34 רקטות שוגרו היום (חמישי) מאזור דרום לבנון לעבר יישובים רבים בגבול הצפון, ובהם שלומי, בצת, חניתה, גורן, ראש הנקרה ועברון - במטח שלא נראה כמותו מאז 2006. מרבית הרקטות יורטו בידי לוחמי ההגנה האווירית, ולפחות חמישה נפלו בשטח ישראל. גמאל אסי, שנפצע קל מרסיסים של רקטה שהתפוצצה ליד רכבו ביישוב פסוטה סיפר ל-N12: "נפלה עליי רקטה תוך כדי נהיגה במכונית, יצאתי מהרכב וראיתי שנפצעתי".

לאחר השיגורים, הקבינט המדיני ביטחוני צפוי להתכנס - לראשונה מחודש פברואר. בצמרת המדינית ביטחונית טוענים שהסיבה לירי מלבנון ולהתלכדות הזירות היא האירועים בהר הבית. בתוך כך, במערכת הביטחון מפנים אצבע מאשימה לפלג של ארגון הטרור חמאס בדרום לבנון. גורמים בחזבאללה הכחישו בתקשורת הלבנונית קשר למעורבות בירי. ברקע, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, נפגש ככל הנראה עם מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה בביירות.

מטחי רקטות לצפון הארץ (צילום: פאדי אמון, פלאש 90)
נפילות בשטח הצפון | צילום: פאדי אמון, פלאש 90

הדרג המדיני ידון הערב בקבינט באפשרויות התגובה של ישראל וכיצד על צה"ל לפעול, אך נראה שלא יהיו שינויים במצב בעורף. בישראל יבחנו מי ידע על הירי לצפון, מי אישר אותו והאם ישנה מעורבות של איראן או חזבאללה. שרים בכירים בקבינט ל-N12: "מדינת לבנון אחראית לירי שבוצע משטחה, נפסיק את הכרסום בההרתעה הישראלית".

מטחי רקטות לצפון הארץ
מטחי רקטות לצפון הארץ

מטחי רקטות לצפון הארץ (צילום: איל מרגולין, פלאש 90)
שרידי רקטות בצפון | צילום: איל מרגולין, פלאש 90

משרד הבריאות מעדכן שמרכזי החוסן בגליל פתחו קווי טלפון למתן עזרה ראשונה נפשית: (בשפה העברית: 04-6900603 ובשפה הערבית: 04-7702652). בנוסף, עמותת ער"ן תגברה את המוקדים לתמיכה רגשית (בטלפון 1201). קו הסיוע של עמותת נט"ל תוגבר ויפעל לטובת כל מי שזקוק לתמיכה וסיוע נפשי
ב- 1-800-363-363

עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה

23:21 עיריית אום אל-פחם קוראת לציבור להימנע מעימותים עם כוחות המשטרה, חסימת כבישים ופגיעה ברכוש הציבורי. מספר ראשי רשויות בחברה הערבית חוששים מתסריטים דומים לאירועי מבצע שומר החומות.

23:14 ראש ממשלת לבנון נג'יב מיקאתי מגנה את ירי הרקטות מדרום לבנון ואומר כי "לבנון מסרבת להשתמש בשטחה כדי לבצע פעולות שמערערות את היציבות הקיימת".

23:07 בשל החשש מתקיפה ישראלית בעזה: חמאס והג'יהאד האיסלמי הורו על פינוי המפקדות.

בכירי חמאס, איסמעיל הנייה
ראש הלשכה המדינית של חמאס, הניה, בביקורו בלבנון

23:00 החות'ים בתימן איימו לסייע לפלגים הפלסטיניים ולחזבאללה אם תפרוץ מלחמה עם ישראל.

22:50 ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך הנחה לפתוח מקלטים בכל רחבי העיר.

22:40 נשיא המדינה הרצוג שוחח עם ראשי מועצות מהצפון והדרום, ובהם: ראש מועצה מקומית שלומי גבי נעמן, ראש מועצה אזורית מטה אשר משה דוידוביץ, ראש עיריית נהריה רונן מרלי, ראש מועצה מקומית מטולה דוד אזולאי, ראש מועצה מקומית פסוטה אדגאר דקואר, ראש עיריית אופקים איציק דנינו, ראש עיריית שדרות אלון דוידי, ראש מועצה אזורית שער הנגב אופיר ליבשטיין וראש מועצה אזורית אשכול גדי ירקוני.

22:16 ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הקבינט: "הויכוח הפנימי בישראל לא ימנע מאתנו לפעול מול אויבינו. אנו קוראים להרגעת הרוחות ואנחנו נפעל בתקיפות. באשר לתוקפנות בזירות השונות - נכה באויבנו והם ישלמו מחיר. אזרחי ישראל מלוכדים ומגבים את פעולות צה"ל".

22:10 ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הניה, שמבקר כעת בלבנון, מאשים: "הממשלה הישראלית נושאת באחריות המלאה על התוקפנות האכזרית במסגד אל-אקצא וכלפי המתפללים בו". הניה הוסיף: "אנו קוראים לקהילה הבין-לאומית, לארגון לשיתוף פעולה אסלאמי ולליגה הערבית לנקוט פעולה דחופה".

22:00 יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ מרב מיכאלי, תקפה את לפיד וגנץ שהעניקו "גיבוי אוטומטי" לממשלה: ״תפקידנו לבחון כל אירוע בזכוכית מגדלת כדי לוודא שביטחון ישראל לא נפגע בידי חברי ממשלה כהניסטים קיצונים וחסרי אחריות".

21:55 דיווחים בעזה: הזרועות הצבאיות של ארגוני הטרור ברצועה העלו את הכוננות לירי, על רקע האפשרות לתקיפה נרחבת של ישראל.

21:33 מקורות לערוץ אל-ע'ד: "מצרים וארה"ב משקיעות מאמצים כדי למנוע הסלמה".

21:31 בעקבות ההסלמה בדרום ביממה האחרונה: ראש עיריית אשקלון תומר גלאם הורה על פתיחת מקלטים ומיגוניות ברחבי העיר.

21:24 נשיא המדינה יצחק הרצוג: "מדינת ישראל תפעל בכל המישורים בכדי לשמור על בטחונה ובטחון אזרחיה. *אני תובע מהקהילה הבין-לאומית לגנות בתוקף את ההפרה הגסה של החוק הבין-לאומי ולא לתת יד לטרור ופגיעה בחפים מפשע".

21:18 ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני החלה.

21:13 שליח האו"ם למזרח התיכון גינה את הירי משטח לבנון לישראל: "יש למנוע הסלמה נוספת, האו"ם בקשר עם כל המעורבים".

20:56 יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין, קורא לתגובה "עוצמתית ונחושה": "איראן אחראית על חיזבאללה והוא אחראי על הנעשה בשטח לבנון. טרור מכניעים בעוצמה - לא בהכלה".

20:44 חה"כ בני גנץ בהצהרה לתקשורת: "לבנון תישא בתוצאות לירי משטחה, אנחנו יודעים לתת מענה לכל הגזרות. אנחנו הכי מוכנים באזור. ממשלת ישראל פגעה בחוסן ובהיררכיה הפיקודים ויצרה קרע פנימי, אבל בעיתות משבר תמיד ידענו להתאחד וכך יהיה גם הפעם. ניתן גיבוי מלא מהאופוזיציה לכל פעולה של הממשלה".

בני גנץ (צילום: לע"מ)
בני גנץ: "ניתן גיבוי לכל תגובה אחראית ומדודה, נתניהו חייב להודיע על השארת גלנט" | צילום: לע"מ

20:43 שר האוצר וחבר הקבינט המדיני ביטחוני בצלאל סמוטריץ': "ברגעים האלה עוזבים את כל המחלוקות, ההאשמות, והשיקולים הפוליטיים ומתאחדים נגד אויבינו. מדינת ישראל לא תכיל מתקפות נגד אזרחיה, ואויבינו יצטערו על כך".

20:32 שר האנרגיה ישראל כ"ץ ל"מהדורה המרכזית": "עשרות טילים נורו בחג הפסח לעבר יישובים ישראלים במטרה לפגוע ולהרוג, הדבר מחייב ויענה בתגובה קשה".

20:23 ירי פגזי המרגמה למטולה: רסיסים גרמו לנזק בבית ביישוב. לא היו נפגעים בגוף - אישה שהייתה במקום סבלה מהתקף חרדה.

נפילת פצצת מרגמה במטולה
פגיעות פגזי המרגמה במטולה

20:06 פורום ראשי רשויות קו העימות התכנס לישיבה נוספת: "מחזקים את מערכת הביטחון ומצפים לתגובה הולמת כדי להחזיר את ההרתעה והשקט לאזור". בפורום הוסיפו: "אנו ערוכים לכל תרחיש ותושבינו חזקים ואיתנים".

19:58רה"מ בנימין נתניהו נמצא כעת בישיבת הערכת מצב בהשתתפות ראש המל"ל הנגבי, שר החוץ אלי כהן, השר לנושאים אסטרגיים רון דרמר, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, מזכ"צ רה"מ וראש הסגל.

19:54 ראש האופוזיציה לפיד התייחס לירי לעבר יישובי הצפון: "אחרי שבממשלה הקודמת הבאנו שקט בטחוני ומדיני, התנהלות קיצונית וחסרת אחריות של הממשלה הנוכחית הובילה לפגיעה חמורה בהרתעה. כשמדובר בביטחון אין במדינת ישראל אופוזיציה וקואליציה".

19:42 שר הביטחון יואב גלנט סיים לפני זמן קצר הערכת מצב מיוחדת בהשתתפות הרמטכ"ל הרצי הלוי, ראש המוסד דדי ברנע, ראש השב"כ רונן בר ראש אמ"ץ עודד בסיוק ובכירים נוספים. בהערכת המצב נערכה סקירה רב-זירתית על ירי הטילים ביממה האחרונה מלבנון ומרצועת עזה. בנוסף, התקבל עדכון מודיעני על ההתפתחויות האחרונות בכלל זירות.

יואב גלנט בפורום מטכ"ל (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט וראשי מערכת הביטחון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

19:31 דוד אזולאי, ראש מועצת מטולה ל-N12: "אני מעריך שהיו בין 3 ל-4 נפילות, איתרנו כרגע רק נפילה אחת. הנחנו את התושבים להישאר במקלטים, ואנחנו קוראים להם לא לצאת מהבתים. ככל הידוע לנו אין נפגעים".

19:29 האו"ם מגנה את הירי שבוצע מלבנון לישראל וקרא להרגעת המצב.

19:24 ירי המרגמות למטולה: מחלקת הביטחון במועצה הנחתה את התושבים להיכנס למקלטים.

19:17 שר החוץ הירדני: "ההסלמה בגבול ישראל-לבנון היא תוצאה של 'התוקפנות הישראלית' באל-אקצא. כיבוד זכויות הפלסטינים והימנעות מפלישה לשם - היו מונעים את התפרצות האלימות".

19:13 מטולה: שלושה פגזי מרגמה נפלו בשטח פתוח - לא דווח על נפגעים.

19:10 דיווח ראשוני: ירי מרגמות לעבר מטולה.

19:04 משרד החוץ של ארה"ב: "מגנים את שיגור הרקטות מלבנון ועזה לישראל, המחויבות שלנו לישראל בלתי ניתנת לערעור, ואנחנו מכירים בזכות הלגיטימית של ישראל להגן על עצמה נגד כל סוגי התוקפנות".

19:00 יו"ר המחנה הממלכתי ושר הביטחון לשעבר, בני גנץ, ימסור הערב הצהרה לתקשורת.

18:42 דובר צה"ל מאשר: חמאס אחראי לירי, האירועים בהר הבית הם הגורמים להתלכדות הזירות. 

18:35 משרד החוץ במסר לשגרירים ברחבי העולם: "ישראל תגיב על הירי בצפון".

רקטות, מוכנות, יירוט, לבנון
רקטות מוכנות ליירוט בלבנון

18:30 חה"כ חנוך מיליביצקי (הליכוד): "הם יורים כי הם מזהים אצלנו חולשה פנימית. זה ככה פשוט. המענה ההולם הוא לא הטחת האשמות תחת אש אלא דוקא הרגעה ואחריות כלפי הבית פנימה. מספיק כבר עם שריפת האסמים - די".

18:24 חה"כ אחמד טיבי ל-N12: "מי שנתן את הפקודה להיכנס למסגד, ולהכות בצורה ברוטאלית את המתפללים - הוא שנושא באחריות וגם טיפש". ברוח דומה, חה"כ עאידה תומא סלימאן צייצה בטוויטר: "כבר שבועות ממשלת הימין פועלת להדליק את האזור: התנהלות תוקפנית בצפון, הפצצות וחדירה לטריטוריה של המדינות השכנות. לאלו מתווספת ברוטליות ואלימות באל אקצא, פציעה של מתפללים רבים ומעצר של מאות בירושלים שגורמת לאש לבעור גם בצפון".

18:09 שי, תושב שלומי שהחנות שלו נפגעה, סיפר ל-N12: "היינו בחג עם המשפחה ופתאום היו אזעקות. נכנסתי למצלמות של החנות וראיתי הרס. הגעתי ואז ראיתי כמה ההרס גדול. אם היו פה אנשים כמו בערב החג - המצב היה הרבה יותר חמור". 

18:00 המשטרה הזהירה כי חלקי רקטות עלולים להמצא באזור הצפון. מי שנתקל בחפץ חשוד נדרש לדווח למוקד המשטרה ולהרחיק אזרחים נוספים מהמקום.

17:56 בכיר חזבאללה האשם צאפי א-דין בהתייחסות ראשונה בערוץ הבית של הארגון, אל-מנאר: "המאמץ הציוני לפגוע במסגד אל-אקצא ובמקומות הקדושים שלנו - יצית את האזור".

17:54 הרמטכ"ל הרצי הלוי וראש השב"כ רונן בר מקיימים כעת הערכת מצב משותפת עם פורום המטה הכללי בקריה.

הערכת מצב של פורום מטכ"ל
הערכת מצב של פורום מטכ"ל וראש השב"כ

17:43 חה"כ רם בן ברק (יש עתיד), יו"ר ועדת חוץ וביטחון לשעבר: "אנחנו עכשיו רואים את התוצאה של הזנחה של שלושה חודשים של מערך ההרתעה הישראלי. אין שום ספק שצריך להגיב. אני מקווה שמישהו ידע לקבל שם החלטות, אני לא כל כך סומך על הממשלה והקבינט".

17:30 משה דוידוביץ, ראש המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום קו העימות: "האירועים שהתרחשו היום בגליל המערבי מחזקים את חשיבות ההשקעה במיגון ויישום מלא ומיידי של תכנית מגן הצפון וביטול כל מגבלות הביורוקרטיה הכרוכות ביישום התוכנית".

17:27 המרכז הרפואי לגליל מטפל ב-3 פצועים קל, בהם נפגעת חרדה בת 21 מנהריה. סגן מנהל המרכז הרפואי, ד"ר צבי שלג: "בעקבות האירוע האחרון, נעשה במרכז הרפואי ריענון הנחיות ונהלים, יחד עם בדיקת מתחמים פוטנציאליים לאישפוז בשעת חירום. אנו ערוכים לכל התרחישים".

17:11 הקבינט המדיני ביטחוני יכונס הערב ב-20:30.

17:10 דובר צה"ל מעדכן: 34 רקטות שוגרו משטח לבנון לשטח ישראל. 25 מהשיגורים יורטו על ידי לוחמי ההגנה האווירית, חמישה שיגורים נפלו בשטח ישראל, באשר לארבעה שיגורים נוספים, מידע על מיקומם נמצא בבדיקה.

מטחי רקטות לצפון הארץ (צילום: איל מרגולין, פלאש 90)
מטחי רקטות לצפון הארץ | צילום: איל מרגולין, פלאש 90

17:01 גורם בחזבאללה מכחיש את מעורבות הארגון בדיווח של העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד: לא אחראים לשיגור הרקטות מלבנון לאזור הגליל.

16:55 ראש הלשכה המדינית של חמאס, הניה, נפגש בביירות עם נסראללה.

16:54 בשעה זו מתקיימת ישיבת הערכת מצב בפיקוד צפון

16:49 כוח יוניפי"ל של האו"ם קורא לכל הצדדים לשוב לרגיעה ולמנוע הסלמה: "המצב מסוכן".

16:44 סוכנות הידיעות רויטרס מפי שלושה מקורות ביטחוניים בלבנון: הפלגים הפלסטיניים אחראים לירי הרקטות מלבנון ולא חזבאללה.

16:38 אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, בציוץ בטוויטר: "בשלושה חודשים נתניהו גרר את מדינת ישראל למצב בלתי אפשרי, מעולם לא היינו כל כך מפוררים מבפנים ומבודדים מבחוץ. השחיקה בהרתעה הישראלית והחולשה שמשדרת הממשלה הביאו את אויבנו למהלך מתואם ומתוכנן. ברור שמדובר בתיאום מלא בין איראן, חיזבאללה, חמאס ושאר ארגוני הטרור".

"לצערי למרות כל ההתרעות שהונחו על שולחנו של ראש הממשלה, הוא העדיף להתעסק בענייני כבוד, אגו וסגירת חשבונות מול שר הביטחון שלו", כתב ליברמן והוסיף: "במקום לכנס את הקבינט המדיני ביטחוני לדיון עומק מקיף, הוא מנע מהשרים לקבל הערכות ותמונת מצב עדכנית מפי גורמי הביטחון המוסמכים. על כל ההתנהלות המופקרת וחסרת האחריות הזו, הוא יצטרך בבוא היום לעמוד מול ועדת חקירה ולתת הסברים".

מטחי רקטות לצפון הארץ (צילום: פאדי אמון, פלאש 90)
מטחי רקטות לצפון הארץ | צילום: פאדי אמון, פלאש 90

16:34 למועצות ולרשויות בצפון נמסר כי כרגע אין הנחיות מיוחדות מפיקוד העורף.

16:25 צבא לבנון איתר שני משגרים שמהם נורו הרקטות לעבר ישראל.

16:22 בשל החשש מירי רקטי נוסף: ראשי רשויות בצפון הורו על פתיחת המקלטים. 

16:19 חה"כ דני דנון (הליכוד), חבר וועדת חץ וביטחון ל-N12: "הקבינט לא צריך רק להתכנס אלא גם להגיב בצורה תקיפה ולהפסיק את מדיניות ההכלה. לא ייתכן שמדינה ריבונית תספוג מטח טילים ולא תהיה תגובה חריפה. אנחנו צריכים לפעול בצורה לא מידתית, לא פרופורציונלית ושתכאב להם מאוד".

מטחי רקטות לצפון הארץ
מטחי רקטות לצפון הארץ
מטחי רקטות לצפון הארץ (צילום: פאדי אמון, פלאש 90)
כוחות הביטחון בשלומי | צילום: פאדי אמון, פלאש 90

16:13 שר החוץ אלי כהן: "ביום הראשון של פסח. בעודנו יושבים לשולחן החג, בני משפחה וחברים, ישראל מתמודדת עם רקטות מדרום ומצפון. זה לא צירוף מקרים. אף אחד לא צריך לבדוק אותנו, אנחנו ננקוט בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על ארצנו ועל עמנו. אני קורא לקהילה הבינלאומית לצאת בהצהרה ברורה נגד האחראים לתקיפה על ישראל".

16:09 דיווח בלבנון: אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, שמבקר כעת בלבנון - ביטל את הגעתו לצידון בשל המצב הביטחוני.

16:02 מקור בצבא לבנון לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד: "מתקיימים סיורים של צבא לבנון בשיתוף פעולה עם כוחות יוניפי"ל באזור הכפר אל-קלילה בגבול עם ישראל".

מטחי רקטות לצפון הארץ (צילום: אלדד יוגב)
שרידי רקטות בצפון | צילום: אלדד יוגב

16:00 אלוף במיל' ישראל זיו ל-N12: "ההחלטה הראשונה של הממשלה היא על סדר העדיפות שלה. צריך לנקות את סדר היום של הממשלה ולעסוק יותר במשבר הביטחון הלאומי. אין ספק, לא הולכים למלחמה כי אין לנו מה להשיג. העניין פה הוא לפגוע במי שיזם את האירוע".

15:51 רה"מ נתניהו יכנס הערב את הקבינט המדיני-ביטחוני לאחר סיום הערכת המצב.

15:46 ראש עיריית נהריה, רונן מרלי בעדכון לתושבים: "החלטנו לפתוח את המקלטים, המצב כרגע בשליטה".

15:40 במערכת הביטחון מעריכים: אין פניה של ישראל למלחמה עם לבנון, אבל היא לא תעבור בשתיקה על האירועים האלו; הרמטכ"ל הרצי הלוי נמצא בדרכו לקריה.

מטחי רקטות לצפון הארץ (צילום: פאדי אמון, פלאש 90)
34 רקטות שוגרו לעבר יישובי הצפון, לפחות 5 נפלו בשטח ישראל | צילום: פאדי אמון, פלאש 90

15:34 הג'יהאד האסלאמי מברך על מטחי הרקטות מדרום לבנון ליישובי הצפון: "אנו מברכים על תגובת ההתנגדות ההרואית והחזקה הזו על פשעי האויב והתוקפנות. אנו מדגישים כי ההתנגדות היא חזית אחת מאוחדת מול האויב הציוני".

15:32 רשות שדות התעופה: עקב הירי המרחב האווירי הצפוני נסגר.

מטחי רקטות לצפון הארץ
הסלמה בצפון

15:27 שר הביטחון יואב גלנט מעודכן בפרטי האירועים הביטחוניים בצפון, והעביר הנחיות ראשוניות לרמטכ״ל ולמערכת הביטחון. בתוך כך, הוא יקיים בקרוב הערכת מצב מיוחדת עם בכירי מערכת הביטחון.

יירוט בשמי נהריה (צילום: שירן לוטן)
יירוט בשמי נהריה | צילום: שירן לוטן
מטחי רקטות לצפון הארץ (צילום: נועם פלאקאסא, TPS)
מד"א העלה כוננות | צילום: נועם פלאקאסא, TPS
יירוט בשמי הגליל המערבי
יירוט בשמי הגליל המערבי

15:10 לשכת רה"מ: ראש הממשלה נתניהו מתעדכן באופן שוטף על האירועים הביטחוניים ויקיים הערכת מצב עם ראשי מערכת הביטחון.

יירוט בשמי הגליל המערבי
יירוט בשמי הגליל המערבי

15:09 בצה"ל מעריכים: מדובר בירי הזדהות של ארגונים פלסטינים, ככל הנראה כנקמה על האירועים האחרונים בהר הבית. 

15:07 הירי לגליל המערבי: פצוע קל מרסיסים, אישה נחבלה בדרך למרחב המוגן, ואישה נוספת לקתה בהתקף חרדה.