המשטרה חשפה היום (רביעי) כי הרשות הפלסטינית העבירה לידי התביעה את ממצאי נתיחת הגופה של הפלסטיני שנהרג מירי בבורקה. את הדברים אמר נציג המשטרה בדיון הארכת מעצר לאלישע ירד ויחיאל אינדור, שחשודים במעורבות בירי למוות בקוסאי מעטאן בן ה-19. בתום הדיון החליט השופט שלא להאריך את מעצרם של השניים. 

ירד ואינדור שוחררו בתנאים מגבילים. אלישע ירד שוחרר למעצר בית ואינדור עודו מאושפז בבית החולים לאחר שנפצע קשה מפגיעת אבן בראשו באירוע. לגבי אלישע ירד, הבהיר נציג המשטרה בדיון כי מייחסים לו חשד לעבירת רצח, וחשד למעורבות בהריגה. כלומר, המשטרה עדיין בוחנת את שני החשדות הללו לגביו. גם באשר לאינדור, שלפי החשד הוא זה שירה למוות במעטאן, נבחנת עבירת רצח או גרימת מוות ברשלנות.

דיון הארכת מעצרו של אלישע ירד (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
דיון הארכת מעצרו של אלישע ירד | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

במהלך הדיון, עו"ד חג'בי, המייצג את אלישע ירד, אמר: "אין אפילו בדל של ראיה שאלישע ירד השתמש בנשק". נציג המשטרה השיב: "אנחנו בודקים את כל האירוע כמכלול גם לגבי היהודים והפלסטינים. לגבי החשדות, בקצה יש הרוג פלסטיני ופצועים יהודים". עו"ד חג'בי ענה: "למה הפלסטינים לא נחקרו בחשד לניסיון רצח כשיש פה פצוע שנשברה לו הגולגולת?" נציג המשטרה ענה: "הדברים בתיק החקירה הם לא כפי שאתה מציג. בסוף יש גופה ויש פצוע".

השתלשלות הארכות המעצר של אלישע ירד:

  • במוצ"ש האריך בית משפט השלום את מעצרו בחמישה ימים.
  • ביום שלישי הגישו עורכי הדין בקשה לקצר את המעצר לאור המידע שעלה מגרסאות החשודים, שלא הובאו בפני בית המשפט בתחילה.
  • בשל הערר, התיק עלה למחוזי והשופטת תמר בר-אשר החליטה לשחרר את אלישע ירד למעצר בית.
  • הפרקליטות הגישה בקשה לרשות ערר לבית המשפט העליון.
  • העליון דן בבקשה אך עד שהסתיים הדיון הגיע יום רביעי בשעה 10:00 בבוקר, כלומר תום המעצר שאותו ביקשו עורכי הדין לקצר. לכן בית המשפט העליון קבע שאין לשחרר את ירד ממעצר עד לדיון הבא שיתקיים בבית משפט השלום.
  • בית משפט השלום פסק בדיון שנערך לאחר מכן שחומר הראיות לא מספק כדי להאריך את מעצרו של אלישע ירד בימים נוספים. לכן הוא ישוחרר בתנאים מגבילים שקבע בית המשפט המחוזי.

בתום הדיון, החליט השופט השופט ציון סהראי שלא להאריך את מעצרו של ירד, אך הסביר: "עדיין לא ניתן לומר בשלב מוקדם זה של החקירה כי החשדות המיוחסים לו אינם קיימים. יהיה מוקדם לקבוע קביעה נחרצת שכזו, אם כי לא ניתן לשלול את טענתו של יחיאל אינדור שפעל מתוך הגנה עצמית".

הצעיר שלפי הפלסטינים נהרג בעימותים ליד רמאללה
קוסאי מעטן, הפלסטיני שנהרג בבורקה

החלטה דומה קיבל השופט גם לגבי אינדור: "מחקירתו עולה כי מדובר ב'אירוע מתגלגל' מבלי שתכנן את ההמתה בעצמו. לא קיימת תשתית המצדיקה את המשך מעצרו. מבלי להקל ראש בטענות שעלו כנגדו ומבלי שיהיה בהחלטה זו כדי לנקות את ידי המשטרה מלחקור את התיק אני סבור כי הנסיבות לא מחייבות שהוא ימשיך לשהות במעצר".

נזכיר כי בנוסף לירד ואינדור, ישנם חמישה אחרים באירוע שנחקרו באזהרה ושוחררו בתנאים מגבילים. יתר על כן, יש גם חמישה פלסטינים שנעצרו שלשום בחשד לגרימת חבלה חמורה, ומתנהל נגדם הליך בפרקליטות הצבאית. יחיאל אינדור עדיין מאושפז בבית החולים לאחר שנפצע קשה באירוע מפגיעת אבן.

אלישע ירד, הדובר לשעבר של חה"כ לימור סון הר-מלך (צילום: יואב דודקביץ', TPS)
אלישע ירד לאחר שנעצר | צילום: יואב דודקביץ', TPS

מוקדם יותר היום דווח כי בית המשפט העליון קיים הבוקר דיון בערר שהגישה הפרקליטות נגד החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר את אלישע ירד למעצר בית. בסיום הדיון, הודיעה השופטת רות רונן כי אלישע ירד יישאר במעצר עד לדיון הבא.

במהלך הדיון בעליון, השופטת קיבלה את בקשת השב"כ להציג חומרים חסויים כדי לנמק את טענת הפרקליטות. בזמן הצגת החומרים החסויים, עיתונאים ועורכי דינו של ירד הוצאו מהאולם כדי לקיים דיון במעמד צד אחד עם נציגי הפרקליטות, השב"כ והשופטת בלבד.