השפלה לאבו מאזן: כמה ימים בלבד לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית הכריז כי ראשי הפלגים יוזמנו לפגישת חירום, נראה כי המתיחות בין ההנהגה הפלסטינית לארגוני הטרור בשיאה. על פי דיווח שהתפרסם היום (חמישי) באל-ג'זירה, חמאס והג'יהאד האיסלאמי סירבו להזמנה - בשל מעצרי הפעילים בידי המנגנונים הפלסטיניים.

בהקשר זה, ציין חבר הנהגת הפתח, עזאם אל-אחמד, כי "חמאס מציב מכשולים בדרך לקיום פגישת חירום של הפלגים בקהיר". הוא אמר את הדברים אחרי שאתמול גורש בבושת פנים יחד עם בכירי פתח נוספים מהלוויות ההרוגים שהתקיימו בג’נין כאשר הפצירו בהם לעזוב את המקום עם קריאות "החוצה!".

הלוויות ההרוגים בג'נין התקיימו בנוכחות של כ-5,000 תושבים, ומהן גורש בין היתר גם מחמוד אל-עאלול (סגנו של אבו מאזן בפתח) שחטף קללות וביקורת קשה. עוד נמנע מהם לשאת דברים בטקס ואף ניסו להכפיש את שמם של המנגנונים והרשות הפלסטינית.

עוד דווח כי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית עצרו עיתונאים שהסיתו, לטענתם נגד הפתח. על פי מקורות פלסטיניים, בכירי הרשות הפלסטינית והמנגנונים חשים את היעדר משילותם ואת השפעות המבצע עליהם, ולכן צפויים "לרדת לעם" בתקופה הקרובה בתדירות גבוהה יותר מבעבר.

כשמביטים על מחנה הפליטים ג'נין, עולה כי המבצע העצים את הפופולריות של הג'יהאד האיסלאמי בגזרה ואת תחושת ההישגיות שלהם, תוך שזה נותן רוח גבית לחמושים להעצים את יכולותיהם, להגביר את שליטתם בשטח ולהמשיך בניסיונות לפגוע בישראל. רק אמש האשים גדוד ג'נין כי המנגנונים הפלסטיניים "דקרו את גבם", מאחר שעצרו שני פעילים של הג'יהאד האיסלאמי במהלך המבצע.

בשורה התחתונה - נראה כי הרשות הפלסטינית מצידה, מבינה כי היא נמצאת בנקודת מפנה קריטית - הלגיטימציה שלה בשטח ממשיכה להתערער על חשבון ארגוני הטרור שצומחים ולא נותרה לה ברירה, אלא לפעול ביד קשה כדי לחזק את משילותה.