השב"כ הציע למשרד לביטחון לאומי ולמשטרת ישראל ליצור צוות של אנשי שב"כ לשעבר שיוצבו במשטרה ויתרמו בלחימה בטרור. אך כפי שחשפנו אמש (שבת) ב"חדשות סוף השבוע", אף גורם במשרד לא קידם את הנושא - והרעיון נותר בגדר רעיון. 

לפני כשלושה שבועות, לנוכח ההנחיה של ראש הממשלה נתניהו להגביר את המעורבות של השב"כ במאבק בפשיעה בחברה הערבית, החליטו בשב"כ לחפש דרך יצירתית. הם הציעו להקים צוות של "לשעברים" - אנשי שב"כ לשעבר שיוצבו במשטרת ישראל, שיתרמו מהידע והניסיון שלהם בלחימה בארגוני טרור.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, המפכ"ל קובי שבתאי (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, המפכ"ל קובי שבתאי, ארכיון | צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

לאחר שבשב"כ כבר החלו לאתר אנשים רלוונטיים למשימה, עד כה אף גורם מהמשרד לביטחון לאומי לא החל לקדם את הנושא, ולגבש את אופן ההעסקה של אותם אנשי שב"כ לשעבר.

סיקור N12

בינתיים, הפשיעה בחברה הערבית רק גוברת מיום ליום - ועד כה מספר הנרצחים עומד על 122 מתחילת השנה. שלשום, עלאא מרעי בן ה-25 נורה למוות סמוך לאולם אירועים ביישוב פורידיס שבשרון. מרעי עבד במועצת פוריידיס ושימש כעוזרו של ראש המועצה. לפני יומיים, נרצחו ארבעה בהפרש של שעות: עבד אל קאדר האני עוואיסי, תושב נצרת; יוסף אבו הלאל בן 54 מהכפר עארה; עלא כנאענה, מכפר קרע ואמיר ווני, תושב שפרעם.

מלשכת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר נמסר בתגובה: "אנחנו מאוד מעריכים ששירות הביטחון הכללי רוצה לתרום מעצותיו הטובות, אבל השר בן גביר לא מבקש לקבל ייעוץ, אלא מתעקש לקבל את הכלים, היכולת והטכנולוגיה המתקדמת שברשות השב"כ. אף אחד לא יערבב את השר עם עוד ועדה של אנשים שימליצו עוד שנתיים על פעילות כזו או אחרת".

"השב"כ מחפש תירוצים מדוע הוא אינו עוזר במאמץ להפסיק את הפשיעה במגזר הערבי. ראש השב"כ רמז לי שאם לא אפסיק לדרוש התערבותם אשמע את זה בתקשורת. התנהלות ראש השב"כ לא אחראית אבל אני אמשיך לדרוש שיתערבו לא רק בוועדה ועצות אלא גם במעשים".