הרמטכ"ל הרצי הלוי התייחס לראשונה הערב (ראשון) למתקפת הפתע של החמאס - יותר מיממה לאחר שהחלה. בהצהרה מוקלטת שפרסם צה"ל הוא אמר כי "ימי לחימה ארוכים ומורכבים", והדגיש במסר לחיזבאללה בלבנון כי הצבא "ישמור על מוכנות בכל הזירות".

ישראל במלחמה - סיקור N12

בהערכת המצב שקיים בפיקוד הדרום, הדגיש הרמטכ"ל: "מדינת ישראל וצה"ל משיבים עכשיו מלחמה נגד מתקפה נפשעת ואכזרית של חמאס. חדירה של מחבלים לבתים פרטיים של אזרחים לעוטף עזה, ולקיחת נשים וילדים - זה טרור רצחני. כעת אנחנו תוקפים, רודפים ופוגעים בכל מי שהשתתף במתקפה".

עוד הוא הוסיף: "כל אחד יעשה בזירתו כמיטב יכולתו, נמשיך לתקוף בעזה כולה באופן רחב - בפרט באזורים שמהם יוצאות ההתקפות לתוך שטחינו.

הרמטכ"ל, הרצי הלוי בהערכת מצב (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל: זה זמן למלחמה | צילום: דובר צה"ל

הלוי התייחס גם להפתעה שחוותה ישראל במתקפה - והבהיר: "אני יודע שהיהממה האחרונה הייתה קשה. אני יודע שיש שאלות רבות ויש תסכול רב. אבל עכשיו אנחנו מתמקדים קדימה בעשייה ובפתרון הבעיות. יש לנו אזרחים, אנשי כוחות הביטחון שנפצעו ונהרגו - חלק נמצאים בידי האויב. לכן, זה זמן למלחמה: לא מבצע, לא סבב. בתוך המלחמה הזו, צה"ל יפעל חזק, ינצח - ויגיע להישגים שצריך". 

 מתחילת הלחימה: לפחות 700 נרצחים והרוגים, יותר מ-2,000 נפצעו

 מתקפת הפתע החלה בידי חמאס ביום שבת, בוקר החג. אז, מחבלים רבים של החמאס חדרו לשטח ישראל - ופשטו על בתים ביישובי עוטף עזה. עד כה, במספר יישובי - עדיין נערכים קרבות קשים. מתחילת הלחימה נרצחו ונהרגו לפחות 700 חיילים והרוגים, 2,156 נפצעו. כמו כן, עשרות אזרחים וחיילים נחטפו ונשבו בידי חמאס לתוך שטח הרצועה. 

 לרשימת הנרצחים והנופלים המתעדכנת - לחצו כאן

הבוקר נורו מרגמות מלבנון לשטח ישראל לכיוון מוצבי צה"ל באזור הר דב, הצבא הגיב בירי ארטילרי ואין נפגעים. בשדרות פצוע קשה מפגיעה ישירה בשעות הצוהריים. שר הביטחון יואב גלנט אמר בסיור באופקים: "אנחנו אחראים לכך שאת הפעולה הזאת יזכרו בעזה לחמישים השנים הבאות ויצטערו על כך שהם החלו בה. צה״ל מרכז כוחות גדולים, נכה בעזה כפי שטרם נראה. כללי המלחמה השתנו".