אלפים ליוו הערב (ראשון) למנוחות את סמלת ליה בן נון ז"ל, סמ"ר אוהד דהן וסמ"ר אורי יצחק אילוז שנהרגו בפיגוע הירי בגבול עם מצרים אתמול. דקות לפני שחבריה לנשק מגדוד ברדלס נשאו את ארונה של ליה ז"ל, זעקו בני משפחתה בבית העלמין הצבאי בראשון לציון: "רוצים תשובות". מפקד חטיבת פארן ספד באופקים לפקודו, אוהד ז"ל: "הסתערת והוכחת שוב איזה לוחם אתה". חבריו של אורי יצחק ז"ל התקשו לעצור את הדמעות בהלווייתו שבצפת: "היית נקודת אור לכולנו".

"אורי - היית נקודת אור לכולנו"

הלווייתו של אורי יצחק התקיימה בהשתתפות בני משפחה, חברים ונציגי צבא בבית העלמין הצבאי שבצפת. "חבר שלי, שותף שלי להכול. לא מאמין שאני סופד לך, לא מאמין שצריך לדבר עליך בלשון עבר", התקשה למצוא את המילים חברו של אורי יצחק, חן. "לא סתם קראו לך ככה, היית נקודת אור לכולנו - למשפחה, לחברים, לגדוד - אורי אתה כי טוב שיש".

על דמותו של הלוחם, שהיה עתיד לצאת לקורס קצינים בקרוב, הוסיף חברו ליחידה: "תמיד ראינו אותך עם החיוך הגדול שלך. שידרת אופטימיות מדהימה, ידענו תמיד שאתה הכתובת לכל דבר, שאתה היחיד שתמצא את הצד הטוב בכל. תמיד ידעתי שיש על מי לסמוך כשאתה פה. תמיד דאגת לאחד".

הלוויתו של אורי יצחק אילוז ז"ל
חן, חברו לנשק של אורי יצחק ז"ל: "תמיד ידעת לאחד"

סגן מפקד חטיבת פארן, סא"ל אביעד, העיד על המפקד והאדם שהיה אורי ז"ל. "כל משימה ביצעת עם חיוך. ערך החברות הנחה אותך בכל צעד וצעד", תיאר את הלוחם שנקרא על שם סבא והשתתף באזכרתו רק בתחילת השבוע. "ידעת את אשר על ליבו של כל אחד בסביבתך, ללא צורך במילים. יצרת קירוב לבבות מתוך אהבת הזולת, היית דוגמה לדרך ארץ".

הלוויתו של אורי יצחק אילוז ז"ל
מפקדו של אורי יצחק נפרד: "מתקשים לעכל את הבשורה"

"הסתערת והוכחת שוב איזה לוחם אתה"

סמ"ר אוהד דהן, שנהרג במהלך חילופי הירי עם המחבל, הובא למנוחות באופקים. אל"ם עידו סעד, מפקד חטיבת פארן, סיפר על דמותו של פקודו: "אוהד - היית נכון לכל משימה, דוגמה אישית ומופת לכל חייל וחיילת בחטיבה. תמיד עם חיוך על הפנים, יפה ובשורה הראשונה. היית נכון לכל משימה, חותר למגע ומצטיין בעשייתך. בכל הובלת את האנשים סביבך לפעול בדרכך כיאה לאופייך ובדרך בה חונכת בביתך - אהבת הארץ ומסירות לאנשיה".

"בשעות הבוקר התנהל קרב היריות עם המחבל, ובו הכרעת את התוצאה הסופית. חתרת למגע, הסתערת והוכחת שוב איזה לוחם וגיבור אתה", המשיך אל"ם סעד. "הבאת לידי ביטוי את יכולותייך שבלטו לאורך כל שירותך הצבאי. משפחה יקרה, אין מילים שיוכלו להקל בכאבכם ובצערכם".

הלוויתו של אוהד דהן ז"ל
אל"ם סעד ספד: "הסתערת והוכחת שוב איזה לוחם אתה"

חברתו של אוהד ז"ל, דנה, סיפרה עליו בדמעות: "איך עזבת אותי ככה עם התוכניות שבנינו לשנינו. הבטחת לי שתשמור לי עלייך, ולא שמרת. הבטחת לי שאנחנו לתמיד ועכשיו נשארתי לבד. כל מי שמכיר אותי יודע כמה הייתי צועקת את השם שלך בכל מקום וכמה הייתי גאה בך. אני רוצה שכל העולם ידע מי זה אוהד דהן - הגיבור שלי".

הלוויתו של אוהד דהן ז"ל
חברתו של אוהד ספדה לו: "היית הגיבור שלי"

"ליה - היית דוגמה לדמות הלוחמת"

אלפים ליוו למנוחות את ליה ז"ל בבית העלמין הצבאי בראשון לציון. אופיר, אחותה של ליה ז"ל, נפרדה בדמעות: "אחות קטנה שלי, היינו שתיים ועכשיו אני אחת. אני אוהבת אותך וכבר מתגעגעת אלייך. את היית קרן שמש, היית לב, היית השמחה והכול; תמיד הצחקת אותי, תמיד דאגנו אחת לשנייה, לא משנה מה. לא יהיה לי למי לדאוג. אני אוהבת אותך ומבטיחה לזכור אותך ולשמור על כולם. נהיה חזקים בשבילך".

"נהיה משפחה שמחה, שאוהבת את ליה, זוכרת אותה אוהבת ועושה שטויות. אני אדאג למטה ואת תדאגי למעלה - בסוף נפגש. אני אוהבת אותך מאוד", הוסיפה בבכי האחות אופיר. "תודה שזכיתי להיות אחותך 19 שנים, אחות מהאגדות, כל רגע איתך היה וואו. השיחות שלנו היו הכי טובות, היית החצי השני שלי. נזכור אותך ונעשה לך כבוד. את מהממת ואני אוהבת אותך".

הלוויתה של ליה בן נון ז"ל
סמלת ליה בן נון ז"ל מובאת למנוחות, ראשון לציון

מפקד גדוד ברדלס, סא"ל איוון קון, סיפר על דמותה של ליה ז"ל. "ליה, דמותך התאפיינה בנתינה אין-סופית שבערה בך. תמיד נכונה לעזור ולתרום, כל זאת עם חיוך על הפנים וחדוות עשייה", אמר. "כבר בתחילת ההכשרה הצלחת בעקבות החתירה למטרה. אותרת במהירות לפיקוד. היית חברתית והפצת אור, היית דוגמה לדמות הלוחמת, דמותך ומורשת ילוו אותנו לעד".

הלוויתה של ליה בן נון ז"ל
אחותה של ליה ז"ל נפרדה בדמעות: "היינו שתיים ועכשיו אני אחת"

הרמטכ"ל: "אירוע קשה"

באירוע הביטחוני הקשה בגבול עם מצרים, שוטר מצרי ביצע ירי לעבר לוחמי חי"ר גבולות בגדוד ברדלס, ליה בן נון ואורי יצחק אילוז, והם אותרו ללא רוח חיים בידי כוח שהוקפץ לעמדה הצבאית לאחר שלא ענו בקשר. שעות לאחר מכן, הלוחם מקרקל, אוהד דהן, נהרג במהלך חילופי אש עם השוטר החמוש. על פי הגרסה המצרית לאירוע הירי של השוטר בוצע במהלך מרדף אחר מבריחי סמים.

הרמטכ"ל הרצי הלוי התייחס לפיגוע הירי ואמר: "מדובר באירוע קשה שבמהלכו נפלו שני לוחמים ולוחמת צה"ל, מטובי בנינו ובנותינו, בפעילות מבצעית לשמירה על הביטחון בגבול מצרים. בסיומם של חילופי אש שבהם חתרו לוחמי צה"ל למגע, המחבל נהרג. אנו מתחקרים את האירוע בצורה יסודית ומעמיקה, יחד עם צבא מצרים, ונפיק את הלקחים הנדרשים. הלוחמים והלוחמות מילאו את תפקידם ומנעו בפעילותם פגיעה נוספת בכוחות ובעורף הישראלי. אני מבקש לחזק את המשפחות על האובדן".

גבול ישראל מצרים (צילום: משה שי , פלאש 90)
גבול ישראל-מצרים | צילום: משה שי , פלאש 90
המפקדים בזירת הפיגוע בגבול מצרים (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל והמפקדים בזירת הפיגוע בגבול מצרים בו נהרגו 3 לוחמים | צילום: דובר צה"ל

בהכנת הידיעה השתתפו אור רביד, ניצן שפירא ואדר גיציס