מתקרבים לצומת של קבלת החלטת: השיחות שיובילו אולי לנורמליזיציה עם סעודיה הפכו ל"אינטסיביות" - כך לפי גורמים הבקיאים בנעשה מאחורי הקלעים. הערב (שלישי) פרסמנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" את רשימת הדרישות מצד סעודיה לישראל וארה"ב. בין היתר מבקשים הסעודים מישראל: התנעת תהליך מדיני מול הפלסטינים שבסופו - היפרדות. על רקע הדיווחים כי איראן בונה מתקן תת קרעי שיהיה חסין לתקיפות מכל סוג, הסכם עם סעודיה יאפשר לישראל לקבל "גב" אמריקני רחב לפעולה אפשרית באיראן.

הדרישה הסעודית מארצות הברית כוללת: הפשרה של עסקאות נשק שנעצרו על ידי ממשל ביידן, ברית הגנה עם ארה"ב ותוכנית גרעין מלאה. דרישת הסעודים מישראל: התנעת תהליך מדיני מול הפלסטינים שסופו בקצה -היפרדות. ארצות הברית מצידה, מציגה גם היא תנאים לישראל בהם: גניזת המהפכה המשפטית.

דובר מחלקת המדינה של ארה"ב, נד פרייס, מסר כי מדינתו מכירה את הדיווחים, אך סירב להתייחס באופן ספציפי: "באופן כללי אנחנו תומכים באינטגרציה של ישראל באזור המזרח התיכון כולל נורמליזציה עם סעודיה".

הרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי נאם מוקדם יותר היום בכנס הרצליה על שורת נושאים שם התייחס לנושא הגרעין האיראני כשאמר: "יש התפתחויות שליליות - אולי נגיע לפעולה". בדבריו, התכוון הלוי להתקדמות האיראנית כפי שנראות בתצלומי הלוויין, שמטרידות את צמרת המערכת הביטחונית שם יודעים - חלון ההזדמנויות הולך ונסגר. הרמטכ"ל, גם רמז בנאומו על ההתקרבות של סעודיה לאיראן: "אני חושב שזה לא נובע מהרצון לגרום לעימותים, אלא מהרצון להוריד את הטמפרטורות באזור".

ארה"ב היא היחידה עם יכולת תקיפה בעומקים שנראים בתצלומים החדשים. הצבא האמריקני מצויד בפצצות ענק, חודרות בונקרים, בעלות משקל של 12 טון ויכולת חדירה של עשרות מטרים למעמקי האדמה. בלי הפצצות האלו לא יהיה ניתן לעצור את הריצה האיראנית - ארה"ב יודעת זאת ומשתמשת במנוף הלחץ הזה על ירושלים. רה"מ בנימין נתניהו, מבין כי הוא מתקרב לצומת של קבלת החלטות קריטי מבחינתו, גם ברמת האסטרטגיה הביטחונית וגם להוביל מהלך היסטורי שיירשם על שמו.

הרמטכ"ל הדגיש את החשיבות בהיערכות לעימות מול איראן: "צה"ל נבנה להילחם בחצר האחורית של הבית, ואנחנו צריכים לבנות יכולות. איראן גדולה פי 70 משטח של מדינת ישראל ויש לה כלכלה גדולה, שדומה לתוצר שלנו או טיפה יותר גדולה. אבל, התוצר לנפש של ישראל הוא כמעט פי 4 ביחס לאיראן וזו ההזדמנות שלנו - האיכות".

בפסגת הליגה הערבית שהתקיימה בשבוע שעבר, התייחס יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן לסוגיה הפלסטינית ואמר: "העניין הפלסטיני היה ועודנו הסוגיה המרכזית של מדינות ערב ועומד בראש סדר העדיפויות של הממלכה. לא נתעכב במתן סיוע לעם הפלסטיני בהשבת אדמותיו, החזרת זכויותיו הלגיטימיות והקמת מדינה עצמאית בגבולות 67' שבירתה מזרח ירושלים".

צילום לוויין: הקמת המתקן הגרעיני התת-קרקעי בנתנז (צילום: AP)
צילום לוויין: הקמת המתקן הגרעיני התת-קרקעי בנתנז, איראן | צילום: AP

בדיווח שהתפרסם מוקדם יותר היום, נכתב שאיראן בונה מתקן גרעיני חדש, עמוק מתחת לאדמה, באופן שמטיל סימן שאלה גדול באפשרות לתקוף אותו, אפילו אם ייעשה שימוש בפצצות המתקדמות ביותר לפגיעה במטרות תת-קרקעיות. צילומי לוויין מחודש אפריל 2023, שפורסמו ונותחו בסוכנות הידיעות AP, מראות פעילות בנייה וחפירה קדחתנית באזור, בסמיכות גדולה למתקן הגרעיני בנתנז הקיים כבר כיום. לאורך השנים האחרונות בוצעו כמה מתקפות שונות במתקן הגרעיני בנתנז, שיוחסו לישראל ופעילות המוסד, וגרמו לשיבוש גדול בפעילות העשרת האורניום במקום.