צה"ל הציג אתמול (שלישי) לראש הממשלה נתניהו את יכולות הבינה המלאכותית שפותחו בידי יחידה 8200. "ישראל פותחת פער על אויביה", הכריז נתניהו. "ראיתי את העתיד כאן, כבר היום". בביקור הוצגה לנתניהו גם תמונת המודיעין שאפשרה את חיסול שלושת הבכירים בפתיחת מבצע "מגן וחץ".

התוכנה שהוצגה לנתניהו הראתה לו כיצד אפשר באמצעות החיישנים שיש לישראל, ועיבוד המידע שלהם בבינה מלאכותית, למצוא מחבלים ולחסל אותם. היכולות, שפותח ב-8200, משלבות בין המודיעין של צה"ל – ויזואליה, האזנות וחתימות אלקטרוניות, לבין טכנולוגיית בינה מלאכותית שמנתחת את הנתונים.

הבינה המלאכותית מאפשרת לעבד מידע במהירות. המערכת של צה"ל יכולה לחסוך אלפי שעות עבודה של עשרות בני אדם. היא תוכל לפעול גם תוך כדי מלחמה, ולא רק במכות פתיחה. בין היתר המערכת יכולה לזהות מחבלים ואפילו לייעץ כיצד לתקוף אותם.

 

 

"יידעו כל אויבינו, אנחנו מקדימים אתכם – בהרבה", אמר נתניהו בהצהרה מצולמת. "ישראל פותחת פער על אויביה, על כל אויביה. והיא עושה זאת בשילוב של אינטליגנציה אנושית ומלאכותית". לראש הממשלה הוצגה תמונת המודיעין שאפשרה את חיסול הבכירים בפתיחת מבצע "מגן וחץ": "יצאתי מהביקור מעודד מאוד".

הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, התייחס אתמול בכנס הרצליה לאמצעים הצבאיים של ישראל. "אנחנו בוחנים את ההתקדמות של איראן בדרך ליכולת גרעינית. אני אומר שיש התפתחויות שליליות באופק שעלולות להביא לידי פעולה. יש לנו יכולות, וזה משמעותי וחשוב", הצהיר הלוי.  "לאיראן יש כלכלה גדולה, אבל התוצר לנפש של ישראל גדול יותר. ההזדמנות שלנו היא באיכות שלנו".

מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד א-נח'אלה טען אתמול כי הבכירים שחוסלו בתחילת מבצע "מגן וחץ", התרשלו ונשאו עליהם טלפונים, מה שאפשר את חיסולם. "למרות צעדי המנע שנקטנו כדי למנוע שימוש במכשירים הסלולריים - הם לא עמדו בדרישות", אמר א-נח'אלה. לדבריו, לא הייתה חדירה מודיעינית לארגון.