כוחות צה"ל פעלו הלילה (בין שני לשלישי) במחנה הפליטים עסכר בשומרון - להריסת ביתו של המחבל שרצח את האחים יגל יעקב וסמל-ראשון הלל מנחם יניב ז"ל בפיגוע בחווארה, כך עדכן דובר צה"ל. דקות ספורות לפני הודעת צה"ל, הפלסטינים דיווחו על כניסת כוחות הביטחון למחנה שנמצא באזור שכם. על פי תיעודים שפירסמו הפלסטינים, במקום התנהלו חילופי אש בין חמושים לכוחות צה"ל. הפעולה הלילית מגיעה לאחר שבחודש מאי האחרון מפקד פיקוד מרכז חתם על צו הריסה לבית המחבל.

האחים יניב ז"ל נרצחו לפני כחצי שנה בפיגוע בעת שנסעו בפאתי הכפר, בדרכם להתנחלות שבה הם מתגוררים. מחקירה ראשונית של הפיגוע עלה שהמחבלים התנגשו תחילה עם הרכב שלהם במכונית שבה היו שני הנרצחים. עדי ראיה סיפרו כי שניות לאחר ההתנגשות יצא מחבל עם נשק וירה מטווח אפס בנוסעי הרכב - 12 קליעים נמצאו בזירה.

יוסי דגן ראש מועצת שומרון אמר על הריסת בית המחבל שזוהי "פעולת הרתעה מוסרית וערכית, ואני מברך את הממשלה וכוחות הביטחון על הפעולה הזו. אבל מה שימנע את הפיגוע הבא הוא הרחבת המבצע 'חומת מגן 2' והחזרת המחסומים הביטחוניים בצורה מלאה". הוא הוסיף כי "אם מרקם החיים של האויב לא היה חשוב יותר מהחיים עצמם של אזרחי ישראל, חן אמיר הי"ד היה מבלה עם בנותיו בקיץ הזה והלל ויגל היו מבלים עם משפחתם מהלכים כאן בינינו ולא היינו מאבדים את מיטב בנינו. פיגועים הם לא גזירת גורל".

הלל ז"ל בן ה-22 היה תלמיד ישיבת ההסדר בקרית שמונה, כאשר זמן קצר לפני הפיגוע הרצחני סיים שירות משמעותי בחיל הים. יגל ז"ל אחיו, תלמיד ישיבת ההסדר בגבעת אולגה, היה אמור לחגוג יום הולדת 20 שבועיים לאחר הפיגוע. גם הוא התגייס למסלול ההסדר, וסייע בתחילת השנה בהקמת שלוחת הישיבה בטירת הכרמל. 

המחבל שרצח את האחים הלל ויגל יניב בחווארה
המחבל שרצח את האחים הלל ויגל יניב בחווארה

שני האחים הובאו למנוחות בחלקה הצבאית בהר הרצל שבירושלים. הוריהם, הרב שלום ואסתי יניב, סיפרו על השעות הקשות לאחר שקיבלו את הבשורה הקשה. "אין מילים כדי לתאר אסון כזה. מה אפשר להגיד?", אמרה האם אסתי. "במקום להוביל ילדים לחופה, אנחנו צריכים לקבור אותם", הוסיפה.

סא"ל רועי גרדוש, מפקד פלגה 916 בחיל הים שבה שירת הלל היה ראשון המספידים. "לא הספקתי לספר לבני המשפחה שלך כמה משמעותי וחשוב היית עבור הצוות ועבורנו בפלגה", אמר. "היית מקצוען, כלוחם וכמפקד, דאגת ללוחמך והיית דוגמה אישית. הייתה זו זכות גדולה עבורי לפקד עליך", הוסיף. "משפחת יניב היקרה, בנסיבות מצערות אלה אנחנו נפרדים מהלל ויגל, שנפלו בעת שהיו בדרכם לבצע את מצוות לימוד התורה שהייתה כל כך חשובה להם".