חמושים ברובים, עוטים סרטי מצח של חמאס - התמונות של שני המחבלים שביצעו אתמול (שלישי) את הפיגוע הקטלני בעלי, חושפות את הכאוס הביטחוני שארגון הטרור מנסה לייצר ביהודה ושומרון. תמונת ניצחון שמבקשים לצייר ובה מחוללים כמה שיותר הסלמה ופיגועים - בזמן שרצועת עזה נותרת שקטה, מחוץ למשחק.

ברצועת עזה: תמונותיהם של המחבלים שביצעו את הפיגוע
במרכז רצועת עזה: תמונותיהם של המחבלים שביצעו את הפיגוע בעלי

"דם תחת דם" - הנרטיב הפלסטיני אחרי הפיגוע

זמן קצר אחרי הפיגוע שגבה את חייהם של ארבעה ישראלים, בחמאס כבר יצאו בהצהרות רשמיות שמהללות אותו וטענו כי זו "תגובה על הפעילות במחנה הפליטים ג'נין" שבה נהרגו 6 פלסטינים. שני המחבלים שיצאו לפיגוע הם צעירים (בני 24 ו-25) מאזור שכם, אסירים משוחררים שישבו בעבר מאחורי סורג ובריח, והחליטו לצאת ל"מסע נקמה".

בזמן הזה ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה ובכירי הארגון, מתארחים בטהראן וזוכים לכבוד מלכים. שעות בלבד לפני הפיגוע, הם נועדו עם נשיא איראן אבראהים ראיסי ולאחריו - תועדו לצד מפקד משמרות המהפכה. "אחד ההישגים הגדולים ביותר של ההתנגדות הפלסטינית הוא התיאום בין כל הפלגים הג'יהאדיסטים", אמר אתמול הניה שקרא לבצע פיגועים נוספים. "זה הגשם הראשון, מה שמחכה לכם יותר חזק".

אסמאעיל הניה עם נשיא איראן ראיסי בטהראן
בכירי חמאס מתארחים בטהראן וזוכים לכבוד מלכים
זיאד א-נח'אלה,מוחמד באקר קאליבאף
זיאד א-נח'אלה עם יו"ר הפרלמנט האיראני, מוחמד באקר קאליבאף

סאלח אל-אערורי מכווין את הטרור בגדה מטהראן

הניה לא לבד - סאלח אל-עארורי, מספר 2 בחמאס ששולט בטרור בגדה ומכווין אותו בשלט רחוק, נמצא לצידו במהלך הביקור בטהראן. הוא מנצח על הפעילות האינטנסיבית של חמאס לקידום תשתיות הטרור בגדה, משמש כציר המרכזי כיום בין חמאס למחנה ההתנגדות, וזוכה לחיבוק מצד הזרועות של איראן וחיזבאללה.

בחמאס מציגים את סמיכות פיגוע הירי בעלי לבין הפעילות של כוחות הביטחון בג'נין כהישג של ממש. במערכת הביטחון חוששים שזה עלול לחזק את הפוטנציאל לעליית מדרגה ברף ההסלמה ביהודה ושומרון ולגרום למפגעים בודדים אחרים לאמץ את דרך הפעולה ולצאת לפיגועי חקיינות שיהפכו את התקופה הרגישה למורכבת אף יותר.

המאבק הפנימי בין חמאס לג'יהאד האיסלאמי

בזמן הזה נראה שלחמאס ולג'יהאד האיסלאמי יש מאבק משלהם והם מתחרים על התואר "מחולל הטרור נגד הציוניים". מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד א-נח'אלה אומנם מצהיר על אחדות הפלגים, אלא שבחמאס לא אוהבים את הרעיון - גם אם בכיריה משדרים עסקים כרגיל. הם חוששים שהרגליים של הג'יהאד האיסלאמי יאיימו על ההגמוניה שהם משליטים ועלולים לפגוע אסטרטגית בשליטה שלהם.

מנגד, רבים בציבור הפלסטיני מתוסכלים מהמציאות המורכבת שהם מתעוררים אליה, מייחלים לשגרה שבה חייהם לא מושפעים מאירועים ביטחוניים מתמשכים ומקווים שישראל לא תטיל סנקציות נגדם. "המתנחלים תוקפים את רכושם ואת הבתים של הפלסטינים, בעיקר בכפרים הסמוכים להתנחלויות בצפון הגדה, כפי שקרה אתמול בלובן א-שרקיה", אמר ל-N12 תושב שכם. "בחברה הפלסטינית קוראים להקים ועדות בתוך הכפרים כדי להדוף את ההתקפות החזקות של המתנחלים".

הנזקים מהפרעות בלובן א-שרקיה שבאזור שכם
"חוששים מפיגועי נקם", אזור שכם, הלילה
הנזקים מהפרעות בלובן א-שרקיה שבאזור שכם
חנויות. בתים ורכבים הוצתו, הלילה

ההנהגה הפלסטינית: פוחדים מפיגועי נקם של מתנחלים

פעולות הנקם של המתנחלים הלילה הביאו לנזקים רבים - בתים ורכבים הוצתו, תחנת דלק עלתה באש וגם עסקים הושחתו. התמונות הקשות שיצאו מהכפר לובן א-שרקיה תפסו את התושבים חוששים והם כינו את הפרעות האלו "התקפות קשות ביותר". גם עיניהם של חברי ההנהגה ברמאללה נושאות עיניים למתרחש והם מציינים בשיחות סגורות כי הם "פוחדים מפיגועי נקם" נוספים שעלולים להצית מהומות.

סקר דעת קהל פלסטיני שנערך לאחרונה חשף ממצאים מדאיגים שצריכים להדיר שינה מעיניו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. 71% תומכים בהקמת קבוצות חמושות ומנהיג חמאס הניה זוכה לתמיכה בשיעור של 56% (לעומת 33% בלבד לאבו מאזן). המספרים האלו משקפים את התמיכה הציבורית שאליה זוכה חמאס, שמייצר עוד מעוזים בצפון השומרון - על חשבון הרשות הפלסטינית, שממשיכה להיחלש ולאבד אחיזה.

נאום אבו מאזן בגרמניה (צילום: רויטרס)
הממצאים צריכים להדיר שינה מעיניו של יו"ר הרשות | צילום: רויטרס