החטופות המשוחררות
החטופות המשוחררות

הפסקת האש הזמנית נכנסת ליומה החמישי, לאחר שהוארכה ביומיים ואיתה החזרת החטופים לארץ. היום חוזרות עשר נשים לישראל - בהן אם ובת גבריאלה ומיאה ליימברג ואחותה של גבריאלה - קלרה, שלושתן נחטפו מניר יצחק. 

אופליה רויטמן, דיצה היימן, עדה שגיא ותמר מצגר שנחטפו מניר עוז. נורלין (נטלי) באבאדילה אגוג'ו תושבת יהוד, שהתארחה בנירים ונחטפה משם. מירב טל מראשון לציון שנחטפה יחד עם בעלה יאיר יעקב,  מניר עוז  - יאיר יישאר בשבי. ורימון קירשט שנחטפה עם בעלה יגב שיישאר גם הוא בשבי. 

גבריאלה ומיאה ליימברג - נחטפו מניר יצחק

גבריאלה בת ה-59 וביתה מיאה בת ה-17 הגיעו מירושלים לביקור בקיבוץ ניר יצחק אצל אחותה של גבריאלה – קלרה. השתיים הגיעו לקחת חלק בחגיגת יום הולדת לנכדתה של קלרה. מיה וגבריאלה נחטפו ביחד עם קלרה, בן זוגה נורברטו לואיס, ואחיהן של קלרה וגבריאלה - פרננדו. 

מיה וגבריאלה ליימברג
מיאה וגבריאלה ליימברג

הפעם האחרונה שמישהו מבני המשפחה יצר קשר הייתה כשנורברטו לואיס עדכן שהמחבלים בתוך הבית ושוברים הכל. הצבא הגיע לבית רק בשעה ארבע ובני המשפחה כבר לא היו שם. בבית נמצאו סימני ירי, הארונות פורקו והרכוש נבזז.

גבריאלה היא מנהלת מרכז יום טיפולי של עמותה לילדים ובוגרים על הרצף האוטיסטי. 

יחד עם גבריאלה ומיאה משתחררת גם קלרה. נורברטו לואיס ופרננדו, נשארים בשבי.

קלרה מרמן - נחטפה מניר יצחק

קלרה בת 63 נחטפה מביתה בניר יצחק, עם בני משפחתה שהגיעו להתארח אצלה לרגל חגיגות יום ההולדת של נכדתה ביום שישי. קלרה היא הגננת האגדית של ניר יצחק, במשך 30 שנה טיפלה בילדי הקיבוץ. היא עלתה מארגנטינה עם גרעין של השומר הצעיר. אם לשתי בנות וסבתא לנכדים. 

קלרה מרמן ולואיס הר
קלרה מרמן ונורברטו לואיס מר - הוא נשאר בשבי

היא נחטפה עם בן זוגה נורברטו לואיס הר מקיבוץ אורים, עם אחותה ואחייניתה גבריאלה ומיאה ליימברג, ועם אחיה פרננדו מרמן. בפעם האחרונה שהיה קשר עם המשפחה, בן הזוג לואיס עדכן שהמחבלים אצלם בבית ושוברים הכל. בבית נמצאו סימני ירי, הארונות פורקו והרכוש נבזז. הצבא הגיע לבית רק בשעה ארבע ובני המשפחה כבר לא היו שם. קלרה לוקחת כדורים לדילול דם ונגד סוכרת.

מיאה וגבריאלה חוזרות יחד איתה. פרננדו ונורברטו לואיס נשארים בשבי. 

אופליה רויטמן - נחטפה מניר עוז

אופליה בת ה-77 נחטפה מניר עוז. היא שלחה למשפחה הודעה קולית בה עדכנה שהיא סגורה בממ"ד, מאז לא שמעו ממנה. היא עלתה מארגנטינה ב-1985. אופליה אם לשלושה וסבתא לתשעה נכדים שהם כל עולמה. היא הייתה מחנכת ומנהלת בבתי ספר יהודיים בארגנטינה במשך 20 שנה ובהמשך עבדה בחינוך בקיבוץ. בעלה היה אמור להשתחרר מבית החולים, אבל נשאר באישפוז בגלל זיהום וכך ניצל. 

אופליה רויטמן
אופליה רויטמן

דיצה הימן - נחטפה מניר עוז

דיצה בת ה-84 נחטפה מהממ"ד שבביתה בניר עוז. השכן שמע צעקות "הצילו", יצא והבין שאין לו איך לעזור משום שהאזור מלא במחבלים. בסביבות השעה 10:00 ביתה, נטע, התקשרה לטלפון שלה: "מחבלי חמאס ענו ושמענו אותה צועקת 'הצילו'. אנחנו יודעים בוודאות שחמאס ענה לטלפון שלה". 

דיצה היימן שנחטפה מניר עוז (צילום: באדיבות המשפחה)
דיצה היימן | צילום: באדיבות המשפחה

דיצה היא ממקימות הקיבוץ, במשך שנים טיפלה בתינוקות ניר עוז. היא למדה עבודה סוציאלית בגיל מבוגר יחסית והייתה עובדת סוציאלית ופקידת סעד. עבדה עד אחרי גיל 80. אם לארבעה, סבתא ל-12 נכדים וחמישה נינים. דיצה נחטפה בלי המשקפיים, התרופות וכלי התפירה שלה. היא סבתא ואמא שוחרת שלום. 

תמר מצגר - נחטפה מניר עוז

תמר בת ה-78 נחטפה מקיבוץ ניר עוז ביחד עם בעלה יורם בן ה-80. הם הורים לשלושה ילדים וסבים לשבעה נכדים. יורם עבד עבד במפעל נירלט, ובשנים האחרונות במוסך של הקיבוץ. הוא בשלן מעולה, חובב היסטוריה, שייך לפרלמנט היקב והיין של ניר עוז. תמר הגיעה לקיבוץ בשנות השבעים, עבדה במהלך השנים בקומונה, בחינוך ובכלבו. בשלנית, תולעת ספרים וחובבת סדרות ויוה. יורם נשאר בשבי משום שהוא לא עומד בקריטריונים לשחרור לעת עתה. 

תמר מצגר
תמר מצגר. בעלה יורם נשאר בשבי

נורלין (נטלי) באבאדילה אגוג'ו - נחטפה מנירים

נורלין בת ה-60 התקשרה לבני משפחתה בפיליפינים קצת לפני 07:00 בבוקר ואמרה שהיא מפחדת, "אמרה שהיא אולי לא תחזור". נורלין, תושבת יהוד, נסעה בשישי בערב, יחד עם בן זוגה גדעון באבאני לחברים קרובים בנירים לרגל חגיגות 70 שנה לקיבוץ, שם נשארו גם לישון. גדעון נרצח ונורלין נחטפה לעזה. אקסו, אחיה הקטן, מספר על מילותיה האחרונות לפני שאבד עמה הקשר: "רק רצינו לחגוג. אני רועדת, אולי לא אחזור הביתה". נורלין היא ישראלית בעלת אזרחות פיליפינית. 

נורלין (נטלי) באבאדילה
נורלין (נטלי) באבאדילה אגוג'ו. בעלה נרצח

עדה שגיא - נחטפה מניר עוז

עדה נחטפה מביתה בניר עוז. ב-21.10 מלאו לה 75 שנים בשבי חמאס. היא מורה ומחנכת בפנסיה. עדה גדלה בתל אביב והגיעה לניר עוז בגרעין נח"ל, שם הכירה את בעלה והקימה את ביתה. בעלה נפטר לפני כשנה. 

החטופה עדה שגיא
עדה שגיא. המשפחה מחכה לה

"התקשרנו אליה בבוקר סביב השעה 08:40, אחר-כך עברנו לוואטסאפים, וסביב השעה 09:30 הקשר עם אימא אבד", סיפרה ביתה נוית. "לאימא יש טלוויזיה בממ"ד, היא ראתה שיש מחבלים בבארי ובשדרות, לנו היא אמרה שיש ידיעה על מחבל ליד המרפאה אבל היא לא בטוחה במידע. לדעתי היא הבינה יותר ממה שהיא שיתפה אותי. אחרי שעה, ב-10:30, היה דיווח שהופץ ברשתות החברתיות הפלסטיניות של 'כתב עזתי' שחבר למחבלים וממש דיווח על המתקפה בניר עוז, בזמן שהוא משדר מהגינה הסמוכה לבית של אימא שלי".

עדה היא אם לשלושה וסבתא לשישה והיתה אמורה לנסוע לבנה שחי בלונדון כדי לחגוג את יום ההולדת. עדה עובדת בקיבוץ עד היום בקליטת משפחות. עדה זקוקה בדחיפות לתרופות אותן היא נוטלת בקביעות.

מירב טל - נחטפה מניר עוז

מירב בת ה-53, תושבת ראשון לציון, נחטפה יחד עם בן זוגה יאיר יעקב מהממ"ד בביתו בניר עוז. במהלך בוקר שבת מירב דיווחה למשפחתה שיאיר מחזיק את הממ"ד. הקשר האחרון איתה היה בשעה 09:20 כשהיא שלחה הודעה קולית של "תעזרו לי, תזמינו משטרה יאיר פצוע. הם בתוך הבית" ואז נותק הקשר.

ביום ראשון בערב נשלח למשפחה סרטון תעמולה של חמאס שבו נראה שמוציאים את מירב ואת יאיר מתוך ממ"ד ולוקחים אותם. בסרטון נשמעת מירב אומרת למחבלים – תעזבו אותו, הוא פצוע. 

מירב טל ויאיר יעקב
מירב טל ובן זוגה יאיר יעקב. יאיר נשאר בשבי

ביתה של מירב מתארת אותה כאישה דומיננטית, "פלפלית", ובנותיה בטוחות שהיא מטפלת בילדים בשבי.

גם בניו של יאיר - יגיל (12) ואור (16) נחטפו, כששהו בבית אחר בקיבוץ - הם שוחררו במסגרת הפעימה הרביעית של עסקת השבויים ב-27.11.23 והתאחדו עם אמם, רננה. יאיר נשאר בשבי משום שאינו עומד בקריטריונים לשחרור לעת עתה. 

האחים אור ויגיל יעקב במפגש עם אימם רננה (צילום: מתוך פייסבוק)
יגיל ואור יעקב עם אמם. חזרו הביתה | צילום: מתוך פייסבוק

רימון קירשט - נחטפה מנירים

רימון בת ה-36 נחטפה יחד עם בן זוגה יגב מביתם בנירים. הקשר האחרון עם רימון ויגב היה בשבת השחורה בשעה 9 בבוקר ומאז נעלמו עקבותיהם. 

אסתר, אמו של יגב משמשת חברת צוות החירום של נירים: "דיברתי עם יגב, הוא אמר שיש מחבלים מאחורי הבית שלו. בשלב זה כבר ידעתי שהמחבלים רצחו אב ובת בבית בשכונה שלהם, אך נמנעתי מלומר לו. היינו מודעים לכך שהשכונה שלהם היא מוקד להתקפת המחבלים ושרצחו שם שלושה אנשים. מאוחר יותר, כשהחלו בסריקה ראשונית של הקיבוץ, לא מצאו כלום בביתם". 

רימון קירשט
רימון קירשט. בעלה יגב נשאר בשבי

האהבה של יגב ורימון התפתחה לאט לאורך השנים, ואז בבת אחת אחרי 17 שנות ידידות נפל האסימון, וראו כמה שניהם מאושרים. הם התחתנו בחתונה צנועה בקורונה.

בסרטון שפרסם חמאס ב-30.10, נראתה רימון לצד שתי חטופות נוספות – דניאל אלוני וילנה טרופנוב. דניאל שוחררה גם היא בעסקת החטופים. 

יגב יישאר בשבי משום שאינו עומד בקריטריונים לשחרור לעת עתה.