פרסום ראשון: כחלק מהמאמצים של בכירי מערכת הביטחון לבלום את הפגיעה שהולכת ומחריפה בכשירות הצבא - הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ שוקלים לצאת ולהציג בעצמם את תמונת המצב לציבור הרחב. לפי פרטים שנודעו הבוקר (ראשון) ל-N12, השלושה מתואמים ביניהם, בעיקר בפעולות שכל אחד נוקט בארגונו כדי לנסות ולעצור את המשבר, שפוקד אמנם ביתר שאת את צה"ל, אך פוגע גם בשני הארגונים. בצה"ל, בשב"כ, ובמוסד הכחישו והסבירו כי הם מציגים את עמדותיהם באופן שוטף לדרג המדיני.

המשבר בצה"ל בעקבות החקיקה סיקור N12:

אם אכן יצאו בהצהרות כאלה, זה צפוי לקרות עוד החודש, ולא ביחד - אך כן בתיאום ביניהם. המהלך הזה צפוי להיות דרמטי לא רק בגלל העובדה שהם ייצאו בעצמם לציבור, אלא גם נוכח העובדה שזה לא יהיה על דעת ראש הממשלה נתניהו. השיקול המרכזי של השלושה לבצע את הצעד הזה מגיע נוכח הסירוב לכנס את הקבינט ולמסור מידע לשרים בכל הנוגע לכשירות צה"ל.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בקבינט דרשו כמה שרים לקבל עדכון על מצב הכשירות בצה"ל, ונדחו על ידי ראש הממשלה נתניהו, בטענה ש"הדברים אחר כך דולפים". הסירוב למסור את המידע החשוב הזה מעיד על כך שנתניהו לא סומך על הקבינט, וככל הנראה מנסה להכשיר את זה שהוא לא יפעל, זאת למרות שבשעת אמת - האחריות מוטלת עליהם.

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גלנט (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
השרים ביקשו - ולא קיבלו עדכון בקבניט. נתניהו וגלנט | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בדיונים ביטחוניים עולה כי יש סיבה ממשית לדאגה, גורם ביטחוני אף מסר כי הפגיעה בכשירות הפכה לשיקול מרכזי באישור תוכניות מבצעיות. בתקופה האחרונה בכירי המערכת הביטחונית הדגישו בדיונים כי האחריות לבלימת המשבר מוטלת על ראש הממשלה, ומכיוון שהמצב רק מחריף - שוקלים השלושה לצאת ולעדכן את הציבור בישראל בעצמם. אחת המטרות העיקריות היא לעשות זאת לפני שבחיל האוויר חוזרים להתאמן - אז גודל המשבר יבוא לידי ביטוי בשטח.

אירוע נוסף שאיתו ייאלצו להתמודד בצבא בשבועות הקרובים הוא אישור חוק הגיוס בנוסח החדש, בכנס החורף הקרוב בכנסת. כפי שהובטח לחרדים, החוק יעניק פטור מלא משירות חובה בצה"ל, ולא תחול חובת התנדבות לקהילה. בנוסף, הובטח שהחוק לא יאפשר ביקורת שיפוטית - שעשוי להוביל לפסילתו. בצה"ל חוששים שהחוק רק יעמיק את המשבר ויפגע עמוקות במודל צבא העם. בצה"ל מתנגדים בתוקף להצעה, ומוטרדים מההשלכות שקידום החוק יכול להוביל אליהן.

ביום שישי האחרון שוחח מפקד חיל האוויר האלוף תומר בר עם כ-60 אנשי מילואים מהמערכים השונים, ואמר להם כי למרות שהחיל כשיר "ישנה פגיעה שהולכת ומעמיקה". לפי הפרסומים כבר מאות טייסים, חלק גדול מהם מבצעיים, הודיעו שאין בכוונתם להמשיך ולהגיע למילואים עקב המהפכה המשפטית. לדבריו תמונת המצב מנותחת באופן יום יומי על בסיס כל המידע הקיים - ומשוקפת מעלה.

תגובת דובר צה"ל: "הפרסום על תיאום מהלך ציבורי פומבי בין ראשי ארגוני הביטחון משולל כל יסוד. הרמטכ"ל פועל למימוש אחריותו וסמכותו מול הדרג המדיני".

תגובת שב"כ: "הפרסום אודות מהלך פומבי מתואם של ראשי ארגוני הביטחון - אינו נכון. ראש השב"כ מציג עמדותיו והמלצותיו בדיונים ביטחוניים סגורים ובפני דרג מדיני בלבד".

תגובת ראש המוסד: "הידיעה בדבר תיאום זרועות הביטחון בנוגע לפגיעה בכשירות הצבא אינה נכונה, ולא משקפת את עמדת ראש המוסד, אותה הוא מבטא בפורומים הביטחוניים ומול הדרג המדיני ולא בתקשורת".