הרכב האחרון של צה"ל חולץ מג'נין תחת אש: מבצע המסתערבים של צה"ל ומג"ב בג'נין הבוקר (שני) הסתיים לאחר כ-8 שעות, עם חילוצם של כל הרכבים הצה"ליים שנתקעו במהלך הפעילות המבצעית. לאורך היום נפרסו באזור כוחות רבים, ובהם סיירת גבעתי, גדוד שקד ויחידת דובדבן כדי לייעל את שיטת הפינוי ולהשתלט על חילופי האש שנמשכו שעות. כלי הנדסה שנכנסו למחנה הפליטים חילצו לפחות 3 כלים צבאיים באופן מלא, והשאר עשו את דרכם החוצה.

במקביל, בבית החולים רמב"ם שבחיפה עדכנו על מצבם של חמשת מתוך שבעת הלוחמים שנפצעו קל עד בינוני במבצע הבוקר, בהם אחד במצב בינוני עד קשה. "לבית החולים הגיעו חמישה פצועים, כולם בהכרה מלאה, יציבים לחלוטין וצפויים להחלים. יש להם בעיקר פגיעות בגפיים", מסרו. כלב עוקץ פונה גם הוא לבית החולים והוא סובל מפגיעה באגן וקרע בטחול.

התקרית בג'נין - סיקור N12

אחד מהמחבלים שחוסל בג'נין
ח'אלד עזאם דרויש עצאעצה, בן 20 - אחד המחבלים שנהרג

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי ביקר את הפצועים בבית החולים ושיבח את פעילות הכוחות: "יש לנו 7 פצועים, אחד מהם כלב של עוקץ. אנחנו עדים לשילוב פעולה מלא של כל זרועות הביטחון של מדינת ישראל. נמשיך לתת מכות קשה לכל מי שמנסה לפגע בנו. יצאנו מהשטח אחרי שהכוחות השלימו את המשימה. המסר שלנו ברור - נעשה כל שביכולתנו כדי לשים את היד בכל מי שירצה לפגע בנו". 

 

ברשתות הפלסטיניות דיווחו על חמישה הרוגים ו-91 פצועים בחילופי האש. בין ההרוגים - שני המחבלים ח'אלד עזאם דרויש עצאעצה, בן 20 וקיס ג'בארין, בן 21. עוד נהרגו לפי הדיווחים, אחמד צפר בן (15) קסאם אבו סריה (29) ואחמד דראע'מה (20). ברשתות החברתיות פורסמו תיעודים פלסטיניים ובהם נטען כי בוצעה נסיגה הדרגתית של כוחות צה"ל מהמקום.

בשבועות האחרונים נרשמה עלייה נוספת במתיחות במחנה הפליטים ג'נין, שנחשב לבירת טרור. בין הסמטאות הצפופות, כוחות הביטחון נתקלו ביותר ויותר אש בכל לילה. באזורי מסתור אותרו ניסיונות של חמושים לשכלל את הפעלת המטענים ולהציבם בנקודות מפתח, בהם יעברו הכוחות במהלך פעילותם.

מטען מופעל על ג'יפ צה"לי בג'נין
מטען הופעל על ג'יפ צה"לי בג'נין, הבוקר

המבצע בג'נין - שלב אחר שלב

  1. התקבל מודיעין מדויק למעצרם של שני מבוקשים, פעיל חמאס ופעיל ג'יהאד איסלאמי
  2. כוחות של ימ"ס, סיירת צנחנים ומג"ב פשטו על מחנה הפליטים ג'נין ועצרו את השניים
  3. הכוחות סיימו את הפעילות ונתקלו בכמה מטענים עוצמתיים שהופעלו בציר היציאה
  4. המטען פגע בגחון של אחד הרכבים הממוגנים, 7 לוחמי צה"ל נפצעו קל עד בינוני
  5. הפצועים פונו למוצב ג'למה הסמוך ומשם הובאו במסוק לבתי החולים
  6. במקביל, חילופי האש באזור שבו נתקע הרכב גברו ורכבים צבאיים נוספים נפגעו
  7. חיל האוויר הזניק מסוק וכלי טיס שביצעו ירי סמוך לשטח פתוח ליד מוקד חילופי הירי
  8. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי קיבלה אחריות לפיצוץ המטען: "כל ערי הגדה מתכוננות לעימות"
  9. נמשכים המאמצים לחילוץ כלי הרכב הממוגנים, המבצע מאובטח מהאוויר ומהשטח
  10. עם תגבור כוחות מהאוויר והיבשה ותחת אש - חולצו כל הרכבים הצה"ליים לאחר כ-8 שעות.