הראל מסעוד ואלישע אנטמן, שנרצחו בפיגוע בעלי, הובאו אמש (שלישי) למנוחות. אלפים ליוו אותם בדרכם האחרונה. נחמן שמואל מורדוף, בן 17 מאחיה, יובא היום למנוחות בשעה 10:30 בבית העלמין בשילה, ועופר פיירמן, בן 64 מעלי, יובא למנוחות בבית העלמין ביישוב בשעה 12:00.

מבית החולים בילינסון נמסר הבוקר כי מצבם של שניים מהפצועים יציב, והם הועברו להמשך טיפול במחלקות בית החולים: "הניתוחים עברו בהצלחה וכעת הם בהתאוששות". 

"לא מוכנים יותר לקבור את הילדים שלנו"

הרב אליקים צדוק ספד להראל מסעוד ז"ל, תושב יד בנימין בן 21: "הראל הקדוש, לא רק בגלל הדרך שבה הוא הומת בידי מרצחים בני עוולה אלא בגלל הדרך שהראל בחר לחיות בה. על כתפיו הצעירות אך העצומות של הראל וחבריו יושב מטען הגאולה. הוא אף פנה לשר יצחק וסרלאוף שהגיע גם הוא ללוויה: "אנחנו לא מוכנים יותר לקבור את הילדים שלנו".

הראל מסעוד ז"ל שנרצח בפיגוע בעלי
הראל מסעוד ז"ל

גיל אבא של הראל, נפרד ממנו בכאב: "הראלוש היקר שלי, אני לא מאמין שאני מספיד אותך. אבא לא מספיד בן. אבל אתה כבר לא הראל אתה הראל הצדיק. היום יום פטירתו של יוסף הצדיק. אני רוצה להגיד תודה לקב"ה שנתן 21 שנה ליהנות ממך, עם כל הקשיים בדרך. ידעת מה אתה רוצה לעשות ואיך אתה רוצה לחיות. לא עניין אותך מה הסביבה אומרת. ארץ ישראל נקנית בייסורים".

עוד הוא הוסיף: "אנחנו נמצאים במצב של מלחמה. זה מגיע לכל מקום בארץ. יש כאן עם שרוצה להשמיד אותנו. אתה בנית בניין בארץ ישראל, כמה אהבת את ארץ ישראל כל כולך היית נטוע בארץ ישראל. כל מה שעשית זה בשביל ארץ ישראל. הראל שלי אני רואה פה הרבה מאוד חברים שלך שהגיעו, אם היית רואה את זה היית מתבייש. אני רואה את החברים שלך ונזכר בך, רואה את אהבה שלהם לארץ ישראל. אנחנו נמצאים בחלום רע. אני רוצה להגיד תודה לכל מי שטרח והגיע".

יעל, אימא של הראל, ספדה לו: "הראלוש יפה התואר שלנו אני לא מעכלת שאתה לא כאן איתנו. איך אפשר לדבר עליך בלשון עבר? רק השתחררת מהצבא, וסוף סוף התחלת להגשים את מה שחלמת. בשבת האחרונה זכינו להיפגש, לא הייתי מאמינה שזו תהיה הפגישה האחרונה שלנו".

עופר פיירמן ז"ל שנרצח בפיגוע בעלי
עופר פיירמן ז"ל
אלישע אנטמן שנרצח בפיגוע בעלי (צילום: ישיבת בני עקיבא עלי)
אלישע אנטמן ז"ל | צילום: ישיבת בני עקיבא עלי

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ ספד לאלישע אנטמן, תושב עלי בן 18: "ראיתי אותך היום בפעם הראשונה. על פניך היה נסוך חיוך ומאור פנים מיוחד של בנה הטוב של ארץ ישראל. פניך אמרו לנו להמשיך, לפעול, לצמוח על אף הכאב העצום. במפגש עם הוריך בתוך התופת ראינו את השורשים העמוקים שלך, שורשים של אמונה ושל עוצמה והם מקור הכוח שלנו".

הלוויית אלישע אנטמן שנרצח בפיגוע בעלי (צילום: ישיבת בני עקיבא עלי, דוברות עלי)
הלוויית אלישע אנטמן שנרצח בפיגוע בעלי | צילום: ישיבת בני עקיבא עלי, דוברות עלי

"צה"ל וראשי המדינה צריכים לאזור עוז ולעשות את שלהם במכת מחץ נגד אויב שהרים בך ובנו יד", הוסיף. "אנחנו נעשה את שלנו בדרך ההתיישבות בשמך אלישע. טרור יכול להיות בכל מקום בארץ. אני שוחחתי עם שר הביטחון ועם נשיא המדינה בקריאה מאוד ברורה - צריך לטפל בקני הטרור מהיסוד".

"לא חשבתי שאכתוב את המילים האלו, אבל זה קרה"

ידידיה גרוסמן, חברו של אלישע אנטמן, סיפר בחשבון הטוויטר שלו על הקשר המיוחד שהיה ביניהם: "ישבנו בחומוס, איפה שעבדת, איפה שנרצחת. אני הייתי אחרי יום עמוס, אתה אחרי משמרת. שוחחנו, אולי שעה, דיברנו על החיים. היית חבר טוב, אכפתי, יסודי, כזה שמה שהוא עושה - הוא עושה הכי טוב שיש. אני אוהב אותך אלישע, לא חשבתי שאכתוב את המילים האלו, אבל זה קרה".

נחמן שמואל מורדוף ז"ל שנרצח בפיגוע בעלי
נחמן שמואל מורדוף ז"ל

"אין לנו מילים להביע את ההלם והכאב"

במועצה האזורית נחל שורק, הביעו תנחומים על מותו של הראל מסעוד, חייל משוחרר ששירת בתור גשש: "בלב כבד וכאב רב התבשרנו בשעות האחרונות בבשורה קשה. בפיגוע הקשה שהתרחש היום בישוב עלי נרצח הראל מסעוד הי"ד תושב יד בנימין. הראל הוא בנם של גיל ויעל מסעוד, רק בן 21 בהירצחו. משפחת מסעוד היקרה, אין מילים להביע את ההלם והכאב. קהילת נחל שורק כולה כואבת אתכם את האסון הנורא ומשתתפת בצערכם הבלתי נתפס. משמים תנוחמו.תהא נשמתו צרורה בצרור החיים".

תלמידי הישיבה הגבוהה בני דוד הגיעו ל"חומוס אליהו", ניקו והדליקו נר (צילום: דוברות בנימין)
תלמידי הישיבה הגבוהה בני דוד הגיעו ל"חומוס אליהו", שם היה פיגוע הירי, והדליקו נר לעילוי נשמת הנרצחים | צילום: דוברות בנימין

בעקבות הפיגוע, ראש הממשלה נתניהו קיים הערכת מצב ביטחונית בפיקוד המרכז. בדיון השתתפו שר הביטחון, השר לעניינים אסטרטגיים, ראש השב"כ, הרמטכ"ל ובכירים בצבא.

מתחקור ראשוני של הפיגוע עולה כי שני מחבלים, שהיו חמושים ברובי M-16 וסכינים, פתחו באש לעבר מסעדה בכניסה ליישוב עלי. בהמשך, ירו המחבלים לעבר גבר בן 38 ששהה במתחם ופצעו אותו בינוני. אזרח חמוש שהיה במקום הגיב בירי ונטרל את אחד המחבלים. המחבל השני גנב רכב טויוטה שהיה מונע נמלט מהזירה. 

סיקור N12

כשעתיים לאחר שנמלט, אותר המחבל סמוך לכפר טובאס שבמזרח השומרון - וחוסל בידי כוחות שב"כ וימ"מ. הוא ככל הנראה נטש את הרכב שגנב ועלה על מונית. המחבל השאיר במכונית הגנובה את רובה ה-M-16 ששימש אותו לביצוע הפיגוע.