מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שלחו לקראת הבוקר (ראשון) כוח גדול לעיר ג'נין בעקבות הוראה של יו"ר הרשות, אבו מאזן. הכוח, שנועד ליצור נוכחות בעיר שהפכה מקלט לפעילי טרור, נפרס רק בעיר עצמה ולא ינסה בזמן הקרוב להיכנס למחנה הפליטים - שבו פעל צה"ל בשבוע שעבר, במסגרת מבצע "בית וגן".

כניסת הכוח באה בעקבות הוראה שניתנה לראשי מנגנוני הביטחון למנוע סכנה שג'נין תיפול לידי חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני (גא"פ). ל-N12 נודע כי קודם לכניסת הכוחות בוצעה סדרה של מגעים עם הקבוצות החמושות בג'נין שהביאו בשלב זה למעין "סולחה", שמטרתה הייתה להבטיח שכוח הרשות לא ייתקל בהתנגדות.

לא ברור בשלב זה אם הושגה התקדמות בשיחות עם מנהיגי "גדוד ג'נין" של הג'יהאד האסלאמי ושאר החמושים במחנה הפליטים. עם זאת, מקורות ברמאללה סיפרו ל-N12 כי ברשות הפלסטינית מבקשים להימנע "כמעט בכל מחיר" מהסתבכות בקרבות אש עם החמושים. לפי המקורות, ברשות הבטיחו לארגונים בג'נין שמדובר רק ביצירת "נוכחות" של הרשות בעיר - ולא במבצע לפירוק נשקם של החמושים או מעצרם.

אף על פי שכוחות הביטחון הפלסטיניים נפרסו רק בעיר ולא במחנה הפליטים עצמו, כבר מוקדם יותר בסוף השבוע כוח ראשוני של מאות חמושים מה"משמר הנשיאותי" של הפת"ח נכנסו במפגן כוח למחנה הפליטים, בטענה שהגיעו לאבטח את כניסתם של 30 דיפלומטים שהגיעו למקום. לטענת המקורות ברמאללה, הכוח היווה חלק מניסיונותיו של יו"ר הרשות לרסק את התשתית שחמאס מנסה להקים בגדה. קודם לכן, בשיחה עם מנגנוני הביטחון, אבו מאזן הטיח בראשי המנגנונים שעליהם לפעול מהר כדי שחמאס "לא ישתלט על ג'נין".