון? אם הרעיון הזה מקובל עליך, בוא ניתן לאנשים הטובים פה אפשרות ללכת לעבוד על זה ולחזור עם תאריך הפעלה. אי אפשר שהסיוע ימשיך להגיע לידי חמאס". נתניהו השיב: "בסדר, לכו לעבוד, נתחיל בפיילוט"

במילים אחרות, ראש הממשלה נתן אתמול אור ירוק לתחילת פיילוט של חלוקת סיוע הומניטרי ל"סוחרים פלסטינים", כשברור שאם יש כאלה סוחרים שיכולים לעמוד ולהתייצב מול חמאס ללא חשש, שיש להם נשקים, הם כאלה שמזוהים עם המנגנונים הפלסטיניים ועם הפתח, קרי עם הרשות הפלסטינית - ומגובים על ידה. הם יהיו תחת מעטפת אבטחה ישראלית בצפון הרצועה ויחלקו את המזון במקום שחמאס יעשה זאת.