שני מחבלים חוסלו הלילה (בין שבת לראשון) בפשיטה של לוחמי צה"ל במחנה הפליטים נור א-שמס שבאזור טולכרם - לאחר שמחבלים פלסטינים השליכו מטענים וירו לעבר הכוחות. במהלך הפעילות, השמידו הלוחמים חמ"ל עם מצלמות ומסכים, וחשפו בו עשרות מטענים מוכנים לשימוש, מטענים מבוססי בלוני גז ומרכיבים רבים להכנת מטענים גדולים וקטלניים. מלבד המטענים, בחמ"ל אותרו אמצעי תצפית, מחשבים ואמצעים טכנולוגיים.

עוד בנושא - סיקור N12

במהלך הפעילות, כלים הנדסיים של צה"ל פעלו במרחב המחנה על מנת לחשוף מטענים שהוטמנו מתחת לכבישי המחנה. הכלים חשפו מטענים רבים שהתפוצצו, מתוכם לפחות מטען גחון אחד. המטענים הוכנו והוטמנו מבעוד מועד לפגיעה בכוחות. בפעילות השתתפו כוחות צה"ל מיחידת אגוז, יהל"ם, סיירת גולני, הנדסה, מג"ב ושב"כ. במהלך הפעילות השליכו מחבלים מטענים וירו לעבר הכוחות, שהשיבו אש. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו פגיעות. לוחם צה"ל נפצע באורח בינוני מפגיעת רסיסים, ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. משפחתו עודכנה.

 

מטענים מוכנים לשימוש במחנה הפליטים נור א-שמס (צילום: דובר צה"ל)
מטענים מוכנים לשימוש במחנה הפליטים נור א-שמס | צילום: דובר צה"ל

עשרות מטענים הופעלו על הכוחות במהלך הפעילות, ובמהלך חילופי האש נהרגו שני מחבלים. לפי דיווחים פלסטיניים, המבוקשים שחוסלו במהלך הפעילות הם אסיד ג'בעאוי בן ה-21 ועבד א-רחמן אבו דע'ש בן ה-32.

בעקבות האירועים, הודיע משרד החינוך בטולכרם על שביתה כללית בכל בתי הספר - כאות אבל בעקבות מותם של שני המחבלים בפעילות של כוחות הביטחון. כפי שניתן לראות בתיעודים מהפעילות, מטען עוצמתי הופעל לעבר כלי הנדסי של צה"ל.

טול כרם מחנה פליטים
ההרס במחנה הפליטים הבוקר
מטען שחשף כלי הנדסי של צה"ל בכביש (צילום: דובר צה"ל)
הכוחות גילחו את אספלט הכבישים וחשפו מטענים | צילום: דובר צה"ל

מתיעודים נוספים שהגיעו מאזור הפעילות, ניתן לראות נזק כבד שנגרם לכבישים במחנה הפליטים. במקביל, משרד החינוך בטולכרם הודיע על שביתה כללית בכל בתי הספר - כאות אבל בעקבות מותם של שני המחבלים בפעילות.

הפעילות הלילה בטולכרם מגיעה לאחר שבימים האחרונים מוקדה תשומת הלב סביב הנעשה ברצועת עזה. אמש התפרעו עשרות פלסטינים במרחב גדר הגבול של הרצועה - זה היום השמיני ברציפות. הפרות סדר התקיימו באזור מעבר קרני, סמוך מאוד לקיבוץ נחל עוז. לפי חלק מהדיווחים בתקשורת הפלסטינית, המתפרעים הפריחו בלוני תבערה לעבר שטח ישראל. בתגובה, צה"ל תקף עמדה של חמאס בשטח עזה.

פעילות הכוחות במחנה הפליטים נור א-שמס (צילום: דובר צה"ל)
פעילות הכוחות במחנה הפליטים נור א-שמס | צילום: דובר צה"ל

ביום שישי, התקיימו הפרות הסדר והפרחת בלוני התבערה במקביל לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם בניו יורק. כתוצאה מהפרחת הבלונים, פרצה שרפה ביער כיסופים שבעוטף עזה. צוותי כיבוי והצלה, יחד עם צוותי קק"ל, הוזעקו למקום ופעלו להשגת שליטה על האירוע. חוקר שריפות מכבאות והצלה לישראל מחוז דרום קבע כי שלושת השריפות נגרמו מבלוני תבערה.

בתיעודים שהגיעו מעזה - נראו פעילי טרור משגרים בלוני תבערה. יחידת הבלונים אחפאד א-נאצר, שמזוהה עם ועדות ההתנגדות, טענה כי היא הצליחה לשגר בלונים לעבר העוטף. כעבור כמה שעות, צה"ל תקף שתי עמדות צבאיות של חמאס, שסמוכות למוקדי הפרות הסדר ושמהם הופרחו בלוני התבערה. בנוסף, עמדה נוספת הותקפה באמצעות טנק, שנמצאת בסמוך למקום שממנו בוצע ירי לעבר כוחות הביטחון. לא היו נפגעים לכוחות צה"ל באירועים. משרד הבריאות הפלסטיני עדכן כי 26 פלסטינים נפצעו בהתפרעויות.