"אנחנו במצוקת כליאה בכל בתי הכלא שכמותה לא ידענו בעשור האחרון" - כך אמר היום (רביעי) קצין בכיר בשב"ס, שחיזק את האזהרות שהשמיע ראש השב"כ רונן בר בדיון בקבינט בשבוע שעבר. ראש השב"כ טען כי החוק החדש שמקדם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר יגביל את הפעילות המבצעית של מעצר מבוקשי פח"ע בהיעדר מקומות כליאה.

סיקור N12

החוק החדש של השר בן גביר, שאוסר מ-1 בספטמבר שחרור מנהלי של אסירים ביטחוניים - כולל את אלה שמוגדרים אסירים קלים. בעקבות זאת, עלולה להחריף מאוד מצוקת הכליאה של האסירים הביטחוניים. גורם בכיר בשב"ס דוחה את טענת השר בן גביר שעל פיה ניתן לווסת בין מקומות הכליאה של אסירים פליליים לאלה של האסירים הביטחוניים. "אין שום אפשרות לעשות זאת, כי מדובר באגפים יחודיים שבהם המחבלים מרצים את עונשם", הבהיר הבכיר.

הקצין הבכיר בשב"ס אף המחיש את טענתו בדוגמה מכלא אלה שבדרום: ביום שישי הקרוב יתפנו בכלא כמה עשרות מקומות כליאה כתוצאה משחרור מנהלי של אסירים פליליים. רמת הביטחון של הכלא הזה לא מאפשרת כלל איכלוס באסירים ביטחוניים, כך שגם המקומות הפנויים בכלא לא יוכלו לשמש כפתרון למחבלים.

במשרד לביטחון לאומי אומרים שהשר בן גביר השיג לשב"ס 1,200 תקנים חדשים של סוהרים, אך בפועל המספר קטן בהרבה. ראשית, מדובר על 1,104 תקנים - מהם 760 כלל אינם חדשים אלא תקנים של סוהרי חובה שהומרו לתקנים של סוהרי קבע. "מדובר בתקנים קיימים, שבסך הכול שינו את הצבע שלהם", אומר הקצין הבכיר. הוא הוסיף כי "זו במידה רבה אחיזת עיניים".

מצוקת הכליאה שעמה מתמודדים בשב"ס היא רוחבית - בכל בתי הכלא. כתוצאה מכך, נאלצה נציבת השב"ס, רב גונדר קטי פרי, להורות למשל על הפסקת עבודות שיפוצים בכלא שאטה ובכך למנוע החרפה נוספת של המצוקה. בבתי כלא אחרים הוחלט להוסיף בכמה אגפים מיטה בכל אחד מהתאים – בניגוד להחלטת בג"ץ שקבע תקן ברור לצפיפות בתאים. הצפיפות הזאת מייצרת לחץ, קטטות וסכסוכים בין האסירים בתאים.

"החוק החדש רק יגביר את המתיחות"

"אנחנו באירוע קשה", מוסיף הקצין הבכיר בשב"ס, וקובע כי לא נראה שבעתיד הקרוב המצב ישתנה. "החוק החדש של השר בן גביר שנוגע לאסירים הביטחוניים עלול רק להגביר את המתיחות והנפיצות שהסלימו בעת האחרונה באגפים הביטחוניים".

האזהרות שהשמיע הגורם הבכיר בשב"ס, מצטרפות לחשש שאותו הביע לאחרונה ראש השב"כ רונן בר, שלפיו החוק החדש שמקדם בן גביר ייצור צפיפות בבתי הכלא - מה שיקשה על המשך ביצוע מעצרי חשודים פלסטינים בתכנון ובביצוע פעולות טרור.

כלא אלה (צילום: משה שי לפלאש 90)
המקומות הפנויים בכלא לא יוכלו לשמש כפתרון. אסירים בכלא אלה | צילום: משה שי לפלאש 90

ראש השב"כ התריע בפני השרים מה יקרה החל מ-1 בספטמבר, כלומר החל מיום שישי הקרוב, עם כניסתו לתוקף של החוק החדש. החוק הזה קובע שלא יהיה יותר שחרור מנהלי לאסירים ביטחוניים. החשש במערכת הביטחון הוא שהחוק יביא למצב של צוואר בקבוק חמור מאוד בבתי הכלא - שעלול להקרין מראש על פעילות השב"כ בבואו לעצור במעצרים מנהליים.

משב"ס נמסר כי "עם כניסת תיקון לסעיף חוק השחרור המנהלי ביום 1.9, ישוחררו משב"ס כ-120 אסירים פליליים בלבד. לאור החרגת האסירים הביטחוניים, מקומות שהיו צפויים להתפנות במתקנים ביטחוניים יישארו תפוסים. הסבה של אגפים פליליים בבית סוהר 'אלה' איננה יישומית ולא עלתה בשום שיח עם גורמי המקצוע".

"נציבת בתי הסוהר הורתה על הקפאת שיפוץ אגפים על מנת לאפשר אכלוס של 80 אסירים בבית סוהר שטה, זאת לצד אכלוס בהצפפה במתקנים נוספים. נדגיש כי אגפים סגורים אשר אינם מאוכלסים ייפתחו בהתאם לקבלת תקנים. מבדיקה שנערכה הבוקר, כל העצורים שהגיעו כתוצאה מפעילות כוחות הביטחון ומשטרת ישראל בימים האחרונים, נקלטו במתקני שב"ס".