שבת של מתיחות ביטחונית: בצל יממה של ירי רקטי כבד ואזעקות בדרום ובצפון - כוחות הביטחון ממשיכים כעת במרדף אחר חוליית המחבלים שביצעו את פיגוע הירי שבו נרצחו שתי אחיות כבנות 20 ונפצעה אנוש אימן בת ה-48, בצומת חמרה שבכביש 57 בבקעת הירדן. בהצהרה שהעניקו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט מזירת הפיגוע בחמרה, הם הדגישו כי הכוחות בשטח תוגברו.

בנימין נתניהו, יואב גלנט
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט בזירת הפיגוע בחמרה

הרמטכ"ל הרצי הלוי, מקיים כעת הערכת מצב מבצעית בפיקוד הצפון, בהשתתפות מפקד פיקוד הצפון, מפקד עוצבת הגליל ומפקדים נוספים. מוקדם יותר, זיהו כוחות צה"ל רחפן שחצה משטח לבנון לשטח ישראל במרחב היישוב זרעית והפילו אותו - הרחפן היה במעקב על ידי מערך הבקרה לאורך כל האירוע.

שר הביטחון גלנט: "נמצאים בעיצומה של התקפת טרור"

בהצהרה שערך בזירת הפיגוע, אמר ראש הממשלה נתניהו: "אנו שולחים תנחומים וחיזוק למשפחה היקרה ברגעי יגונה הקשה. כוחותינו פועלים בשטח במרדף אחר המחבלים. זו רק שאלה של זמן ולא הרבה זמן עד שנבוא איתם חשבון כפי שבאנו חשבון עם כל המרצחים בחודשים האחרונים". לדבריו, "אתמול היתכנס הקבינט. קיבלנו החלטות, פעלנו בלבנון ובעזה, תגברנו כוחות בשטח, אנחנו מבצעים מעצרים נרחבים וגם פעולות אחרות שאיני יכול לפרט עליהן".

שר הביטחון גלנט הדגיש: "מרגע הפיגוע אנחנו עוסקים כדי להגיע למי שצריך. אנחנו נגיע למחבלים, נבוא איתם חשבון, ונביא אותם לבית הקברות או לבית הכלא. כל מי שמנסה להפוך את ימי החג של ישראל לימי אבל - יצטער על העניין הזה צער גדול". 

מן החקירה הראשונית שנערכה עולה כי מחבל ירה לעבר רכבן של האחיות והאם, שהתדרדר לשוליים ונעצר בתעלה בצד הדרך. לאחר מכן, המחבל יצא מרכבו וירה לעברן מטווח קרוב, 22 תרמילים של נשק מסוג קלצ'ניקוב אותרו במקום. במהלך האירוע, רכבו של המחבל נפגע והוא נמלט מהמקום ככל הנראה רגלית.

2 נרצחות בפיגוע ירי בחמרה
זירת הפיגוע בחמרה

שתי הנרצחות ואימן הן תושבות אפרת. בשעות אחר הצוהריים התכנסו בהתנחלות בני נוער רבים ששרו לזכר הנרצחות. רבני המועצה יזמו ערב תפילה וחיזוק לתושבי המקום שייערך בבית הכנסת זית רענן במוצאי שבת. ראש המועצה עודד רביבי: "אנחנו בשעה קשה שבה איבדנו מבנותיה של משפחת אפרת. זו העת לשתף האחד את השני, לתת יד ולחזק את מי שצריך לשים לב למי שקשה לו. יחד עם חברי המועצה עובדיה ותושביה אנו מחזקים את המשפחה מלווים אותה ומתפללים לרפואת האם".

פיגוע בצומת חמרה
זירת הפיגוע

לשב"כ ולצה"ל מספר כיוונים שנבדקים במסגרת המצוד, כאשר מחסומים נפרסו וסגר הוטל בכמה מקומות באזור יריחו ובאזור שכם - במקביל לחקירה מודיענית אינטנסיבית. בכל הפיגועים האחרונים תפיסת המחבלים ארכה זמן, שכן מדובר בתשתיות טרור, רובן מקומיות - לפעמים מוכוונות על ידי חמאס או איראן, שפועלות בתוך תא שטח שהן מכירות היטב, ולכן נעזרות בסייענים שתורמים להסתרתן.

מוקדם יותר, הודיעה המשטרה כי עצרה 15 חשודים בחשד שהניפו דגלי ארגוני טרור וקראו קריאות הסתה, זמן קצר לאחר סיום תפילת הצוהריים ביום השישי השלישי של חודש הרמדאן בהר הבית. בתפילה השתתפו עשרות אלפי מתפללים. החודים נלקחו לחקירה במפקדת החקירות המשימתית של מחוז ירושלים.

חמאס: התגובה - בכל הזירות

במקביל, ארגוני הטרור בגדה מאיימים בהסלמה. גורם בפלגים הפלסטיניים אמר לאל-ג'זירה כי "התגובה לתוקפנות הישראלית התרחשה במסגרת כללי העימות שהכיבוש אינו רשאי לעבור עליהם. אם תחודש התוקפנות בעזה - היא תענה ישירות, וכן הזרועות הצבאיות עוקבות אחר התפתחויות בשטח, בעיקר בירושלים ובאל-אקצא". 

דגלי חמאס בהר הבית, לאחר סיום תפילת יום השישי השלי
שניים מהנאשמים תועדו מניפים דגלי חמאס בהר הבית. ארכיון

סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, הוסיף: "האיום וההפחדה של המנהיגים הציוניים לא יעבדו, שכן מאזן ההרתעה קיים. הוא מוסיף ההתנגדות הפלסטינים נמצאים בשטח, ציר ההתנגדות ערני, התבוסות של ישראל מצטברות והניצחון מגיע". בחמאס איימו: "פשעי הכיבוש באל-אקצא יפוצצו את האזור, והתגובה תהיה בכל הזירות".