יום שישי באזור השעה 19:00, ירדו מתנחלים לכפר בורקא שליד רמאללה ובהמשך - התפתח עימות אלים עם פלסטינים שהובילה לתקרית ירי קטלנית, שבה נהרג קוסאי מעטאן. היום (ראשון) בכפר בורקא עדיין מתאבלים על מותו של בן ה-19 ובשיחה עם N12, שיחזרו את האירוע מעיניים פלסטיניות.

עוד בנושא - סיקור N12

"עדרים של מתנחלים תקפו את בורקה, את רועי התאם, את החקלאים ואת האדמות. האזרחים נאלצו לצאת לבלום ולהדוף אותם", טען ראש מועצת הכפר, סאיל כנעאן, בריאיון ל-N12. "המתנחלים היו חמושים בנשק, החזיקו בכלים נוספים והם תקפו את האזרחים הפלסטינים - מה שהביא למותו של קוסאי מעטאן ולפציעתם של כמה אחרים", הוא הוסיפו.

"כמובן שכל זה נמשך כשעתיים לפני שהצבא הגיע לשטח, ואחר-כך הצבא התערב. הוא הרחיק את המתנחלים למרחק מסוים ואילץ את התושבים לעזוב את השטח באמצעות שימוש בגז מדמיע", טען כנעאן. "אנחנו התחלנו בפינוי של הפצועים שלנו וההרוג לבית החולים".

הפרות הסדר בבורקה שבנפת שכם (צילום: AP)
"עדרים של מתנחלים תקפו". הפרות סדר בכפר בורקא, בשבוע שעבר | צילום: AP

דודתו של הפלסטיני שנהרג בעימותים, עביר מעטאן, סיפרה בריאיון לתקשורת הערבית כי "המתנחלים תקפו את אדמת הכפר שלנו ולאחר הגעתו של קוסאי לשם, קיבלנו טלפון שבו נודע לנו שהוא נפצע ואחרי כמה דקות - התבשרנו על מותו. הוא נהרג תוך כדי שהגן על אדמתו", היא האשימה.

"הוא נהג לעמוד אל מול התקפות המתנחלים החוזרות ונשנות עם שאר הצעירים בכפר", הוסיפה הדודה. חבר מועצת הכפר ציין: "אנשי הכפר התעקשו להתעמת עם המתנחלים". אחד מתושבי בורקא הדגיש כי תושבי הכפר היו מעורבים בעימותים: "מרגע שהתקבלו ההודעות, התושבים מיהרו לתקוף את המתנחלים שירו והוא נפגע".

השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, חוסין א-שיח' פרסם אתמול גינוי חריף בעקבות הרג הפלסטיני: "קוראים לקהילה הבין-לאומית ולמוסדות של האו"ם להתייחס למפלגתו של איתמר בן גביר כאל מפלגת טרור - בגלל ההסתה להרג פלסטינים", הוא כתב בחשבון הטוויטר. "חבר מפלגתו ירה למוות בפלסטיני בכפר בורקא שבאזור רמאללה. צריך לכלול אותם ברשימות הטרור הבין-לאומיות", תקף.

אלישע ירד, הדובר לשעבר של חה"כ לימור סון הר-מלך (צילום: יואב דודקביץ', TPS)
אלישע ירד, אחד החשודים במעורבות ברצח הפלסטיני | צילום: יואב דודקביץ', TPS

המונים השתתפו אתמול בהלווייתו של מעטאן שנהרג בעימותים שאירעו בכפר בורקא ויש אף מי שהשמיע קריאות נקמה, כאשר שעות לאחר מכן - אירע הפיגוע בנחלת בנימין שבתל אביב.

בינתיים, בית משפט השלום בירושלים האריך עד ליום רביעי את מעצרם של שני החשודים במעורבות בירי הצעיר הפלסטיני - אלישע ירד ויחיאל אינדור שמאושפז במצב קשה עם פגיעת ראש בבית החולים שערי צדק. על פי החשד, לאחר שבוצע הירי, ירד לקח לביתו את האקדח של חברו שבו נעשה שימוש באש חיה למול קבוצת הפלסטינים מכפר בורקא. התקרית עצמה לא תועדה והפלסטינים החליטו לקבור את גופתו של מעטאן מבלי לשתף פעולה עם גורמי החקירה בישראל.

החשוד ש"כיכב" בסדרת הכתבות: מי אתה אלישע ירד?

אלישע ירד שנעצר אמש בחשד למעורבות בגרימת מותו של קוסאי מעטאן בכפר בורקה הוא דמות מוכרת בשטחים כבר שנים, למרות גילו הצעיר (23). הוא דור שני לאנשי הגבעות, משמש כדובר "נוער הגבעות" והיה למשך כמה חודשים דובר חברת הכנסת לימור סון הר מלך (עוצמה יהודית) - ויעד מרכזי של החטיבה היהודית בשב"כ. הוא נעצר 17 פעמים בעבר, והורחק מספר פעמים מיהודה ושומרון.

כבר בגיל 15 קיבל ירד צו הרחקה מנהלי מבית הוריו, במה שכונה אז בתקשורת פרשת "הקטין מיצהר". בשנים האחרונות הוא מתגורר לרוב עם אשתו נועה במאחז הבלתי חוקי בגבעת מגרון, ומשם מקים מאחזים אחרים על הגבעות.

בקיץ 2021 ליווה כתב חדשות 12 גלעד שלמור את ירד כשעבר להתגורר ברמת מגרון במסגרת הפרויקט המיוחד "ארץ הגבעות". "הגבעות זה מלחמת מצווה לכל דבר ועניין", אמר אז למצלמה. "מה ש'הגבעות' עושים, להביא לשליטה יהודית מאות דונמים - זה משהו ששום חייל גם בסיירת הכי גדולה לא היה עושה במהלך השירות שלו", הוסיף הצעיר שאולי מיותר לציין שלא גויס לצה"ל.

במסגרת צילומי הכתבה התעצבן ירד על שלמור שנופף בידו לשלום לצעירים פלסטינים שהיו ברכב סמוך אליהם. "לפי החוקים שיש מול ערבים, מי שעושה שלום ראשון הוא מפחד" טען ירד. "אני נמצא כאן, לא צריך לשדר פחד. אני לא עושה שלום, אני בעל הבית כאן".

 

בפרויקט "ארץ הגבעות" ירד תואר כ"ההוגה, המייסד ומי שמנהל בפועל את החיים בגבעה". מדי פעם אלישע וחבריו נכנסים לעומק הרשות הפלסטינית ומביטים מקרוב בערים ובכפרים - במה שהם מכנים "להראות נוכחות יהודית". "אנחנו צריכים לחזור לערים האלה כמו שהיה לפני הסכמי אוסלו", אמר ירד. "המלחמה לא נגמרה, הערים האלה ריקות ואין סיבה שלא נתיישב שם".

כשנה לאחר מכן, באוגוסט 2022, נעצר ירד בחשד לגניבה מפלסטינים בכפר כיסאן, להתפרצות למבנה ולקשירת קשר על רקע גזעני, לאחר שנמצא תיעוד שלו במצלמת אבטחה בכפר. הוא שוחרר לביתו אחרי כמה ימים, ועד היום לא הוגש נגדו כתב אישום. מהמשטרה נמסר שהחקירה הסתיימה והתיק נמצא כעת בבחינת הפרקליטות.

 

אלישע ירד (צילום: פלאש 90)
אלישע ירד לפני הדיון בהארכת מעצרו | צילום: פלאש 90

בנוסף, נבחר ירד לפני כשנה לאחד מ-"75 הצעירים המבטיחים של ישראל" בגיליון חגיגי של ערוץ 14. "התפילה שלי היא להישאר שפוי ובעל שכל בריא למרות העיסוק המתמיד בעולם התקשורת", אמר ירד לעיתון. "אני מברך את מדינת ישראל שתחזור לערכיה הציוניים והיהודיים שעליהם הוקמה והיטשטשו במהלך השנים ושתזכה להיות בית ראוי וקדוש לעם ישראל ששב למולדתו אחרי אלפיים שנה".