גדר הגבול ישראל-מצרים נבנתה בידי מדינת ישראל בשנת 2013 והיא משמשת כמכשול מעבר באורך 241 ק"מ לאורך הגבול בין המדינות. מטרת המכשול היא למנוע חדירת טרוריסטים, פעילות פלילית והסתננות מהגרים בלתי חוקיים, אלא שלאורך השנים מאז הקמתה אירעו כמה תקריות בין כוחות צה"ל למסתננים.

המכשול מורכב משני שלבים, בהם, גדר אחת סבוכה ועבה וגדר נוספת העשויה פלדה. הגדר מתנשאת ברובה לגובה של כ-5 מטרים, ובמקטעים מסוימים היא הוגבהה, לבקשת צה"ל, ל-7 מטרים. המכשול מגובה באמצעי תצפית ובקרה מתקדמים, המתריעים על איום מתקרב עוד בעומק השטח המצרי. כמו כן, נסלל לאורך התוואי כביש גישה צבאי.

בניגוד למשמר הגבול המצרי, הפועל מתוך מתחמים מבוצרים הפזורים לאורך הגבול, השליטה הישראלית מתבצעת ברובה באמצעות עזרי תצפית אופטיים ואלקטרוניים. אמצעי נוסף שבו נעזרים כוחות הביטחון הוא חסימת פתחי תעלות הניקוז בגדר במטרה למנוע הסתננות לשטח המדינה.

לפני כחצי שנה נורה למוות אזרח ישראלי המתגורר ביישובים הבלתי מוכרים ליד דימונה מאש כוחות צה"ל סמוך להר חריף במהלך סיכול הברחת סמים מסיני. לוחמי צה"ל הוזנקו למקום, פעלו לסיכול ההברחה במרחב הביטחוני ובמהלכו ביצעו ירי. לאחר הפגיעה בחשוד, העניקו לו הלוחמים טיפול רפואי וזמן קצר לאחר מכן נקבע מוות.

גבול ישראל-מצרים, ארכיון (צילום: יוסי זלינגר / פלאש 90, חדשות)
גדר הגבול ישראל-מצרים | צילום: יוסי זלינגר / פלאש 90, חדשות

בינואר 2022 נפצעו קל שני לוחמי מג"ב סמוך להר חריף שבגבול ישראל-מצרים כתוצאה מטעות בזיהוי במהלך סיכול של הברחות סמים בידי כוח צה"ל וימ"ס. מממצאי חקירת האירוע עלה כי לוחמי צה"ל חשדו ששני ג'יפים של יחידת המסתערבים של מג"ב הם מבריחי סמים ירו לעברם. בשלב זה לוחמי מג"ב ניסו לסמן ולאותת להם שהם מכוחותינו. לוחמי מג"ב סיפרו ל-N12: "רק בנס יצאנו בחיים. כדורים שרקו מסביבנו. חשבנו שהצבא לא יעצור את הירי. ניסינו להגיד בכל דרך שאנחנו כוח ידידותי".

בספטמבר האחרון כוחות צה"ל סיכלו הברחת סמים גדולה בגבול מצרים, בשווי של כ-3 מיליון וחצי שקלים. לוחמי החטיבה המרחבית "פארן" הצליחו לסכל את הפעולה באמצעות שיתוף פעולה מוצלח עם תצפיות צה"ל באזור. הלוחמים תפסו יותר מ-100 ק"ג של סמים, רכב, עזרים וכלים נוספים ששימשו את המבריחים בשווי של כ-3.5 מיליון שקלים. לבסוף, הועברו כל האמצעים והסמים שנתפסו לידי משטרת ישראל. 

בשנים האחרונות משמר הגבול המצרי ירה למוות בעשרות מהגרים אפריקנים שניסו לחדור לשטח ישראל בניגוד לחוק.

גבול ישראל מצרים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
גדר הגבול משתרע לאורך 241 ק"מ | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

לפני כשנתיים וחצי הודיע משרד הביטחון על השלמת המכשול נגד המנהרות בגבול עזה. עלות הפרויקט הסתכמה בכ-3.5 מיליארד שקל. המכשול כולל קיר סלארי בעומק של עשרות מטרים בתוך האדמה, עם סנסורים מתקדמים שמזהים חפירות מתקרבות.