רשת CNN האמריקנית מפרסמת תחקיר מקיף על הפרעות בחווארה שבוצעו בפברואר האחרון בעקבות רציחתם של שני האחים הלל ויגל יניב כמה שעות קודם לכן. התחקיר טוען לכשלים חמורים של מערכת הביטחון בעת ניהול האירוע, במוכנות הכוחות ובתגובה הלקוייה של צה"ל לאלימות הרבה ששררה באותו הערב, ושהובילה להרס הרב ולמותו של פלסטיני אחד בעימותים.

התחקיר מצטט את אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס שקרא לאירוע "פוגרום", בעת שהתראיין ליונית לוי במהדורה המרכזית, ואת הרמטכ"ל הרצי הלוי שהכיר בעובדה שהכוחות לא היו מוכנים וכי האירוע "לא היה צריך להתרחש".

 

התחקיר שהסתמך על סרטונים, עדויות של מקומיים, תחקיר של צה"ל ואף על עדות של חייל צה"ל שפנה אליהם דרך הארגון "שוברים שתיקה", טוען כי לא רק שצה"ל לא רק לא הצליח לעצור את הפרעות, הוא גם כשל בלהגן על המקומיים הפלסטינים בעת שהמתנחלים תקפו, ואף מנע בשלב מסוים את כניסתם של כוחות החירום שהגיעו לכבות את השרפות שנוצרו בטענה ש"מסוכן מידי כדי להיכנס לכפר".

הנזק בחווארה
חווארה, יום אחרי האירוע
התפרעויות והצתות בחווארה
הצתות בחווארה

 

התחקיר של הרשת ציטט את תחקיר צה"ל שמצא כי הכוחות ירו גז מדמיע ורימוני הלם על פלסטינים שזרקו אבנים "בתגובה לאלימות המתנחלים" ועל מתנחלים שהתפרעו במטרה להפריד בין הצדדים, אך טוען כי לא נמצאה הוכחה מצולמת שצה"ל אכן ניסה לפזר את המתנחלים, כפי שטען.

ברשת ציטטו כאמור חייל, שנשאר בעילום שם, וטען שהחיילים שהוצבו באירוע היו מודעים לאיום שהמתנחלים היוו אך עשו "כלום" על מנת להתערב, גם כאשר הבחינו במתנחלים מתקרבים לכפר כשהם רעולי פנים. עוד אמר שבאופן כללי צה"ל "לא יודע כיצד להתמודד עם 'טרור מתנחלי'".

כוחות באזור הפיגוע (צילום: דובר צה"ל)
טענות קשות על פעילות צה"ל באותו ערב מצד הרשת האמריקנית | צילום: דובר צה"ל

ברשת ביקרו את מערכת הביטחון בעקבות שלדברם "ניתן היה למנוע את האירוע". לטענתם ניתן היה לדעת מראש שהתקיפות הללו הולכות להתרחש, מהסתכלות בקבוצות וואטסאפ של מתנחלים, בהן קראו לנקום בחווארה עקב רציחתם של האחים יניב. ברשת אף ציינו כי בקבוצות הללו אפילו חברים חברי כנסת.

הלל ויגל, שני הנרצחים בפיגוע בחווארה
הלל ויגל יניב שנרצחו קודם לכן בחווארה

ב-CNN ציינו כי הרמטכ"ל הרצי הלוי מסר לרשת כי צה"ל "למד מההרס" ועכשיו "צה"ל מתגבר במהרה אזורים בהם ישנם סימנים מקדימים להיווצרות חיכוך בין יהודים וערבים". ברשת ציינו כי מנגד, תושבים פלסטינים לא משוכנעים שצה"ל מסוגל להגן עליהם, עכשיו כשמנהיגים מתנחלים נמצאים בעמדות כוח בממשלה.