יממה של הסלמה ביטחונית: שתי אחיות כבנות 20 נרצחו היום (שישי) בפיגוע ירי בצומת חמרה שבכביש 57 בבקעת הירדן. אימן בת ה-48 נסעה עימן ברכב, נפצעה אנוש - ופונתה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. כוחות צה"ל סורקים באזור אחר המפגע ומחסומים נפרסו סביב יריחו ושכם. כמו כן, הסתיימה הערכת המצב של שר הביטחון גלנט, שהורה לתגבר אבטחה בכל הארץ, ובמקביל ראש הממשלה נתניהו מכנס דיון חירום עם ראשי רשויות בעוטף עזה. למרות החזרה לשגרה מלאה, הרמטכ"ל הורה על גיוס מילואים - בדגש על מערך ההגנה האווירית. המפכ"ל: "כל מי שיש לו רישיון - שיישא נשק".

חסימות בבקעת הירדן במסגרת המצוד אחר המחבל
המצוד אחר המחבל: צירים נחסמו בבקעת הירדן

צוותי מד"א שהגיעו לזירה נאלצו לקבוע את מותן של שתי הצעירות במקום ופינו את אם המשפחה במסוק, תוך שהם נאבקים על חייה. מבית החולים הדסה נמסר כי היא מאושפזת במצב קשה מאוד ולא יציב עם פציעות ירי בפלג גופה העליון. פרופ' באלה מיקלוש, ראש יחידת הטראומה בבית החולים, מסר כי "אחרי החייאה ממושכת, האם תועבר לטיפול נמרץ וכנראה בהמשך לחדר ניתוח. יש לה פציעת ירי קשה ונשקפת סכנה לחייה".

אב המשפחה, מההתנחלות אפרת, נסע ברכב אחר מלפנים והיה עד למאמצי הטיפול ברעייתו ובנותיו. חברתה של אחת הנרצחות סיפרה ל-N12: "כולנו אהבנו אותה מאוד, היא הייתה חברה טובה ובן אדם מדהים. תמיד הייתה נחמדה לכולם. אנחנו עצובים וכועסים. עצובים על הרצח המזעזע וכועסים על המצב ועל המחבלים".

 עם סיומה של הערכת המצב בעקבות הפיגוע כתב שר הביטחון יואב גלנט כי הוא "הנחה את מערכת הביטחון להקצות את כל המשאבים הנדרשים ללכידת המחבלים, ולתגבר את מאמצי האבטחה על הצירים והיישובים ביו"ש ובכל רחבי הארץ".

 

פיגוע בצומת חמרה
הרכב נפגע מהירי והתהפך

מהחקירה הראשונית עולה כי מחבל פתח באש לעבר רכבן של שלוש הנשים, אשר התדרדר לשוליים ונתקע בתעלה בצד הדרך. המחבל יצא מרכבו והמשיך בירי כבד לעברן מטווח קרוב - 22 תרמילים של נשק מסוג קלצ'ניקוב אותרו במקום. ככל הנראה רכבו של המחבל נפגע במהלך האירוע והוא נמלט ברגל.

במערכת הביטחון התקבל בתחילה דיווח על תאונת דרכים ולאחר כעשר דקות הבינו את נסיבות האירוע הקשה וקבעו כי מדובר בפיגוע. כוחות רבים הוקפצו לאזור וצירים מרכזיים נחסמו. בידוקים מתבצעים במרחב, וכל הכניסות והיציאות מיריחו ומשכם נסגרו במטרה למנוע מהמחבלים להימלט. מפקד פיקוד המרכז יהודה פוקס הגיע לזירת האירוע ועורך במקום תחקור ראשוני.

הרמטכ"ל הרצי הלוי כינס הערכת מצב ודיוני היערכות להמשך, במסגרתם הנחה על חיזוק מאמץ ההגנה במרחב פיקוד המרכז לצד תפיסת המחבלים שביצעו את הפיגוע. על רקע ההסלמה, הלוי הורה על גיוס מילואים בדגש על מערך ההגנה האווירית והמערכים ההתקפיים של חיל האוויר. מפקד פיקוד המרכז יהודה פוקס ציין: "אנחנו בעיצומו של גל טרור, נבוא חשבון גם עם המחבלים האלה". פרט לכך, המפכ"ל קובי שבתאי התייחס לפיגוע במהלך הערכת מצב בכותל המערבי בירושלים. "מדובר בפיגוע רצחני שמזכיר לנו עד כמה איום הטרור במתווים השונים רלוונטי", אמר. "לכן לצד פעילות שלנו ושל כוחות הביטחון בכל הגזרות, אני קורא לכל אזרח שיש ברשותו נשק ברישיון ומיומן לתפעל אותו כחוק - לשאת אותו בימים אלו".

הערכת מצב, הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל בהערכת מצב | צילום: דובר צה"ל

פרמדיק מד"א דניס פולקוב, שהגיע לזירה, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו רכב ישראלי מעוך עם שלוש נשים ורכב פלסטיני. מהרכב חולצו 2 צעירות בשנות ה-20 כשהן מחוסרות הכרה ללא דופק וללא נשימה עם פגיעה רב-מערכתית - לאחר בדיקות רפואיות נקבע מותן בשטח. אישה כבת 40 סובלת מחבלה רב-מערכתית קשה ואנחנו נלחמים על חייה".

2 נרצחות בפיגוע ירי בחמרה
הפיגוע הקטלני אירע בכביש 53, סמוך לצומת חמרה
2 נרצחות בפיגוע ירי בחמרה
2 נרצחו בפיגוע הירי בבקעת הירדן, במקום פצועה אנוש

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ הגיב על הפיגוע הקטלני: "מבקש להביע את תנחומיי העמוקים לקרוביהן ואוהביהן של שתי הנרצחות בפיגוע הקשה בבקעת הירדן. אני מתפלל לרפואתה השלמה של הפצועה הנוספת. ‏צה"ל פרוס בכל הגזרות, מאומן ומוכן לכל תרחיש וכולנו מגבים את הלוחמים, השוטרים וכלל הכוחות שפועלים בשטח. אין לי ספק שכוחות הביטחון יגיעו לרוצחים השפלים ולשולחיהם".

מיד לאחר הדיווח על הפיגוע הקשה במסגדים בעזה בירכו על האירוע. דובר חמאס חאזם קאסם: "שוב ההתנגדות מכה בגדה המערבית בתגובה על הפשעים של ישראל נגד מסגד אל-אקצא והתוקפנות נגד המתפללים". ועדות ההתנגדות הגיבו גם הן: "אנו מברכים על הפעולה ההרואית בבקעת הירדן ורואים בכך תגובה ממשית, טבעית ומעשית על פשעי האויב הציוני ועל הטרור המתמשך נגד מסגד אל-אקצא".

2 נרצחות בפיגוע ירי בחמרה (צילום: מד"א)
מסוק הוזעק לפנות את הפצועה אנוש | צילום: מד"א
מפקד פקמ"ז האלוף יהודה פוקס מבצע תחקור ראשוני בזיר
מפקד פיקוד מרכז יהודה פוקס הגיע לזירת האירוע

האירוע מגיע לאחר לילה לא שקט מצפון ומדרום. במהלך הלילה נורו עשרות רקטות לעבר עוטף עזה ותושבי האזור נדרשו לשהות במשך שעות סמוך למרחבים המוגנים. בתגובה על הירי צה"ל תקף מעל ל-10 מטרות ברצועת עזה, ביניהן תוואי מנהרות טרור, אתרים לייצור אמצעי לחימה ומבנים שמשמשים את ארגון הטרור חמאס.

גם בגבול הצפוני נותרה דריכות גבוהה. לאחר הירי שבוצע במהלך החג לעבר יישובי המעטפת, צה"ל תקף הלילה באופן חריג בלבנון. 3 מטרות שמשויכות לחמאס בדרום לבנון הופצצו. "לבנון אחראית לירי משטחה, לא נאפשר לחמאס לפעול ממרחב לבנון", הבהירו בצה"ל. הוכרז על תגבור כוחות בפיקוד צפון ובפיקוד דרום.