הקבינט המדיני-ביטחוני ערך אמש (ראשון) ישיבה במסגרת תרגיל צבאי, בשם "אגרוף המחץ". בתוך חדרי הדיונים שבקריה בתל אביב התקיימה אומנם הערכת מצב על תרחישים דמיוניים, אך ניכר שהמשתתפים עסקו במציאות הביטחונית שבחוץ. בצל הדוח המדאיג שפרסמה הסוכנות לאנרגיה אטומית על הגרעין האיראני, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנו בטוחים וסמוכים שאנחנו יכולים לטפל בכל איום בכוחות עצמנו".

בפתח הדיון נתניהו הגיב על ההתפתחויות הביטחוניות האחרונות. "אנחנו מחויבים לפעול נגד הגרעין האיראני, נגד מתקפות הטילים נגד מדינת ישראל ונגד האפשרות של חבירת הזירות - מה שאנחנו קוראים מערכה רב-זירתית", הוסיף ראש הממשלה. "זה מחייב אותנו לשקול, אם אפשר לשקול מראש, כמה וכמה מההחלטות המרכזיות שהקבינט וממשלת ישראל יצטרכו לקבל יחד עם מערכת הביטחון, עם צה"ל ועם גורמי הביטחון האחרים".

ראש הממשלה הדגיש כי נוכח המציאות הביטחונית המשתנה באזור, "אנחנו לא שוקטים על שמרינו". במהלך הישיבה, שנערכה בתרגיל שבוחן את יכולותיו של צה"ל להילחם בכמה זירות במקביל, בדגש על גבול לבנון, נתניהו ציין ש"אנחנו מתאימים את תפיסת הלחימה שלנו ואת אפשרויות הפעולה שלנו בהתאם לשינויים ולמטרות שלנו, שאינן משתנות". שר הביטחון גלנט הצטרף: "מוטלת עלינו החובה להשקיע בעניין הביטחוני ולהיערך למצב בו נצטרך לקבל החלטות".

"חשש כבד מאוד"

האיומים של נתניהו מגיעים על רקע ההתקדמות המואצת בתוכנית הגרעין האיראנית והחשש הישראלי כי ממשל ביידן מתכוון לחתור להסכם מחודש עם טהראן. פגישה משולשת שנערכה בסוף השבוע האחרון בבית הלבן, בהשתתפות בכירים אמריקנים וישראלים, עסקה בנושא הרגיש: "המשתתפים דנו בתיאום המשופר בין המדינות במאמץ למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, ובדרכים להתמודד עם איומים מאיראן ושלוחותיה".

המתקן בנתנז (צילום: AP)
דיווחים על האצה בתוכנית הגרעין האיראנית | צילום: AP

בפגישה השתתפו ראש המל"ל צחי הנגבי, השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר והיועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן. על פי הודעה רשמית שנמסרה בסיומה, השלושה דנו בסוגיות אזוריות, בהן הגרעין האיראני. "סאליבן אישר מחדש את מטרת הממשל לשפר את השילוב הביטחוני והכלכלי של ישראל ברחבי המזרח התיכון", נמסר. עוד בסדר היום של הישיבה - ההתקרבות המדאיגה של מוסקווה לטהראן. 

ההיערכות להסלמה פוטנציאלית

בתקופה האחרונה התקיימו בישראל שורה של דיונים, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט, שעסקו במצב של הסלמה פוטנציאלית מול חיזבאללה ואיראן. זאת, על רקע ה"חשש הכבד מאוד" בצמרת הביטחונית מהאפשרות שארה"ב תחתום על הסכם מחודש עם איראן, גם אם זמני, ללא הסכמה ישראלית. 

תרגיל משותף של צה"ל וארה"ב (צילום: AP)
תרגיל משותף של צה"ל וארה"ב, ארכיון | צילום: AP

במקביל, ישראל נערכת לאפשרות אמתית של תקיפה על אדמת איראן. מערכת הביטחון בונה בתקופה האחרונה את המוכנות שלה למערכה רב-זירתית, שעלולה בסבירות גבוהה להתרחש במצב של תקיפה באיראן. בימים האחרונים צה"ל מבצע תרגיל מטכ"לי גדול מאוד, ובו מתורגלת מתקפת פתע על ארגון הטרור חיזבאללה, שנחשבת שלוחה של איראן בלבנון. המטרה היא לעקר מטהראן את היכולת להפעיל את הארגון נגד ישראל – ולאפשר למטוסי חיל האוויר לפעול בחופשיות נגד מתקני הגרעין האיראניים.